Seul – Samačko venčanje, brak sa samim sobom, sve je veći trend u Južnoj Koreji, izvestila je tamošnja agencija Jonap.
Kim Ji Džung, šminkerka u poodmaklim tridesetim godinama, započela je dijetu kako bi bila spremna za fotografisanje na dan svog venčanja tokom predstojećeg proleća. U beloj haljini, sa cvetnim buketom, svadbenom tijarom i šminkom, ona će na slici izgledati zanosno, samo što na toj fotografiji mladoženje neće biti. Uprkos tome što je sama, ona ne želi da propusti priliku da zabeleži svadbenu fotografiju, iako je to pomalo neobično.
„Mnoge devojke žele da imaju svadbenu sliku dok još nije kasno, dok su još mlade i zgodne, posebno zbog društvenog trenda kasnog stupanja u brak”, rekla je jedna radnica zaposlena u foto-studiju u Seulu.
Novi popularni svadbeni paket u Južnoj Koreji najčešće obuhvata izradu frizure i šminkanje mlade, iznajmljivanje dve svadbene haljine, dve uramljene fotografije i foto-album od 10 stranica, koji košta oko 879 dolara.
Svadbe za samce su najnovije otelotvorenje socijalnog trenda usamljenika: jesti, uživati u životu, putovati sam, i taj trend definiše malu, ali rastuću grupu među mladima na južnoj polovini Korejskog poluostrva.
Život samaca je takođe zanimljiva tema i za industriju zabave, nekoliko TV programa emituju sadržaje različitih žanrova, u kojima je glavni gost samac. Rijaliti program započet u martu 2013. prati svakodnevicu poznatih samaca koji su uglavnom iznad starosnog proseka za stupanje u brak u Južnoj Koreji.
Fenomen baca svetlo na vrtlog promena koje utiču i na bračni status u Južnoj Koreji, ali i na doživljaj braka.
Prema statističkim podacima, u Južnoj Koreji od 2015. prosečne godine ulaska žena u brak u ovoj zemlji bile su oko 30, što je znatno povećanje u odnosu na 2000. godinu, kada je prosek bio 26,5 i na 1990. kada je iznosio 24,8. Prosek za muškarce u Južnoj Koreji je takođe skočio sa 27,8 iz 1990. na 32,6 u 2015. godini, što bi, kako je ocenila agencija, značilo da u ovoj državi muškarci i žene čekaju u proseku do 30. godine da bi stupili u brak.
U međuvremenu, veliki broj žitelja ove zemlje počeo je da misli da mogu bez braka.
Od 2008. godine 46,5 odsto žena koje nemaju partnera smatralo je da je brak nešto neophodno u njihovom životu. Taj procent je prema statistikama spao na 38,7 procenata u 2014, a istovremeno je broj muškaraca koji smatraju da im je brak neophodan spao sa 64,8 na 51,8.
Tanjug