Kragujevac – Posle odluke Gradskog veća da iskoristi mogućnost izmenjene uredbe Vlade Srbije po kojoj lokalne samouprave mogu ponovo preuzeti medije sa svoje teritorije čija je privatizacija poništena, najveći broj zaposlenih u Radio-televiziji Kragujevac odlučio je da napusti ovu medijsku kuću.
Za socijalni program prijavilo se 49 od ukupno 59 zaposlenih, a većina se opredelila za varijantu po kojoj im sleduje 200 evra za svaku godinu radnog staža.
Grad je najavio da će ovu medijsku kuću preuzeti nakon što država u potpunosti sprovede socijalni program, ali je pitanje kada će se to desiti i da li će RTV Kragujevac posle toga, sa svega desetak preostalih radnika, uopšte moći da pravi bilo kakav ozbiljan program.
– Pitanje je kada će Ministarstvo rada doneti odluku da nam isplati otpremnine. To može potrajati nekoliko meseci, a mi već godinu dana nismo primili platu. Uz sve to, od radnika je traženo da prikupe novac za izvod iz APR-a, kako bi dokumentacija bila kompletirana, što je samo još jedno u nizu poniženja koja smo doživeli od kako smo privatizovani oktobra 2015. godine – kaže Goran Antonijević, poverenik UGS „Nezavisnost“ u RTV Kragujevac.
Prema njegovim rečima, neizvesno je i kada bi vlada mogla da se saglasi sa namerom grada da ponovo preuzme preduzeće.
Privatizacija RTV Kragujevac je poništena 25. januara ove godine, kada je Ministarstvo privrede raskinulo ugovor sa Radoicom Milosavljevićem koji nije ispunio svoje obaveze. Umesto da u novu opremu uloži 150.000 evra, ovaj sada već bivši vlasnik je, prema Antonijevićevim rečima, u preduzeće uneo „samo polovnu kameru i miksetu koje ne vrede ni 10.000 evra“. Iza sebe je ostavio i višemilionske dugove prema radnicima i poslovnim partnerima koji će, prema odluci Gradskog veća, biti isplaćeni iz budžeta, što znači da će ih otplaćivati svi Kragujevčani.
– U sve je bila upletena politika, od samog početka. Na kraju se ispostavilo da je RTV Kragujevac trebalo da posluži određenim političkim centrima moći samo do aprilskih izbora prošle godine. Od tada smo, praktično, pušteni niz vodu. Kao da je neko namerno želeo da ugasi najveći elektronski medijski servis u centralnoj Srbiji – smatra Antonijević.
Prema izmenjenoj uredbi Vlade Srbije, lokalne samouprave, koje se odluče da ponovo preuzmu medije sa svoje teritorije čija je privatizacija poništena, imaju rok od šest meseci da to javno glasilo pripreme za novu prodaju. Pitanje je samo da li će iko biti zainteresovan da kupi RTV Kragujevac, medijsku kuću kojoj su izvršitelji oduzeli svu pokretnu imovinu.