Ubistvo pevačice Jelene Marjanović i pronalazak oružja u Jajincima, nedaleko od kuće premijerovih roditelja, izazvali su veliko uznemirenje javnosti minule godine.
Osim spekulacija, konkretnih informacija o ubici jedne od zvezda „Granda” i eventualnom napadaču na predsednika vlade ili njegovu porodicu još nema.
Petostruki masakr u Žitištu, silovanje i ubistvo trogodišnje Anđeline u Vratarnici u julu i nedavni slučaj dvanaestogodišnjaka koji je zapalio beskućnika, šokirali su građane, ali su i razotkrili manjkavosti sistema i društva u kojem živimo.
Ovo su događaji koji su, prema sagovornicima „Politike” u najvećoj meri obeležili „crne hronike” u protekloj godini.
Primer kako ne bi trebalo da se ponašaju policija, tužilaštvo, a ni političari je, za advokata Borivoja Borovića, slučaj ubistva Jelene Marjanović.
Radio je kako kaže, na velikom broju dramatičnijih predmeta, od slučajeva terorizma preko ubistava poznatih ličnosti.
Ali nikada, kako tvrdi, nije imao slučaj koji su svi komentarisali, želeći da prigrabe sebi uspeh za rešenu enigmu.
Političari su se, kaže Borović, utrkivali da komentarišu ubistvo pevačice uz razne najave, koje su, mišljenja je advokat, očigledno išle na ruku ubici.
„Svedoci smo da sada svi o tome ćute. I to ćutanje posle euforije, govori da niko stvarno posebno ne ceni interes predmeta niti žrtve”, zaključuje Borović.
Da su novinari „zaslužni” što su svi ostali događaji ostali u senci ubistva jedne od zvezda „Granda”, smatra kriminolog Zlatko Nikolić.
„I kada bih hteo da naglasim nešto drugo, to bi bilo minorno u odnosu na opštu sliku koju su „crne hronike” svih medija napravile o tom događaju”, navodi Nikolić.
Retko se na ovakav način, tvrdi kriminolog, misleći na počinioca ovog zločina, ispoljava destruktivni narcizam.
„Ima dosta ubistava iz strasti, ali u malom procentu ubice pripreme osvetu i izlaznu strategiju, kao što je to u ovom slučaju”, ocenjuje kriminolog Zlatko Nikolić.
I Nataša Drakulić, urednica na RTS-u izdvojila je kao najupečatljiviji događaj ubistvo Jelene Marjanović, za koje kaže da je dvostruka tragedija.
„Kao da nije dovoljno što je ubijena mlada žena, što je jedno dete ostalo bez majke i što je ubica još na slobodi, pa imamo još i svakodnevni medijski teror nad žrtvom. Da li je moguće da neko zarad nekoliko prodatih stotina primeraka novina više, ne preza ni od čega?”, pita Drakulićeva.
Samo je na policiji, smatra ona, da rasvetli ovaj zločin.
„Nadam se da ubistvo neće ostati nerešeno, da će ubica biti uhapšen, a žrtva pronaći svoj mir”, kaže Nataša Drakulić, koautorka popularne kriminalističke serije „Ubice moga oca” na RTS-u.
Zbog prvobitno bombastične najave da će slučaj brzo biti rešen, a zatim naprasnog utihnuća nadležnih bez konkretnih rezultata u istrazi – prethodnu godinu obeležio je događaj pronalaska arsenala oružja u Jajincima, smatra Mile Novaković, nekadašnji načelnik Uprave kriminalističke policije MUP-a.
On kaže da je važno da se istraga ovog slučaja „istera do kraja” i javnosti predoče njeni rezultati.
„Bilo je napeto. Događaj je predstavljen tako da je bio ugrožen premijerov život. Čudno mi je da je sve zatim ućutalo”, navodi Novaković, ne želeći da izvodi bilo kakav zaključak zbog čega je to tako.
Iako je već godinama među prvima na licu mesta izveštavajući o zločinima, Jelena Zorić, novinarka TV N1, kaže da ništa nije moglo da je pripremi za zločin u Žitištu.
„Pet osoba je ubijeno, dvadeset dve su ranjene, kada je na njih zbog ljubomore prema bivšoj ženi, pucao Siniša Zlatić. Policija je, brzim hapšenjem, sprečila da bude još žrtava. Ali društvo je godinama unazad propustilo da spreči da se zločin dogodi. Nikada niko nije policiji prijavio nasilje u porodici niti da Zlatić na tavanu porodične kuće drži automatsko oružje doneto sa ratišta još devedesetih”, navodi Zorićeva.
Slučajevi u kojima su deca, bilo žrtve ili nasilnici, podjednako, ukazuje Zorićeva, potresaju i novinare i javnost. Nikada, kako kaže, neće zaboraviti lik trogodišnje devojčice iz sela Vratarnica, koju je komšija oteo sa rođendanske proslave, silovao i ubio. U sećanju će joj ostati i tužna sudbina Dragutina Todorčevića Gute, beskućnika iz Novog Sada, kojeg je zapalio 12-godišnji dečak.
„Često se u ovakvim slučajevima dokažu propusti nadležnih službi. Međutim, žrtve ostaju zauvek žrtve. To su žrtve svih nas – kada se ne zabrinemo što dečak luta ulicama u gluvo doba noći ili ne pokušamo da popričamo sa komšijom koji deluje odsutno, a on na kraju uspe da se ispred 50 ljudi iskrade sa devojčicom, siluje je i ubije”, zaključuje novinarka Jelena Zorić.