Odluka o zahtevu Srbije za izručenje Ramuša Haradinaja očekuje se sutra u Apelacionom sudu u Kolmaru u Francuskoj, a pre dva dana predsednik Albanije Bujar Nišani potpisao je dekret kojim se nekadašnjem vođi OVK i njegovoj supruzi dodeljuje albansko državljanstvo.
Da li ova odluka albanskog predsednika može na bilo koji način da utiče na odluku Apelacionog suda u Kolmaru u Francuskoj, pitali smo profesora Pravnog fakulteta u Beogradu dr Milana Škulića.
– To je jedna vrsta političke manipulacije i političke provokacije, bez ikakvog pravnog efekta. Jer, pravno gledano, to što je Haradinaj dobio državljanstvo Albanije ne može biti od uticaja na odluku suda u Kolmaru.
Ako neko očekuje efekat od toga, onda je neznalica. Doduše, možda neko u Albaniji računa na to da bi Haradinaja, ako bude izručen Srbiji, što bi bilo pravično, kao albanskog državljanina u srpskom pritvoru, obilazili predstavnici albanske diplomatije u Beogradu – kaže dr Škulić.
Profesor podseća da Francuska odlučuje o zahtevu za ekstradiciju Srbije, na bazi dokaza koje je Srbija podnela.
– Državljanstvo tu uopšte nije od značaja. Bilo bi samo u slučaju da je Haradinaj državljanin Francuske, a državljanstvo Albanije bilo bi značajno ako bi ga Albanija krivično gonila. Takođe, ako bi dve ili više država tražile ekstradiciju, onda se uzima i državljanstvo u obzir kada se odlučuje kojoj državi će se dati, ali ni tada kao ključni argument. Srpski zakonik se primenjuje na svakoga ko je učinio krivično delo i Francuska može izručiti Haradinaja Srbiji bez obzira na to čiji je on državljanin – kaže dr Milan Škulić.
Srpsko tužilaštvo tereti Haradinaja za mnogobrojne ratne zločine na Kosovu i Metohiji krajem devedesetih.
Francuski sud će, nakon dva odlaganja, na javnoj sednici, zakazanoj za četvrtak u devet sati, saopštiti svoje mišljenje o ispunjenosti uslova za izručenje, propisanih Evropskom konvencijom o ekstradiciji.
U slučaju pozitivnog mišljenja istražnog veća suda, odnosno saglasnosti sa zahtevom Srbije, Haradinaj bi imao pravo da uloži žalbu na tu odluku Vrhovnom kasacionom sudu Francuske, dok konačnu odluku o izručenju donosi francuska vlada, rekla je za Tanjug portparol suda u Kolmaru Sandra di Rosa.
Ukoliko Apelacioni sud u Kolmaru da negativno mišljenje o zahtevu Srbije, izručenje Haradinaja neće biti moguće, dodala je Di Rosa. U tom slučaju Haradinaj će biti slobodan da napusti Francusku, a Srbija ne bi imala pravo da se žali na odluku.
Haradinaj, nekadašnji vođa OVK, a danas na čelu Alijanse za budućnost Kosova, uhapšen je 4. januara na granici Švajcarske i Francuske po Interpolovoj poternici koju je za njim raspisala Srbija. Ministarstvo pravde Srbije je potom uputilo Francuskoj zahtev za njegovo izručenje, uz svu prateću dokumentaciju o istrazi koja je protiv njega u toku.