Naprava zvana „ajfon”, čudo tehnike iz radionice gigantske kompanije „Epl”, plasirana na tržište krajem prošle godine, izazvala je pravu pomamu u svetu. Ovaj novi mobilni telefon je i pokretni džepni kompjuter sa ekranom osetljivim na dodir, sa hiljadama mogućnosti za zabavu, kao što je slušanje muzike, gledanje filmova... To je sasvim dovoljno da i ljubitelji tehnoloških igračaka u Srbiji polude za „ajfonom” i ako nemaju dublji džep, uzmu kredit ili prodaju televizor kako bi došli do ovog najsvežijeg statusnog simbola.
Postoji samo jedan problem: on se trenutno legalno distribuira samo u Americi, Engleskoj, Nemačkoj i Francuskoj. Preciznije, to bi bio problem da ne postoji filozofija zvana „srpska snalažljivost”, udružena sa rodbinom i prijateljima iz inostranstva i svetskim hakerima.
Po srpskim internet-forumima već se uveliko razmenjuju iskustva i hvalospevi „ajfonu”, a jedina prepreka koju novi vlasnik treba da prebrodi jeste „otključavanje” ovog haj-tek telefona. Jer, svi „ajfoni” koji stižu iz SAD vezani su za kompaniju „At&t”, američki pandan domaćem „Telekomu”, a u zemljama Evrope vezani su ugovorima za tamošnje firme.
– Otključavanje je jednostavno, mada zahteva znanje, i posle toga telefon može da radi na bilo kojoj mobilnoj mreži. Koliko je meni poznato, „Epl” u skorije vreme ne planira zvaničnu distribuciju u zemlji – kaže dvadesetdvogodišnji mladić koji je dobro procenio situaciju i bavi se otključavanjem telefona u Beogradu. On je insistirao da ostane anoniman, jer tvrdi da mu je reklama na internetu dovoljna, a sedište njegovog preduzeća nalazi se u najstrožem centru prestonice. On je oko sebe, kako kaže, okupio tim na internet-sajtu www.iphone-srbija.com, koji manje upućenima u hakerske programe, uz novčanu nadoknadu, otključava „ajfone”.
On procenjuje da je od novembra prošle godine, kada je „Epl” pustio „ajfon” u širi promet, sa surčinskog aerodroma svakodnevno u Srbiju ulazilo od 20 i 30 „ajfona”. Njegova cena u Americi je oko 600 dolara. Ko ima novca, treba samo da ih pošalje dobroj tetki koja živi u, recimo, Oklahomi, i telefon stiže na ruke u Srbiju.
– Ne bi trebalo da imamo nekih problema sa zakonom, jer ne radimo ništa nelegalno. Telefon je legalno kupljen i mi korisnicima, uz doplatu, samo omogućavamo da mogu da ga koriste. Uostalom, otključavanje se radi svuda u svetu – tvrdi naš sagovornik.
Na domaćim internet forumima još u junu prošle godine počeli su da se raspituju o mogućnosti kupovine „ajfona”. Moguća je i kupovina otključanih verzija u inostranstvu, ali one su često tri puta skuplje.
Našem internetu je ponuđena i mogućnost takozvanog džejlbrejka (bekstva i zatvora) što je novi termin za otključavanje hiljada zabavnih programa na „ajfonu”, koji moraju dodatno da budu plaćeni da bi radili. U svakom slučaju, i sam gigant „Epl” još razvija svoje čedo, dodajući mu nove programe i veću memoriju, a vesti iz Evropi govore da Francuzi, Englezi i Nemci nisu baš toliko oduševljeni novim haj-tek telefonom i da prodaja ide znatno slabije nego u Americi. A što se korisnika u Srbiji tiče, njima u velikoj većini nije potrebna stručna pomoć za otključavanje. Sve ima na internetu, a ljubazni posetioci internet-pričaonica potpuno besplatno i detaljno objašnjavaju kako se razbijaju kodovi na „ajfonu”. Među njima je popularan i termin „virginizacija”, prostije rečeno, vraćanje nevinosti otključanom telefonu.
– U principu, nigde u svetu se ne sankcioniše otključavanje, ali otključani telefon gubi pravo na garanciju. Virginizacijom se telefon ponovo zaključava i za proizvođača izgleda kao da nije korišćen. To može da bude korisno ako „Epl” ipak odluči da potpiše ugovor sa nekom domaćom firmom – objašnjava naš sagovornik. A dotle, uvek će biti stručnjaka za otključavanje da pomažu ljudima da „ajfonom”, nabavljenih ispod žita, ostavljaju bolji utisak u društvu.