Nova smrtonosna droga poznata pod uličnim nazivom „pink”, supstanca sedam puta jača od morfijuma i odgovorna za smrt najmanje 50 ljudi u SAD, nije stigla u Srbiju. Dr Jelena Janković, rukovodilac Centra za rano upozorenje o novim psihoaktivnim supstancama u Ministarstvu zdravlja, kaže za „Politiku” da za sada nemaju informaciju da se ova droga pojavila u Srbiji.
Dr Mira Kovačević, direktorka Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti, kaže za naš list da niko od pacijenata koji se leče u toj bolnici nije do sada napomenuo da mu je poznata ili da ju je koristio. I u policiji nezvanično saznajemo da nije bilo slučajeva da neko trguje narkotikom pod imenom „pink”.
Iz američke agencije za borbu protiv droga (DEA) objavili su da je reč o jednoj od najtoksičnijih hemikalija koja može da usmrti čoveka čak i ako mu samo dospe na kožu. Prema raspoloživim informacijama, droga „pink” farmaceutskog naziva U-47700, uprkos svom imenu, bele je boje. Neželjeni efekti koji se pojavljuju prilikom zloupotrebe ovog medikamenta su ozbiljna oštećenja nerava i smrt.
Strani mediji prenose da je ova droga prvobitno zamišljena kao lek. Navode da ga je originalno razvila farmaceutska kompanija „Apdžon” 1978. godine kao sintetičku alternativu morfijumu. Međutim, prema vestima koje stižu iz sveta, ovaj medikament u poslednje vreme se zloupotrebljava jer se navodno lako može naručiti preko interneta, što privlači zavisnike koji u njemu vide jeftinu zamenu za heroin. Od prošlog novembra, posle smrti dva tinejdžera u Juti, ova droga zabranjena je u svim američkim saveznim državama.
Na naše pitanje da li se možda i u Srbiji spušta starosna granica onih koji posežu za drogom, dr Mira Kovačević odgovara da su ti podaci vrlo različiti, ima i mlađih, ali i starijih od uobičajenog proseka za početak uzimanja droga.
„Naši zvanični podaci upućuju na to da većina budućih zavisnika droge počinje da uzima sa 17-18 godina, a što se tiče heroina, i kasnije. Prva droga je najčešće marihuana”, kaže dr Kovačević.
Najčešći pacijenti Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti jesu oni koji uzimaju heroin. Međutim, po rečima doktorke, vrlo je rašireno uzimanje više različitih droga paralelno.
„Sve je više je onih koji nam se javljaju zbog problema u vezi sa uzimanjem amfetamina, marihuane, različitih medikamenata i alkohola. Takođe, sve je veći broj pacijenata koji nam se javljaju zbog kocke, klađenja i interneta”, kaže dr Kovačević.
Već nekoliko godina Evropa se suočava sa sve većim problemom novih vrsta narkotika. Nove droge nastaju zahvaljujući modernim tehnologijama i uglavnom se prodaju preko interneta. U prošlogodišnjem izveštaju Evropskog centra za praćenje droga navodi se da je na Starom kontinentu identifikovano više od 560 novih psihoaktivnih supstanci. Većina ovih droga je sintetička verzija kanabisa ili stimulansi sa efektom amfetamina i kokaina.
U Srbiji su u trendu takozvane vikendaške i klupske droge („ekstazi”, „spid”), a mladi u svet narkomanije ulaze najčešće družeći se sa onima koji su već probali drogu. Na ulicama gradova Srbije već su rasprostranjene droge koje za male pare mogu da se kupe na ulici ili nabave preko interneta. Tu spada i sintetička marihuana poznata kao „magični zmaj”. Zamena za „magičnog zmaja” je biljni tamjan. Navodno, ne ostavlja trag u krvi, pa ne može da se otkrije na testovima.
Potom, tu je i mefedron, u žargonu nazvan „mau-mau” ili „luda mačka”. Upućeni kažu da ova droga podseća na kokosovo brašno i spada u psihoaktivne droge, koja „drži” šest sati. Izaziva euforiju, budnost, a može da izazove ozbiljne poremećaje poput problema krvnih sudova i srca, paralizu i smrt. I „kristal met”, sintetička droga koja brzo izaziva zavisnost, a čija su stimulativna svojstva slična adrenalinu, može se naći na ulici. Efekti ove droge teži su nego kod kokaina.