Republička direkcija za robne rezerve oglasila je prodaju velikih količine tovljenika i junadi, a iz zaliha mesne industrije tržištu ponuđeno je čak 30 tona jetrenih pašteta i 50 tona mesnog nareska. Traže se kupci i za tri miliona kilograma brašna (T-500) iz državnog mlina i silosa u Novom Pazaru, a na prodaju je stavljeno i 224.000 litara vina.
Zorica Anđelković, direktorka Direkcije republičkih robnih rezervi, objašnjava da je reč o redovnoj godišnjoj prodaji viškova robe zbog obnavljanja zaliha ili zbog toga što im te količine više nisu potrebne.
– Ovo radimo svake godine, nije reč o robi kojoj ističe rok. Striktno vodimo računa da se roba na vreme zanavlja. Na ovaj način Robne rezerve ostvaruju prihod i vraćaju novac u budžet – kaže naša sagovornica. Prema tekstu oglasa, ponuda praktično traje do konačne prodaje, ali agroekonomski analitičari tvrde da će država teško naći kupce za robu koju nudi. Anđelković objašnjava da Robne rezerve prodaju robu po tržišnim cenama i da nemaju mogućnost da daju rabate i popuste kao ostali proizvođači. Da li će i kada roba biti prodata zavisi od ponude i tražnje i njihove konkurentnosti u tom trenutku.
(Foto R. Krstinić)
– Postoji nekoliko perioda u godini kada smo konkurentni i kada imamo kupce. Prošle godine smo po tržišnim cenama prodali tovne svinje u vrednosti od 150 miliona dinara. Tako smo veliku količinu novca vratili u budžet – ističe naša sagovornica.
Portal „Agroservis” povodom oglašavanja ove prodaje postavio je pitanje „ko je i zbog čega naveo Robne rezerve da formiraju i lager vina” odakle se sada kupcima nudi 224.000 litara ovog pića u rinfuzu. U oglasu se navodi da su skladišta Direkcije za kvalitetno neflaširano vino: „Vino Župa”, „Aleksandrovac”, „Navip”, „Dobanovci” i „Tehnoprodukt”, „Velika Drenova”.
– Ovaj lager je formiran 1995. godine. Država je tada otkupljivala grožđe kako bi pomogla proizvođačima. To su zalihe iz tog perioda. Čak ni ono nije u isteku roka, kvalitetno je i nalazi se u preduzeću „Vino Župa”. Oni su već kupili deo količina, a ove godine nameravaju da otkupe i ostatak. Tako ćemo se osloboditi tih zaliha – kaže Zorica Anđelković.
Dve godine zatvora za proneveru iz robnih rezervi
Specijalni sud u Beogradu osudio je 30. marta Jovicu Nikolića na dve godine zatvora jer je kao odgovorno lice zloupotrebama oštetio Republičku direkciju za robne rezerve. Istom presudom, Nikolić je obavezan da Direkciji za robne rezerve isplati 364,6 miliona dinara, u roku od 15 dana od dana pravosnažnosti presude, pod pretnjom prinudnog izvršenja, saopšteno je iz suda.
Protiv ove presude Nikolić i tužilaštvo za organizovani kriminal imaju pravo da ulože žalbu Apelacionom sudu u Beogradu.
Nikolić je bio uhapšen u decembru 2014. godine zbog sumnje da je prisvojio oko 11.700 tona merkantilnog kukuruza i oko 6.400 tona merkantilne pšenice, koju im je Direkcija za robne rezerve poverila na skladištenje. Vrednost tih žitarica procenjuje se na oko 365 miliona dinara. (Tanjug)