Potpuna tišina. Tako je ogromna većina parlamentarne opozicije reagovala na odluku francuskog suda da Srbiji ne izruči Ramuša Haradinaja, optuženog za najteže zločine protiv Srba.
Objašnjenja za odsustvo reakcije na ovako važan događaj za državu kreću se od toga da je reč o „višeslojnom problemu”, preko toga da se njihov stav zna, do optužbi na račun vlasti što „nije dobro pripremila dokaze”. Naprednjaci, međutim, kažu da ih opozicija nije iznenadila, jer „nemaju jasnu politiku, niti stav o problemima s kojima se Srbija suočava”.
Opozicionari vrlo brzo reaguju na gotovo sve događaje, zbog toga je, ako se izuzmu reakcije SRS-a, LDP-a i DSS-a, prekjučerašnja gromoglasna tišina ogromne većine parlamentarne opozicije bila tako primetna. Kad se tome dodaju brzopotezne reakcije na zbivanja u Makedoniji, ćutanje o Haradinaju bilo je još upadljivije. Ipak, većina njih je bila spremna da za „Politiku” kaže zašto nisu reagovali, a svi su prokomentarisali ovakav rasplet u slučaju Ramuša Haradinaja.
Lider SDS-a i bivši predsednik Srbije Boris Tadić kaže da se SDS nije odmah oglasio, jer su hteli da saslušaju sve strane i argumente. Dan kasnije Tadić ističe: „Izjave Haradinaja nakon puštanja su skandalozne i pokazuju veliko neprijateljstvo prema Srbiji i otvorenu želju za novim sukobima. Te izjave, kao i njihova uloga u zločinima govore dovoljno o odluci francuskog suda. Izgovor suda za neizručivanje Haradinaja je bio da naša vlada nije dostavila potrebnu potpunu dokumentaciju. Treba hitno utvrditi da li je to istina i kakva je odgovornost Ministarstva pravde za ovakvu odluku francuskog suda. Ako je to istina, ministar pravde mora odmah biti smenjen.”
DS, kako nam je rekao Goran Ćirić, šef poslaničke grupe, „kao odgovorna i državotvorna stranka, smatra da je oslobađanje Haradinaja veoma ozbiljna odluka sa dugoročnim posledicama po odnose u regionu, koja samim tim zahteva ozbiljnu analizu”. Ćirić kaže da se francuski sud nije određivao prema srpskoj optužnici, već o ispunjenju formalnih zahteva i dodaje da se nada da će sud za zločine OVK da ga procesuira i da će konačno doneti pravdu. Ćirić ističe da „nota Francuskoj ne donosi ništa dobro, ali svakako indikativno je da je doneta u očekivanju ili da francuska vlada može da utiče na pravosuđe, ili kako bi se pokazalo da vlada nešto radi”.
Lider „Dveri” Boško Obradović kaže da se oni nisu oglašavali, jer ne žele da učestvuju „u unapred dogovorenim scenarijima na relaciji Brisel–Vučić–Tači, koji samo skreću pažnju javnosti sa suštine problema, a to je da su narodi na Balkanu okupirani od strane Zapada i da im trebamo kao jeftina radna snaga i izvor jeftinih sirovina”. Obradović dodaje: „Svi ti sukobi su inscenirani i služe da narod drže u strahu. Stav ’Dveri’ o albanskom pitanju je poznat javnosti. Dvostruki standardi Zapada i EU prema balkanskim narodima i projekat stvaranja velike Albanije i dalje se sprovode.”
Potpredsednik pokreta „Dosta je bilo” Aleksandar Stevanović kratko nam je rekao: „Nažalost, ta priča je verovatno završena 2012. godine kada je pravosnažno oslobođen u Hagu. Užasno je da mi od 1999. godine nismo sakupili dovoljno kvalitetnih dokaza za najstrašnije ratne zločine za koje smo ga optužili. Teret dokaza je na nama i užasno je što nismo uspeli da to pokažemo na način na koji to zahtevaju oni koji jedino mogu da donesu presudu.”
U LSV-u su nam rekli da je bilo „mnogo reakcija i bez saopštenja LSV-a”. U pisanom odgovoru su nam naveli: „U svakom slučaju, radi istine i pravde, ali i mira u regionu, važno je da Ramuš Haradinaj pred sudom odgovori na strašne optužbe koje mu se stavljaju na teret. Po mnogo osnova nije dobro da takve optužbe ostanu bez odgovora na sudu, kao i za sve zločince u regionu, bez obzira na naciju i zemlju iz koje dolaze.”
Sanda Rašković Ivić, šef poslaničkog kluba NS – Pokret za spas Srbije, kaže da je ona reagovala odmah, ali na „Tviteru” i dodaje: „Odluka je za nas bila očekivana, a ona je još jedna potvrda da EU Srbiju tretira kao pastorče i da je interes EU usmeren ka jačanju nezavisnosti Kosova, a ne jačanju institucija prava i pravde.”
Na „Tviteru” je reagovao i Zoran Živković, lider Nove stranke, koji je napisao: „Odluka suda o Haradinaju je politička, to je poruka A. Vučiću nakon pokradenih predsedničkih izbora.” A na njegov tvit bilo je različitih reakcija, od šaljivih, do saveta advokata Vladimira Gajića da se raspita u Tužilaštvu za ratne zločine, do oštrih poput, između ostalih, Bojana Bogdanovića, koji mu je odgovorio: „Hejteru besposleni, bolje jednom pokaži da ti je stalo do Srbije umesto što likuješ. Jadno kao i sve što dolazi od Vas.”
Za Aleksandra Martinovića, šefa poslaničke grupe SNS-a, nije iznenađenje odsustvo reakcije većine opozicionara, a on to ovako objašnjava: „Niko od njih nema jasnu politiku niti čvrst stav o bilo kojem problemu sa kojim se Srbija suočava. To važi i za slučaj Ramuša Haradinaja. Jedina njihova politika sastoji se u mržnji prema Vučiću, ali i sopstvenoj zemlji, što najbolje potvrđuju antidržavni stavovi Saše Jankovića i Borisa Tadića.”
Na puštanje Haradinaja prvi je reagovao Vojislav Šešelj, lider SRS-a, koga odluka francuskog suda nije iznenadila, jer su „srpski radikali od početka znali da je reč samo o jednoj igri, o poigravanju Srbijom, s jedne strane, a sa druge strane o nastojanju da Haradinaj među kosovskim Albancima dobije što veću popularnost pred izbore”.
I DSS-a je brzo reagovao saopštenjem: „Zaštita ratnih zločinaca nije ništa drugo nego zastupanje politike da su zločini ne samo dopušteni, već i poželjni ukoliko su u funkciji ostvarenja strateških ciljeva Vašingtona i Brisela. U ovom slučaju cilj je dezintegracija Srbije.”
Lider LDP-a Čedomir Jovanović oglasio se, takođe, odmah saopštenjem u kome je naveo da odluka francuskog suda ne sme biti izgovor za eventualni prekid razgovora Beograda i Prištine, kao i da svi prikupljeni dokazi treba da budu prosleđeni specijalnom sudu za zločine OVK-a.