četvrtak, 29.10.2020. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
ponedeljak, 30.01.2017. u 00:41 Dragan Todorović

Bez pobednika u San Dijegu

Čvrst otpor domaćinu, dobra igra naših fudbalera, na kraju ravnopravan ishod, selektor Muslin može da bude zadovoljan: SAD – Srbija 0:0
Без голова у мечу Србије и САД у Калифорнији (Фото Твитер)

Prvu zvaničnu utakmicu u novoj godini Srbija je odigrala sinoć protiv selekcije Sjedinjenih Američkih Država i uspela da ostane neporažena. Uspeh je utoliko veći ako se ima u vidu činjenica da je selektor Slavoljub Muslin za ovu prijateljsku utakmicu zvao samo igrače iz domaćeg šampionata. Jedna od glavnih neodoumica našeg nacionalnog tima pred dolazak u San Dijego bila je kako će se fudbaleri privići na ogromnu temperaturnu razliku. Sa druge strane, domaćin je nakon otkaza Nemcu Jirgenu Klinsmanu, ponovo po drugi put dao poverenje Brusu Reini, koji je čak dva puta odveo Amerikance na svetsko prvenstvo, i u jednom trenutku pod njegovim vođstvom bili su čak četvrta reprezentacija na planeti! Naš tim, sastavljen od igrača iz domaćeg šampionata, ušao je u prijateljski meč hrabro, bez straha, iako je bio svestan da ispred sebe ima igrače koji u nogama imaju i po stotinu utakmica u državnom timu ,,jenkija,,.

Nakon početnog ispitivanja snaga i blage inicijative Amerikanaca, naši fudbaleri su uspevali da se znalački oslobode pritiska, prebacujući težište na polovinu rivala. Ipak, domaćin je uspeo da opasno zapreti u 19. minutu kada je Džons sjajno šutirao sa ivice šesnaesterca. Srećom po našeg golmana Manojlovića, lopta je prošla pored stative.

Srbija je u 22. minutu bila oštećena pošto joj posle prekršaja Gaze nad Đokićem u kaznenom prostoru domaćina nije dosuđen jedanaesterac, mada je sudija u toj situaciji bio dobro postavljen. U tim momentima Srbija je dobro napala američki gol, što je dodatno podgrejalo atmosferu na tribinama.

Omaleni Nagbe je u 29. minutu nakon odličnog dodavanja Bredlija, opasno zapretio Manojloviću. Zapravo, Nagbe je u prvom poluvremenu zadavao najviše problema našoj odbrani, koja je prvi put igrala u ovom sastavu. On je i u 39. minutu dobro šutirao u desni ugao, ali je srećom lopta ponovo otišla za koji santimetar van okvira gola. U tim momentima američki fudbaleri su imali punu inicijativu, dok je sa druge strane Srbija gledala da na odmor ode bez primljenog gola.

Klještan je u 47. minutu dodao loptu do Alpindor ali je zahvaljujući pravovremenoj intervenciji našeg golmana lako otklonjena opasnost. Zapravo naša odbrana koju su činili Ćirković (Voždovac), Maraš (Rad), Miletić (Partizan), Ćalasan (Spartak) delovala je sinoć veoma dobro, čvrsto i organizovano. Mada, i domaćin nije imao neke značajnije poduhvate u napadu. Kao da se Amerikanci posle poraza u kvalifikacijama od Kostarike i Meksika još uvek nalaze u nokdaunu. Za tri dana njihov najjači tim suprotstaviće se selekciji Jamajke, takođe u prijateljskom meču.

Sa druge strane Saša Jovanović fudbaler Mladosti iz Lučana i Gobeljić igrač kruševačkog Napretka pokušavali su da ozbiljnije ugroze mrežu Rimanda, ali akcije naših reprezentativaca uglavnom su se završavale pred šesnaestercem protivnika. Ulaskom Mrkića i Alivodića Srbija je delovala još ubojitije. Rimando je u 89. minutu odbranio sjajan udarac Lazara Jovanovića levom nogom, dok je Pontijus sa druge strane mogao da matira Manojlovića.

Stadion: ,,Kaukom,, u San Dijegu. Gledalaca: 20.079. Žuti karton: Klještan (SAD), Ćirković (Srbija)

SAD: Rimando, Džons (od 46. Letbet), Birnbaum, Maršal, Garza (od 70. Bilafanja), Bredli, Bedoja (od 65. Pontijus), Klještan (Fejhaber), Zusi, Nagbe, Altidor (od 74. Moris).

Srbija: Manojlović, Panić, Maraš, Ćalasan (od 46. Simonović), Miletić, Paločević (od 63. Alivodić), Đokić (od 78. Jevtović), Plavšić (od 81. L. Jovanović), Gobeljić (od 84. Klisura), S. Jovanović (od 63. Mrkić), Ćirković.