Mladići iz Srbije osumnjičeni za ubistvo Amerikanca Bakarija Hendersona na grčkom ostrvu Zakintos, njih petorica, danas treba da budu saslušani pred sudom, dok su preostala dvojica koja se takođe terete za ovaj zločin, davala izjave pred nadležnima.
Tuča koja se u petak uveče dogodila u Laganasu na Zakintosu, kada je na smrt prebijen dvadeset dvogodišnji Henderson a za to osumnjičena grupa mladića iz Srbije u Grčkoj je dobila nezapamćen publicitet. Nove video-snimke brutalnog prebijanja Amerikanca objavili su grčki portali „Proto tema” i „eReportaž”, a preneli su ih gotovo svi tamošnji i naši mediji. Na snimku sa nadzorne kamere u jednom kafiću, kroz čiji se izlog vidi tuča na ulici, Henderson utrčava u kadar, u pokušaju da pobegne, ali dobija udarac nogom od jednog mladića. Henderson pada iza parkiranog automobila. Nakon toga, grupa mladića koji su ga jurili, nekoliko sekundi ga, dok on leži na betonu, šutira po licu i telu. Kada su batinaši videli da je mladić u nesvesnom stanju, prestaju da ga udaraju. Na drugom snimku sa kamere iz kluba, vidi se početak tuče: u klubu među mladima koji igraju, devojka u beloj haljini koja sa nekoliko njih pravi selfije. Međutim, u momentu kada prilazi da napravi sliku sa Amerikancem, počinje gužva i komešanje. Vidi se grupa mladića koja je započela tuču. Potom oni nestaju iz kadra.
Osim ovih snimaka, grčki portali objavili su i izjavu, kako navode, „srpskog izbacivača”. Po njegovoj priči jedna hostesa srpskog porekla, koja je tada imala slobodan dan, zabavljala se u klubu sa Amerikancima. Tada joj je prišao srpski mladić i pitao zašto se druži sa njima, Amerikanac se umešao u razgovor i po rečima očevica, srpski mladić ga je udario u lice.
„Devojka je pokušala da ih razdvoji, a žrtva je greškom udarila devojku laktom i njoj je potekla krv. Obratila mi se za pomoć i uleteo sam da ih razdvajam”, ispričao je srpski izbacivač za grčki portal.
Zatim su, dodao je, počele da lete pepeljare, Amerikanac je izašao iz lokala i počeo da trči, a za njim su krenuli momci iz srpske ekipe, izbacivač i grčki barmen. „Si-Bi-Es” preneo je izjavu druga ubijenog Amerikanca koji je za tu televiziju ispričao da uzrok tuče nije bila konobarica, kako su tvrdili neki očevici, već činjenica da su Bakari i još jedan drug greškom stavili piće na pogrešan sto u klubu.
Pritvoreni imaju tretman u skladu sa zakonom
Srpski državljani koji se nalaze u pritvoru na Zakintosu, pod sumnjom da su učestvovali u ubistvu Amerikanca, imaće sva prava koja im pripadaju, izjavio je za Tanjug Dušan Spasojević, ambasador Srbije u Atini. On je kazao da je takva uveravanja dobio u razgovoru sa guvernerom i komandirom policije Jonskih ostrva. „Ono što je važno jeste da su grčke vlasti za sada omogućile tretman našim građanima u skladu sa zakonom. Dozvoljeno im je da nesmetano komuniciraju sa advokatima, u policijskom pritvoru su i mogu da ih posete roditelji”, rekao je Spasojević.
Svim srpskim mladićima određen pritvor do početka suđenja
LAGANAS - Svim osumnjičenim Srbima za učešće u prebijanju na smrt američkog turiste na grčkom ostrvu Zakintos prošlog petka određen je pritvor do početka suđenja.
Oni su prethodno saslušani pred istražnim sudijom koji im je nakon toga odredio pritvor.
U kom roku bi suđenje moglo da počne teško je proceniti, s obzirom da se tek očekuje sprovođenje detaljne istrage i prikupljanje dokaza, pa onda podizanje i potvrđivanje optužnice i tek onda zakazivanje suđenja.
Advokat Zora Dobričanin Nikodinović koju je porodica osumnjičenog D.R. angažovala kao branioca prenela je Tanjugu da je svim mladićima određen pritvor. (Tanjug)