Gornji Milanovac – Ovaj, na slici levo, u vojničkom koporanu je mladoženja Đuzepe Albano. Dečkić pored njega u belom odelu je Simo, sin apotekara Skubice koji je na venčanju bio kum. Kum je uz mladoženju, a do njega je nepoznati čovek, verovatno je bio stari svat. Sa belom tkanicom preko grudi je Mišo Lazić, ručni dever moje majke Dare, kasnije je bio šef železničke stanice Tata je na dan venčanja bio u 30, a mama u 18. godini – pokazuje nam Đuzepeova kćerka Jerma (82) ko je ko, na fotografiji iz 1919. godine.
Od rodnog sela Naro na Siciliji do svoje svadbe, Đuzepe je prešao pola sveta.
Sa roditeljima se, poput mnogih siromašnih zemljaka, krajem 19. veka odselio u SAD, u Bruklin. U novoj domovini je završio obućarski zanat, a kad je Italija prišla silama Antante i otvorila front prema Austriji, mladi Đuzepe je prešao okean i dobrovoljno stupio u garibaldinci. Austrijanci ga zarobe na reci Pijavi i dovedu u Milanovac. Bio im je u vojsci dobrodošao jedan vrstan obućar.
– Otac je kao majstor i dobar čovek stekao mnogo prijatelja u Milanovcu tokom dve poslednje ratne godine. Bio se zagledao i u mladu Daru Nešović, čiji je otac Vojin bio fijakerista. Govorio je već italijanski i engleski, a brzo je učio i srpski, ali ga nikad do kraja života nije dobro govorio, pa su se prijatelji dobronamerno šalili na račun njegovog izgovora pojedinih naših reči.
Kad je probijen Solunski front i ishod Velikog rata se naslućivao, Austrijanci su se povukli iz Milanovca, ali su poveli i svoga zarobljenika.
Ali, mladi Đuzepe je varošicu pod Rudnikom već odabrao za doživotno mesto boravka, jer je u njoj živela lepa Dara Nešović. Kod Lapova je iskočio iz „ćire” i vratio se. Za nekoliko meseci je postao milanovački zet – dalje nam priča Jerma, koju poznanici i prijatelji ne zovu drukčije nego Cica.
Venčanje je obavljeno u milanovačkoj crkvi, pošto je Đuzepe prešao u pravoslavce i novim krštenjem dobio ime Dragoljub. Dara i on su uskoro nagrađeni rađanjem dvojice sinova, Aleksandra i Viktora, ubrzo i kćerkom Jolandom, a 16 godina po venčanju i kćerkom Jermom u čijoj nam kući, uz stare fotografije, ona oživljava prošlost svoje porodice. Da, sa nama je i Jermina sestričina, Jolandina kćerka Zorica (62):
– Između dva rata deda je držao uglednu obućarsku radnju, bila je na mestu današnjeg hotela „Šumadija”. Kažu da je bila uređena kao apoteka, kao butik. Imao je katkad i po 15 šegrta, svi milanovački obućari su kod njega naučili zanat. Za vreme ferija, u radnji su se sakupljali milanovački studenti da slušaju dedine priče o Americi i sicilijanskoj mafiji s one strane Atlantika. I radnja i naša kuća izgorele su septembru 1941. godine. Posle Drugog svetskog rata u gradu je osnovana obućarska zadruga u kojoj je jedno vreme radio i moj deda.
Tokom nemačke okupacije Đuzepe se koristio svojim italijanskim pasošem da pomogne sugrađanima, da od nemačke komande izmoli ponešto. Na tavanu svoje kuće je skrivao komunističkog aktivistu Ljubišu Zarića, mnogo rizikujući.
Sa sinom Viktorom, u septembarskoj raciji 1941. godine, našao se među taocima u Kragujevcu. Prepoznao ga je jedan petokolonaš, izveo obojicu iz kolone za streljanje, a ispostavilo se da ga je, potom, saslušavao nemački oficir koji se, takođe, s druge strane, borio na Pijavi u Velikom ratu. I to je pomoglo da se vrate kući.
– Viktora su, pred kraj rata, mobilisali partizani i poginuo je u selu Čađavica u Semberiji. Stariji moj brat Aleksandar je bio bolje sreće. Kao italijanski državljanin je otišao u Italiju da odsluži vojni rok. U uniformi ga je zatekao rat, ali je pobegao iz jedinice i krio se sve dok se saveznici nisu iskrcali u Italiju. Tada se pridružio Englezima, službovao u ratnom vazduhoplovstvu (RAF), a posle se stalno nastanio u Londonu – listajući stare porodične fotografije, priča Jerma.
Đuzepe Albano je voleo Milanovac, Milanovčani su voleli njega. Nikada nije ponovo prešao okean da vidi roditelje, dva brata i dve sestre koji su ostali u Bruklinu. Nije čak otišao ni mnogo bliže, do Sicilije, odakle je u kratkim pantalonama otišao u Ameriku. Od 1964. godine počiva na milanovačkom groblju; sedam godina kasnije mu se pridružila i voljena Dara.
Ali je njihov unuk Zoran Gregović, Jermin sin, pre dve godine posetio Siciliju. Iz sela Naro je doneo grumen kamena i položio ga na dedinu humku.