Ministarstvo prosvete odlučilo je da povuče iz upotrebe Obrazovne pakete za učenje o seksualnom nasilju nad decom.
Kako se navodi u saopštenju, odlučeno je da se u narednom periodu formira tim stručnjaka, dečjih psihologa i pedagoga, koji će izraditi novi pomoćni materijal za nastavnike i vaspitače, namenjen prevenciji i sprečavanju seksualnog nasilja nad decom.
„Tokom rada novi tim će se u potpunosti pridržavati kriterijuma uzrasta deteta i karakteristika šireg konteksta u kojem dete, odnosno učenik, odrasta, naravno uz uvažavanje principa nulte tolerancije prema bilo kom obliku nasilja”, navodi se u saopštenju.
Ovakva odluka, kako se precizira, usledila je posle saopštenja Incest trauma centra da su Obrazovni paketi njihova svojina i da se ne mogu revidirati, a da se ne povrede autorska prava.
Ovo je epilog slučaja koji je poslednje dve nedelje bio u fokusu javnosti.
Podsetimo, „bura” u medijima i na društvenim mrežama se podigla posle teksta „Školski priručnik za promociju homoseksualizma”, objavljenog u „Politici”.
Autor Miša Đurković, naučni savetnik u Institutu za evropske studije, ukazao je da se tim Obrazovnim paketima, namenjenim vrtićima, osnovnim i srednjim školama, zapravo propagira pornografija i da se deca podstiču da eksperimentišu na polju seksualnosti. Iz stručnih krugova su usledile i kritike delova sadržaja koji nisu primerni našoj kulturi i tradiciji. Ukazano je i na krajnje problematične stavove, poput onog da je „porodica najopasnije mesto u modernom društvu”…
Ministarstvo prosvete je 19. aprila saopštilo da će ovi Obrazovni paketi biti korigovani i prilagođeni uzrastu dece, kulturi i tradiciji naroda koji žive u Srbiji. Dan kasnije, resorni ministar Mladen Šarčević je gostujući na televiziji Hepi precizirao da će „delovi Obrazovnih paketa biti preuređeni, a neki u potpunosti povučeni”.
Upravo takva revizija, kako je naglašeno u obraćanju javnosti Incest trauma centra, „nije moguća, a da se ne povrede autorska prava”.
U saopštenju ove nevladine organizacije detaljno i dokumentovano se obrazlaže geneza nastanka Obrazovnih paketa, koji su izrađeni u direktnoj saradnji s Ministarstvom prosvete u periodu mart–novembar 2016. godine. Kako je navedeno, ukupan sadržaj su napisale tri predstavnice ministarstva, 18 nastavnika i nastavnica, sedmoro stručnjaka aktivnih van sfere obrazovanja, sa dugogodišnjim iskustvom u radu na polju nasilja nad decom i ženama. I pre nego što su zvanično objavljeni, šezdeset odsto sadržaja u vidu pilot-projekta testirano je u vrtićima, osnovnim i srednjim školama.
Obrazovne pakete su javnosti zajednički predstavili Ministarstvo prosvete i Incest trauma centar u Beogradu 18. novembra prošle godine, kada je i zvanično predat na korišćenje ministarstvu.
Pozitivno mišljenje o sadržaju dali su Odeljenje za prava deteta Zaštitnika građana, predstavnici skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova, Odbora za prava deteta i Ženske parlamentarne mreže.
U pomenutom gostovanju na televiziji Hepi ministar Šarčević je istakao da su „stručnjaci u ministarstvu prosvete odmah ukazali da neke stvari u Obrazovnim paketima ne mogu da idu u izvornom obliku i obimu”. Ostalo je nedorečeno kada su se ti „alarmi” oglasili, s obzirom na to da su iz ministarstva odaslata uputstva obrazovno-vaspitnim ustanovama za primenu Obrazovnih paketa od drugog polugodišta školske 2017/2018. godine. A na početnoj strani, među logotipima organizacija koje su stale iza ovog projekta, nalazi se i amblem Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.