Svakoga dana na rehabilitaciju u inostranstvo zdravstveni sistem Ujedinjenih Arapskih Emirata u proseku upućuje stotinu pacijenata, a u tu svrhu godišnje se izdvaja 50 miliona dolara, saznaje „Politika” u Ministarstvu zdravlja. Pacijente su do sada slali u češke, slovačke i mađarske banje, a naredna destinacija će biti – Srbija.
Da će se to dogoditi već krajem ove godine, najavljeno je posle razgovora ministra zdravlja Zlatibora Lončara sa dvanaestočlanom delegacijom UAE, koju u poseti našoj zemlji predvodi Muhamed Salim Alal, zamenik ministra zdravlja.
Gosti iz Emirata su prethodna dva dana obišli Banju Koviljaču, Specijalnu bolnicu za lečenje i rehabilitaciju „Merkur” u Vrnjačkoj Banji i Institut za rehabilitaciju pokretnih i nepokretnih bolesnika „Selters” u Mladenovcu.
Odabir lečilišta ukazuje da je „izvidnica” zainteresovana za banje koje mogu da pruže kvalitetnu zdravstvenu negu i fizikalnu terapiju u procesu rehabilitacije kod teških stanja posle moždanog udara, infarkta ili ortopedskih povreda.
U pratnji takvih pacijenata nužno je da budu i pratioci, što otvara mogućnost da se i drugi sektori ponude uključe u ovaj aranžman.
Primarijus dr Snežana Kostić, vršilac dužnosti direktora Instituta „Selters”, za „Politiku” kaže kako ova ustanova raspolaže komfornim smeštajem i stručnim kadrom, tako da gosti iz Emirata mogu da računaju i na udobnost i na vrhunsku medicinsku uslugu. Ona veruje da su u „top tri” banje koje zanimaju Arape ušle između ostalog i zbog blizine Beogradu i što je Mladenovac na svega 45 kilometara od aerodroma.
„Selters” ima stacionar u kojem se leče i rehabilituju najteži pacijenti posle moždanog udara ili komplikovanih operacija. Naročito se ponose takozvanim stacionarom dva, zapravo hotelom, nedavno potpuno renoviranim, sa visokim standardom smeštaja. Upravo je Ministarstvo turizma izdalo dozvolu za komercijalno poslovanje – za tu svrhu je namenjeno 187 postelja. Juče je stotinak tih postelja bilo popunjeno, a među gostima je i grupa od desetak pacijenata iz Rusije. Dr Kostić kaže da ovde često dolaze stranci kojima je na raspolaganju i spa centar sa zatvorenim bazenom, džakuzijem, podvodnom kadom, ali i terapijom blatom, koje sami proizvode.
– Nas prati glas da „mrtve dižemo na noge”, a bavimo se i prevencijom. Ne smeta nam što su najavili dolazak prvih pacijenata u zimskom periodu, imaćemo bogatu ponudu sadržaja u zatvorenom – kaže dr Kostić, dodajući da je, iako fizijatar, svesna da rukovođenje ovakvim lečilištem zahteva i menadžerski pristup.
U ovoj ustanovi (zajedno sa objektom u Sokobanjskoj) prošle godine je o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje boravilo 5.300 pacijenata.
Dr Aleksandar Jokić, v. d. direktora Specijalne bolnice za rehabilitaciju „Banja Koviljača” navodi da je ovo lečilište trenutno
najbolje i najinteresantnije u Srbiji, ali, ne krije, i najskuplje. Među prvima su krenuli u ulaganja i renoviranje postojećih objekata i dostigli najviše standarde.
– Ostaje da se vidi kolike grupe pacijenata iz UAE će nam stići. Delegaciji iz Emirata smo predočili da u zimskim mesecima imamo dosta slobodnih kapaciteta. Predstavili smo im da se prvenstveno bavimo lečenjem i rehabilitacijom reumatskih bolesti, degenerativnim i zapaljenskim reumatizmom, stanjima posle preloma kičmenog stuba, ruku i nogu, ali i oporavkom pacijenata posle ili pre operacije disksus hernije. Naravno, pokazali smo im i naš velnes centar, površine 1.500 kvadrata, koji ćemo dogradnjom udvostručiti.
Kako najavljuje direktor Jokić, u Banji Koviljači imaju nameru da u perspektivi izgrade još dva bazena i 25 luksuznih soba.
Ukoliko se aranžman sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima razvije u skladu sa očekivanjima, takvi planovi će biti ostvariviji.
Od 20.000 gostiju, koliko Banju Koviljaču poseti godišnje, oko 2.000 su stranci.
– Bilo je naših gastarbajtera, ali i gostiju iz Australije, Rusije i Kanade, pa čak i jedan par iz Emirata – navodi dr Jokić.