subota, 08.08.2020. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
sreda, 10.05.2017. u 21:26 Katarina Ivanović

Zvezdi dosuđeno sedam penala pri 0:0

Od početka sezone za Crvenu zvezdu u prvenstvu ukupno dosuđeno 12 jedanaesteraca – U korist Partizana sedam penala i osam isključenja protivnika
Да ли ће судијске одлуке бити у првом плану и у наредна три кола? (Фото В. Марковић)

Poslednjih nedelja traje „rat” između Crvene zvezde i Partizana u kom su se najpre jedni, a zatim drugi žalili da je prvenstvo neregularno i da sudije pomažu njihovom rivalu da osvoji šampionsku titulu. Prvo su „crno-beli” u emisiji na klupskoj televiziji, dok je njihov rival bio prvi na tabeli, između ostalog poručili „Crvena zvezda ne treba da bude u trci za titulu. Ona je negde između Vojvodine i Mladosti po kvalitetu tima. Obilić odlazi u istoriju, a smenjuje ga Zvezda pod Zvezdanom Terzićem.

Klub koji je bio simbol najvećeg klupskog uspeha, postao je simbol kriminala. Za mnogo manje stvari je Juventusu oduzeta titula, pa će i Zvezdi jednog dana ova biti oduzeta sto odsto”. Povod za ovo saopštenje su bile sporne odluke na meču između beogradskih i novosadskih „crveno-belih” kada je prvo isključen Antić iz Vojvodine, a zatim dosuđen jedanaesterac za ekipu iz Ljutice Bogdana.

Na odgovor se nije dugo čekalo. Zvezda je nakon poraza od Voždovca i gubitka liderske pozicije odgovorila da je oštećena na tom meču za dva nedosuđena jedanaesterca, kao i na 154. derbiju na kom su bile dve sporne situacije na njihovu štetu. „Pravili su priču da je Zvezda državni projekat, da imamo podršku sudija, da je Terzić mafijaš, da je Zvezda sve do kraja zatvorila. A nas su pokrali. Takvima kakvi su, neću čestitati titulu ako je osvoje jer je neregularna. Mnogo sitnih stvari je bilo gde su imali vetar u leđa od strane FSS”, rekao je generalni direktor Zvezdan Terzić.

Atmosferu je dodatno podgrejalo saopštenje Sudijske komisije u kom su optužili oba „večita” rivala da su vršili pritisak na arbitre i da su im pretili. Oni navode i mečeve na kojima se to dešavalo: susret četvrtfinala Kupa Srbije između Crvene zvezde i Mladosti (4:2, sudija Novak Simović), duel 32. kola domaćeg šampionata između Napretka i Zvezde (1:2, Bojan Nikolić), utakmicu 34. kola našeg prvenstva na kom su se sastali Voždovac i Zvezda (3:2, Lazar Lukić), četvrtfinale Kupa između Voždovca i Partizana (1:2, Dragan Čolović) i meč 29. kola Superlige između Partizana i Radnika (2:1, Srđan Obradović).

Evidentno je da su se od početka sezone dešavale sporne situacije i na štetu i u korist obe ekipe. Statistika pokazuje da je za Zvezdu od početka sezone dosuđeno dvanaest penala, od kojih je deset iskoristila, dok Donald i Ruiz po jednom nisu realizovali udarac sa „bele tačke”. Zanimljivo je da je sedam jedanaesteraca „svirano” pri rezultatu 0:0 i to protiv Voždovca (susret završen pobedom „crveno-belih” 3:0), Radnika (5:0), Novog Pazara (4:1), Bačke (2:0), Borca (2:0), Napretka (2:1) i Vojvodine (2:0). Protiv Radnika imala je penal na 1:0 za rivala, na susretu sa Bačkom prilikom svog vođstva od 2:0, kao i protiv Čukaričkog (pri rezultatu 1:0) i Borca (isto 1:0), dok joj je protiv Voždovca dosuđen jedanaesterac pri vođstvu protivnika od 2:0.

Protiv Zvezde je dosuđena samo jedna najstroža kazna, u duelu sa ekipom sa Banovog brda, kada je Ognjen Ožegović smanjio rezultat na 2:1.

Kada je reč o crvenim kartonima rivali „crveno-belih” su isključeni šest puta. To su bili Putinčanin (28. minut) iz Voždovca pri rezultatu 0:0, Bulatović (44) iz Radničkog (pri vođstvu Zvezde 2:0), Milosavljević (50) iz Mladosti (pri rezultatu 1:1), Klisura (52) i Macanović (65) iz Bačke (obojica na istom susretu pri vođstvu Zvezde od 2:0) i Antić (69) iz Vojvodine (pri rezultatu 0:0). Zvezda je samo dva puta ostajala sa igračem manje kada su isključeni Fibel (86. minut) protiv Radničkog i Sikimić (65) protiv Novog Pazara, ali je uprkos tome slavila na oba duela.

Što se tiče Partizana za njega je dosuđeno sedam jedanaesteraca, a njegovi igrači su sve iskoristili. Penal protiv Napretka, dosuđen tri minuta pre kraja, nije mnogo pomogao „crno-belima” jer su uprkos tome što je Božinov bio precizan poraženi sa 2:1. Protiv Javora im je sviran pri rezultatu 1:0, a Mihajlović je pogotkom potvrdio pobedu svog tima (2:0). Na susretu sa Napretkom im je dosuđen penal pri vođstvu Kruševljana od 2:1 (Partizan na kraju trijumfovao sa 3:2). U duelu sa Čačanima Leonardo je sa „bele tačke” povisio rezultat na 2:0, a Đurđević protiv Voždovca na 4:0. Đurđević je iz penala doneo pobedu svom timu protiv Radnika (2:1), a na susretu sa Javorom je povisio rezultat na 2:0.

Treba dodati da je četiri puta svirana najstroža kazna za rivale ekipe iz Humske, a priliku da savladaju golmana „crno-belih” imali su igrači Napretka, Mladosti, Čukaričkog i Borca. Na ta četiri susreta Partizan je tri puta slavio, a protiv „čarapana” je pretrpeo poraz.

Protivnicima ekipe iz Humske su osam puta isključeni igrači. To je bilo protiv Bačke kada je Bjeloš dobio crveni kartom u 80. minutu (meč završen 0:0), Rada kom je isključen Bates u 47. pri rezultatu 2:0 za „crno-bele”. Borac je ostao bez Maslaća u 19. minutu u trenutku dok još nije bilo golova (Partizan slavio sa 2:0), a Voždovac bez Mihajlova u 43. kada je Partizan imao minimalno vođstvo (na kraju pobedio sa 3:0). Napredak je ostao sa desetoricom na terenu isključenjem Lekovića u 55. minutu u trenutku kada su vodili sa 2:1, ali oni nisu imali igrača manje od rivala jer je pre toga crveni karton dobio i Đurđević. Mihajlov iz Voždovca je još jednom isključen protiv svog bivšeg kluba, ali ovog puta kada je njegova ekipa gubila sa 3:0. Tim iz Humske je jednom prilikom imao i dva fudbalera više kada su Radniku u razmaku od dva minuta isključeni Gojković i Kjeremeh pri rezultatu 1:1.

Partizan je samo jednom ostao sa igračem manje na terenu, na već pomenutom meču sa Napretkom, kada je isključen Đurđević u 37. minutu u trenucima kada je protivnik imao dva gola prednosti („crno-beli” na kraju trijumfovali sa 3:2).