Generalnom probom sinoć u 21 sat obeleženo je puštanje u rad fontane na Trgu Slavija, uz Pavarotijeve arije. Otvaranju je prisustvovao gradonačelnik Siniša Mali, koji je, kako prenosi Tanjug, rekao da je fontana na Slaviji već postala novi simbol prestonice. To je potvrdio i veliki broj sugrađana koji su podizanje slapova u boji pratili iz obližnjeg parka i s trotoara, a vodenu čaroliju ovekovečili video i foto snimcima.
– Ova fontana postala je simbol jednog novog, drugačijeg Beograda, koji je vezan za promene, nešto po čemu će ljudi prepoznati Beograd – rekao je Mali.
On je dodao da će sledeće godine početi da se se gradi i gondola koja će povezivati Kalemegdan sa parkom Ušće.
– Sada vidite koliko ima smisla što smo sređivali fasade u Ulici kralja Milana, od Slavije do Terazija – objasnio je gradonačelnik i istakao da grad polako ali sigurno postaje lepši i bolji. Odgovarajući na kritike u vezi sa gradnjom fontane, gradonačelnik je rekao: „Ljudi, uživajte. Svaki dan od danas pa nadalje imate priliku da uživate u ovoj prelepoj fontani po kojoj je Beograd već postao, a tek će biti poznat, kako u ovom delu, tako i u celoj Evropi.”
Generalnoj probi puštanja u rad fontane prisustvovao je i gradski menadžer Goran Vesić. „Veliki gradovi koji žive od turizma imaju svoje atrakcije, a ova fontana će biti jedna od njih”, poručio je Vesić . On je naveo da fontana ima 800 metara vodene površine, 32 metra u prečniku, 350 mlaznica i da će raditi i zimi.
Vesić je objasnio da fontana nije izgrađena od kredita već od para iz gradskog budžeta, odnosno uštede koja je napravljena u poslednje tri godine.
Pokraj fontane bili su i ostali predstavnici grada i opština kao i direktori gradskih preduzeća.
Fontana je projektovana tako da je centralni kružni prostor u potpunosti transformisan u fontanu u unutrašnjem delu, dok je po obodu planirana staza za održavanje i zelena površina.
Vodna slika fontane sastoji se od centralnog mlaza maksimalne predviđene visine 16 metara i šest koncentričnih vodnih prstenova.
Režim rada fontane biće podeljen na redovan i redukovan, a posebno će biti ugrađen sistem za multimedijalni, odnosno muzički režim rada.
Ugrađeni softver će omogućavati automatski rad vodnih slika, rasvete, zvuka, merenje brzine vetra i nivoa vode u bazenu i rezervoaru.
Upravljački sistem je smešten u mašinskoj prostoriji pod zemljom, gde je smeštena hidrauličko-mašinska oprema, oprema za tretman vode, elektrooprema, sistemi za upravljanje vodnim figurama i dekorativnom rasvetom fontane, kao i sva ostala oprema neophodna za ispravan rad fontane i njeno redovno održavanje.