ponedeljak, 28.09.2020. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
subota, 01.04.2017. u 18:24 Katarina Ivanović

Vujaklija doneo Zvezdi tri boda

Fudbaleri Crvene zvezde savladali Spartak sa 2:1 (1:0) u 28. kolu domaćeg šampionata. – Ilić debitovao sa 16 godina i 15 dana
Двоструки стрелац за Звезду против Спартака: Срђан Вујаклија у акцији (Фото Иван Милутиновић)

Fudbaleri Crvene zvezde uspeli su da se revanširaju Spartaku, jednoj od četiri ekipe protiv koje nisu uspeli da trijumfuju u dosadašnjem delu šampionata. Oni su slavili sa 2:1 (1:0) golovima dvostrukog strelca Srđana Vujaklije kome su to bili prvi golovi za „crveno-bele“ u zvaničnim mečevima. Jedini pogodak za goste, koji se bore za plasman u plej-of, postigao je Đorđe Ivanović.

Trener domaće ekipe Miodrag Božović zbog povreda nije mogao da računa na Anđelkovića i Ruiza pa je šansu pružio Ristiću i Miliću. Umesto Boakjea u špicu je zaigrao Vujaklija, a iznenađenje je predstavljalo što se u protokolu našao i 16-ogodišnji Ivan Ilić. Ni njegov kolega Andrej Černišov nije mogao da računa na najjači sastav pošto u startnoj postavi nije bilo Glavičića, Bašanovića, Krmara, Tomovića i Anđića.

„Crveno-beli“ su poveli već u drugom minutu. Petković je prošao po desnoj strani, a zatim je poslao loptu u kazneni prostor ka Plavšiću. Omaleni vezista nije najbolje „zahvatio“ loptu, ali se ona odbila do Vujaklije koji ju je sa šest metara poslao u mrežu. Gosti su dva minuta kasnije tražili jedanaesterac kada je nakon obostranog povlačenja između Ristića i Jovovića napadač pao u šesnaestercu. Međutim, sudija Santrač nije smatrao da je to bio prekršaj za najstrožu kaznu.

Ekipa iz Ljutice Bogdana je mogla da duplira prednost u 13. minutu posle kontranapada u kom su učestvovali Kanga i Donald, ali je Gabonac slabo šutirao ka golu Ostojića. Ni Holanđanin nije bio precizan šest minuta kasnije kada je šutirao snažno sa 20 metara. Ipak, lopta je završila pored stative. Plavšić i Ristić su izveli dobru kontru u 23. minutu, levi bek je šutirao iskosa sa desetak metara, ali je odlični Ostojić sačuvao svoj gol izbacivši loptu nogom.

Malo je nedostajalo da nakon pola sata igre Kanga postigne drugi pogodak za svoj tim, ali je lopta posle njegovog ufdarca završila tik pored stative. Najbolju šansu za Spartak imao je Jovović u 34. minutu kada je izašao sam pred Manojlovića, ali ga je stigao Petković koji je uspeo da mu zasmeta i pomogne Zvezdinom golmanu da interveniše.

Gost je do izjednačenja stigao u 54. minutu. Mudrinski je nesebično proigrao Ivanovića na levoj strani, on se driblingom oslobodio Ristića i zatim snažno „zakucao“ loptu u Manojlovićevu mrežu. Međutim, njihova radost je trajala samo četiri minuta pošto je Vujaklija drugim golom na meču ponovo doneo prednost svojoj ekipi. Kanga je dodao loptu do Zvezdinog napadača, a on je iz okreta, sa sedam-osam metara, šutirao levom nogom u Ostojićevu mrežu.

Domaćin je imao nekoliko solidnih prilika da postigne treći pogodak kojim bi rešio pitanje pobednika. Prvo je Plavšić šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali je Ostojić bio siguran. Neprecizan je bio i Kanga koji je pokušao sa distance, međutim, malo pored gola. Donald je nakon proigravanja Plavšića u 78. minutu šutirao iz neposredne blizine, ali preko gola.

U finišu meča Božović je pružio šansu mladom Ivanu Iliću koji je sa 16 godina i 15 dana postao najmlađi debitant u njenoj istoriji. Takođe, Nenad Milijaš je zabeležio dvestoti nastup u Zvezdinom dresu.

Stadion: „Rajko Mitić“. Gledalaca: 3.200. Sudija: Dejan Santrač (Pavliš). Strelci: 1:0 Vujaklija (2), 1:1 Ivanović (54), 2:1 Vujaklija (58). Žuti kartoni: Al. Luković (Crvena zvezda).

CRVENA ZVEZDA: Manojlović 6,5, Petković 6,5, Frimpong 7, Al. Luković 6,5, Ristić 7, Le Talek 6,5, Donald 7, Milić 7, Kanga 7,5 (od 83. Milijaš -), Plavšić 7,5 (od 90+3 Ilić -), Vujaklija 8 (od 61. Boakje 6,5). Trener: Božović.

SPARTAK: Ostojić 7, Stojković 5,5, Ćalasan 5,5, Radovanović 5,5, Krefl 5,5, Pantić 5,5, Nikolić 6, Ivanović 7 (od 79. Savković -), Jovović 6, Torbica 6 (od 74. Abaz -), Mudrinski 6 (od 87. Purović -). Trener: Černišov.