subota, 17.06.2017. u 10:33 K. I.

Odbojkaši na finalnom turniru Svetske lige

Srbija savladala domaćina Argentinu sa 3:2 (25:22, 19:25, 25:22, 28:30, 15:12).
Никола Грбић (Фото Бета)

Odbojkaši Srbije izborili su plasman na završni turnir Svetske lige na kom će braniti trofej osvojen prošle godine. Naši će na završnom turniru igrati 13. put, treći put u nizu, a do sada su osvojili devet medalja (jedna zlatna, pet srebrnih, tri bronzane).

Naša reprezentacija je u noći između petka i subote, nakon 135 minuta igre, savladala domaćina Argentinu sa 3:2 (25:22, 19:25, 25:22, 28:30, 15:12). Susret je mogao biti završen i ranije pošto su srpski odbojkaši u četvrtom setu propustili dve meč lopte. Najzaslužniji za trijumf, šesti u takmičenju, bili su Dražen Luburić sa 19 poena i Marko Ivović sa 18, dok je Uroš Kovačević imao 17.

Srbija je vodila od početka prvog seta, a na oba tehnička tajm-auta je otišla sa prednošću od dva poena (8:6, 16:14). Protivnik je, međutim, izjednačio u finišu na 20:20, ali su naši poenom Kovačevića poveli sa 22:20, a zatim i sa nedostižnih 24:21.

U drugom delu ekipe su se smenjivale u vođstvu. Najpre su naši poveli sa 5:2, pa je Argentina stigla do prednosti od 9:8. Nakon 10:9 za našu ekipu rival se nošen De Čekom „odlepio“ na 18:14, a onda i na 20:15.

Naši odbojkaši su uglavnom vodili u trećem setu, a nekoliko navrata su imali i „plus tri“ (16:13, 18:15). Ipak, kao i u prvom setu Argentinci su izjednačili na 20:20, ali su Ivović i Lisinac doneli nedostižnih 23:20.

U četvrtoj deonici vodila se izjednačena borba do finiša kada je rival otišao na 21:18. Oni su propustili dve set lopte, zatim naši dve meč lopte, a u neizvesnoj završnici bolje se snašao domaćin – 30:28.

Srbija je u odlučujućem setu odličnim servisima Kovačevića stigla do osetnije razlike (7:2). Uporni i borbeni protivnik se promakao na 9:10, a naš tim je ponovo dobrim servisima veoma motivisanog Kovačevića stigao do nove meč lopte (14:11).

– Očekivali smo da će Argentina igrati mnogo agresivnije nego u Teheranu gde smo ih neočekivano lako savladali sa 3:0. Promenili su nekoliko igrača u odnosu na taj susret, doveli su dizača De Čeka koji je odigrao odličnu utakmicu. Bez obzira na to ostali smo usredsređeni do kraja čak i kad nismo iskoristili nekoliko šansi u četvrtom setu. Iako smo se kvalifikovali na završni turnir želim da igramo maksimalno do kraja jer to može da utiče na plasman drugih reprezentacija. Ko god bude igrao mora da pruži sto odsto svojih mogućnosti i da igra najbolje što može. Na tome insistiram od prvog dana otkada sam selektor i tako će uvek biti – kaže Nikola Grbić.

Kapiten Marko Podraščanin je dodao:

– Znali smo da će Argentina igrati drugačije sa De Čekom. Mnogo brže, angažovanije i taktički bolje. Napadali su naše slabe tačke, ali mi je drago što smo uspeli da trijumfujemo i da se plasiramo na završni turnir. I na ostalim utakmicama idemo na pobede. Dvorana: „Orfeo Superdom“. Gledalaca: 7.500. Sudije: Šahmiri (Iran) i Šaban (Egipat).

ARGENTINA: Toro 15, Flores, Johansen 1, Kavana, Fernandez, Poglahen 13, Zanoti, Bruno 5, Sole 14, Krer 9, De Čeko 7, Gonzalez, Imhof 1, Ramos 18. Selektor: Hulio Velasko.

SRBIJA: Okolić, Kovačević 17, Katić, Škundrić 1, Ivović 18, Jovović 4, Kujundžić, Buculjević, Blagojević, Luburić 19, Majstorović, Podraščanin 10, Lisinac 16, Krsmanović. Selektor: Nikola Grbić.