nedelja, 25.08.2019. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 21:44

Crvena zvezda osvojila Kup Radivoja Koraća

Pred oko 5.000 gledalaca u niškom Čairu u finalu „crveno-beli” slavili protiv Partizana rezultatom 74:64
Autor: Toma Todorovićnedelja, 19.02.2017. u 22:56
(Фото Д. Жарковић)

NIŠ – U predivnom ambijentu niškog sportskog hrama, hale Čair, Crvena zvezda je pobedila svog „večitog rivala”, ekipu Partizana, u finalu ovogodišnjeg Kupa Radivoje Korać.

Rezultat je na kraju bio 74:64 (23:23, 13:11, 16:13, 22:17), a slavlje košarkaša i stručnog štaba kluba sa Malog Kalemegdana počelo je odmah posle završetka susreta na parketu dvorane u Nišu i nastavljeno je sa navijačima i van ovog sportskog objekta duboko u noć.

Oslabljen je bio Partizan što nije mnogo uticalo na njegovu igru, ali na na konačan rezultat sigurno jeste.

Na trenerskoj klupi nije bilo trenera Aleksandra Džikića, a u sastavu Marinkovića, Koprivice i Hečera.

Nagrade najboljima
Za najboljeg igrača finalne utakice, sa 22 indeksna poena, proglašen je Marko Gudurić, a najbolji strelac sa 18 poena bio je Marko Simonović, obojica košarkaši Crvene zvezde.

Na početku finala „crveno-beli“ su najviše zahavljujući Guduriću i njegovom pogotku za tri poena uz faul Partizanovih igrača i dodatno bacanje koje je iskoristio, poveli sa 8:2, a potom lepim potezima kapitena Mitrovića i sa 12:6...

Nije se, međutim predavala oslabljena ekipa „crno belih” i posle trojke Birčanina i pogodaka Gordona i Lukovića, ali i serije grešaka igrača Zvezde, preokrenula je rezultat u svoju korist 13:12 za Partizan u 8.minutu.

Posle trojke Andrića to vođstvoje 16:12 za ekipu koju je vodio trener Nenad Čanak, a zatim se ređaju jedan za drugim izvanredni potezi igrača obe ekipe.

Na minut i po pre kraja prve četvrtine Partizan je i dalje u vođstvu (23:19), ali Zvezda preko Tompsona smanjuje, a odmah potom posle greške Birčevića i pogocima Simonovića iz slobodnih bacanja dolazi do izjednačenja – na prvi odmor odlazi se kada je na semaforu bio rezultat 23:23.

Prebukirana dvorana
Iako u Čairu ima na tribinama 3.880 mesta, finalnom meču prisustvovalo je sigurno preko 5.000 gledalaca. Uz ogradu na tribinama, ali i oko VIP lože i pres prostora, stajalo se u velikoj gužvi. Čair je bio krcat i sigurno je oborio sve rekorde u poseti posle renoviranja pre nekoliko godina.Tokom susreta ispred hale ostale su dve velike grupe navijača koje su bile bez ulaznica i koji su po svaku cenu hteli da uđu u dvoranu. Ali, zahvaljujući jakim snagama bezbednosti i organa reda nije im dozvoljeno.

U nastavku, u drugoj četvrtini totalna neefikasnost Zvezde u napadu i posle puna četiri minuta ni jedan pogodak „crveno-belih”, uz samo tri poena Adina Vrapca za Partizan.

Na početku 15. minuta „crno-beli” vode i sa 28:23, ali tada Marko Simonović pogađa za tri poena.

Na pogodak za dva poena Veličkovića u sledećem napadu „crno-belih” odgovara ponovo Simonović i na isteku 16. minuta je 31:28 za Partizan.

Pod obručima je divovska borba i u odbrani obe ekipe igraju mnogo bolje. Posle pogotka Stefana Jovića Zvezda sustiže, a kada je ispod koša bio uspešan i Simonović, „crveno-beli” prelaze u vođstvo 33:32 (18.minut).

Zvezda posle promašaja rivala promašuje kontru, nakon čega zakucavanjem Birčevića Partizan ponovo dolazi u vođstvo. U poslednjem minutu „crno-beli“ greše u tri uzastopna napada što koriste igrači Dejana Radonjića – završavaju drugu četvrtinu i prvo poluvreme vođstvom od 36:34.

Posle pauze ekipe se menjaju u vođstvu i na početku drugog poluvremena. Igra se koš za koš uz povremeno egzibicione poteze igrača oba tima – na jednoj strani Jovića i Mitrovića, na drugoj Veličkovića i Lukovića. Ali, pogodaka je i dalje vrlo malo.

Pošto su „crno-beli” dva puta dolazili do izjednačenja, Zvezda se nakratko „odlepila” i povela sa 42:38. Partizan, međutim, sustiže i prelazi u vođstvo – 43:42 (25.minut).

Mnogo je u tim trenucima bilo zanimljivije na tribinama – paralelno zbivanjima na terenu vodi se žestoka borba skandiranjem bez prestanka navijača dva kluba na suprotnim tribinama Čaira.

Zapaljeno je i nekoliko baklji, odjeknulo je i nekoliko jakih „topovskih udara”, što je, zbog dima u dvorani, dovelo meč na ivicu regularnosti.

Bačena baklja u 29.minutu pogodila je jednog gledaoca u glavu u prvim redovima partera i susret je prekinut zbog ukazivanja pomoći povređenom i nastavljen je tek nekoliko minuta kasnije.

Trofej Žućka uručio Predrag Danilović
Kapitenu pobedničke ekipe Luki Mitroviću prelazni pehar Kupa Radivoje Korać, Trofej Žućka, uručio je predsednik KSS Predrag Danilović. Pehar za osvojeni kup Mitroviću je uručio direktor Pireus banke, sponzora takmičenja, Voja Lazarević.Košarkašima osvajača kupa dodeljene su zlatne, a poraženog Partizana srebrne medalje. Medalje su uručili Dejan Tomašević, generalni sekretar KSS i Uroš Parlić, predsednik Organizacionog odbora turnira u Nišu.

U poslednji minut treće četvrtine ulazi se nerešenim rezultatom – 47:47, a onda Dženkins pravi ličnu, a zbog protesta dobija i tehničku grešku. Ali Partizan nije uspeo da iskoristi slobodna bacanja.

Pred kraj ovog dela dva bacanja za Zvezdu – Simonović koristi jedno i sada je 48:47 za „crveno-bele”. Sudije greše u proceni duela na sredini terena, sude faul protiv Partizana, a nakon protesta klupe i tehničku grešku – „crveno-beli” koriste i to i vode sa 52:47. Kraj treće četvrtine.

Simonović na startu poslednje četvtine postiže novu „trojku”, a posle greške Birčevića u napadu poeni i za Stefana Jovića i to je već ozbiljna prednost Zvezde, 57:47. Nastavlja se dobra, efikasnija i preciznija igra košarkaša u „crveno-belim“ dresovima.

Posle pogotka centra „crno-belih” Lukovića, Tompson promašuje ali Gudurić ispravlja i na semaforu je 62:49 za Zvezdu (34. minut). Činilo se da je tog trenutka slomljen otpor oslabljenog Partizana, ali „crno-beli“ smanjuju na 54:64 (36. minut).

Kada je Jović izgubio loptu u napadu, a Gordon pogodio za tri poena, ponovo je prednost u korist Zvezde „samo” sedam poena. Ipak kada je ostalo dva i po minuta do kraja, ponovo je posle zakucavanja Tompsona velika prednost – 69:57.

Više nije bilo rezultatske neizvesnosti, jer do završetka finalnog meča sve je uglavnom bilo u znaku ekipe srpskog šampiona. Mnogo je tih trenutaka bilo i nervoze u redovima Partizana, kapiten Veličković dobija tehničku grešku što ide na ruku Zvezdi koja sigurno privodi utakmmicu kraju – 72:59 je na minut i 40 sekundi pre završetka.

Posle pogotka Jovića 55 sekundi pre kraja počelo je i slavlje pristalica Crvene zvezde na tribinama.

Kraj susreta i Trofej Radivoja Žućka Koraća ide u ruke košarkaša Crvene zvezde – 74:64.

Dvorana Čair u Nišu. Gledalaca: preko 5.000. Sudije: Belošević i Jovčić (obojica iz Beograda) i Vojinović (iz Novog Sada)

CRVENA ZVEZDA: Volters, Tompson 15, Mitrović 12, Lazić 1, Dobrić 1, Simonović 18, Rakićević , Dženkins , Gudurić 18, Jović 5, Kuzmić 2, Bjelica 2 .

PARTIZAN: Ratkovica 2, Vrabac 12, Tanasković , Veličković 9, Majstorović 2, Birčević 11, Andrić 8, Pot 6, Gordon 8, Luković 6.