Specijalno tužilaštvo u Prištini obustavilo je istragu protiv svih osumnjičenih za ubistvo 14 srpskih žetelaca u Starom Grackom kod Lipljana 23. jula 1999. godine. Iz neposredne blizine, na njivi za vreme žetve, ubijeno je 14 Srba – Milovan Jovanović (1969), Jovica Živić (1970), Radovan Živić (1967), Andrija Odalović (1967), Slobodan Janićijević (1965), Mile Janićijević (1957), Novica Janićijević (1981), Momčilo Janićijević (1946), Stanimir Dekić (1955), Božidar Dekić (1947), Saša Cvejić (1973), Ljubiša Cvejić (1939), Nikola Stojanović (1936) i Miodrag Tepšić (1951).
Dan nakon zločina, tadašnji šef Unmika Bernard Kušner poručio je da će ubice biti pronađene. „Prevrnućemo svaki kamen kako bismo pronašli ubice”, obećavao je Kušner.
Ipak, međunarodni tužilac je nakon brojnih istražnih radnji tek 2007. godine pokrenuo istragu protiv osam osumnjičenih pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova jedinice iz Lipljana. Policija Unmika je u oktobru 2007. uhapsila Mazljuma Bitićija, iz sela Veliki Alas kod Lipljana, zbog sumnje da je učestvovao u tom ubistvu. Bitići je, usled nedostatka dokaza, posle dva meseca pušten iz pritvora. Posle više od devet godina nakon pokretanja i proširenja istrage, postupak je u odnosu na sve osumnjičene obustavljen bez adekvatnog obrazloženja.
Ministarka pravde Srbije Nela Kuburović ocenila je da je sramnom odlukom Specijalnog tužilaštva u Prištini još jednom potvrđena nepravda nad Srbima na Kosovu i Metohiji.
„Ni posle 18 godina prištinsko pravosuđe nije došlo do istine ko su počinioci ovog monstruoznog zločina. „Da li je to ravnopravnost svih građana za koju se Priština navodno zalaže? Da li je to jednaki pristup pravdi? Da li to znači da će svako ubistvo, mučenje i brutalni napadi na Srbe na Kosovu nekažnjeno proći?”, navela je Kuburovićeva.
Ukazujući da pravog i iskrenog pomirenja na Kosovu neće biti sve dok uterivanje straha i teror vladaju prema srpskom stanovništvu, Kuburovićeva je izrazila nadu da će Specijalni sud za OVK u Hagu privesti pravdi odgovorne za zločin u Starom Grackom.
Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić ocenio je kao sramnu odluku o obustavi istrage o zločinima nad srpskim žeteocima 1999, dodajući da je siguran da građani Srbije zbog toga osećaju tugu i gnev.
U saopštenju dostavljenom medijima Đurić navodi da su tom odlukom porodice i prijatelji „srpskih mučenika u Starom Grackom” umesto pravde, a na godišnjicu ovog strašnog zločina, dobili nepravdu i još jednu poruku da je Srbe u našoj južnoj pokrajini dozvoljeno ubijati.
„Danas je definitivno pala zavesa u ciničnoj predstavi u kojoj su krvnici i njihovi pokrovitelji glumili da mare za one koje su pobili. Sada jasno vidimo da su i oni koji su, praveći se da tuguju, nepozvani polagali cveće na spomen-obeležje srpskim stradalnicima u Starom Grackom isti kao i oni koji su spomen-ploču nedugo zatim oskrnavili”, poručio je Đurić.
Kako je naveo, ovaj tužni događaj samo potvrđuje da pravde za srpski narod i žrtve ne može biti pred tuđim sudovima, dok se istovremeno zločinci bez ikakvog pardona puštaju da slobodno šetaju Kosovom i Metohijom i čak im se dozvoljava da se kandiduju za najviše političke funkcije.
Ministar za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin ukazao je da je masakr u Starom Grackom jedan od najvećih zločina koji se dogodio na Kosovu i Metohiji, u kome su pobijeni ljudi koji su samo išli u svoje polje da rade ono što su radili čitavog života.
„Išli su u žetvu, ubijena su deca zajedno sa svojim roditeljima. Onaj ko je odlučio da obustavi istragu je odlučio da obustavi borbu za čovečanstvo”, rekao je Vulin novinarima u Lisičijem jarku.
Onaj ko je to uradio, to je učinio zato što ne želi da zločinci budu ikada pronađeni, podvukao je Vulin. Kako je rekao to uostalom i ne treba da čudi tužilaštva u Prištini.
„Oni se nadaju da će im premijer biti čovek koji je nesumnjiv ratni zločinac – govorim o Ramušu Haradinaju, i govorim o mnogim drugima”, dodao je ministar.
Vulin je rekao da je Međunarodna zajednica Rezolucijom 1244 preuzela odgovornost za istraživanje svakog zločina i nema pravo da odustane od toga. Srbija sigurno neće odustati, poručio je on.
Porodice nastradalih nisu obaveštene
„Ponovo smo ih danas sahranili, za ceo svet ovo je bruka i sramota”, ovako su neki od članova porodica ubijenih Srba prokomentarisili odluku Specijalnog tužilaštva u Prištini da obustavi istragu protiv svih osumnjičenih za ubistvo 14 srpskih žetelaca, preneo je Tanjug.
Slavica Popović izjavila je novinarima da je niko nije obavestio o odluci Specijalnog kosovskog tužilaštva i da je na vestima saznala informaciju da je obustavljena istraga protiv osumnjičenih za ubistvo Srba. „Sada sam doživela opet još jednu sahranu. Ne znam za ostale porodice, ali ja se tako osećam. Još nisam svojoj majci javila šta se dešava. Kako će da reaguje – sin (17) masakriran, muž i dva devera”, rekla je Popovićeva kojoj su u Starom Grackom 1999. godine ubijeni brat, otac i stric. Upitana da kaže da li su je do sada obaveštavali o toku istrage, Popovićeva je odrečno odgovorila. „Ne. Do 2008. godine jeste svakih šest meseci, išla sam kao na ispitivanje, međutim oni su mene ispitivali da li sam čula ko ih je ubio. Oni sve znaju i sve imaju na listi, samo da pokrenu istragu i da ih uhapse. Šta je ovo ne znam, gde će im duša da ovako urade porodicama, šta da rade i čemu da se nadaju porodice kidnapovanih i ostala rodbina”, kazala je Popović.