Svi koji prate rad američkog predsednika Donalda Trampa znaju da mu je „Tviter” omiljena društvena mreža. I dok javnost procenjuje da li mu ta vrsta aktivnosti donosi korist ili mu nanosi štetu, on bi zbog „Tvitera” mogao da se nađe pred sudom. Prvi čovek SAD zaradio je tužbu zato što je blokirao nekoliko korisnika te društvene mreže pa oni sada ne mogu da vide njegove objave niti da na njih odgovaraju. Sedmoro tviteraša, predstavnika jedne organizacije sa Univerziteta Kolumbija, koja se zalaže za slobodu govora, tvrde da im je šef države blokirao nalog nakon što su kritikovali i ismevali njegove objave na tom sajtu.
Iako svaki tviteraš ima pravo da iz bilo kog razloga blokira bilo koji nalog, podnosioci tužbe smatraju da je predsednik na ovaj način želeo da uguši kritiku što vide kao kršenje slobode govora, zagarantovane svim građanima. Kako smatraju, osnovu za takvo tumačenje daje im izjava Šona Spajsera, pres-sekretara Bele kuće, koji je nedavno kazao da se svako Trampovo oglašavanje na „Tviteru” tretira kao zvanično saopštenje predsednika SAD. Trampov privatni nalog na ovoj mreži broji 33,7 miliona pratilaca, dok zvanični predsednički nalog prati 19,3 miliona ljudi.
Osnovu za tužbu daje izjava Šona Spajsera, pres-sekretara Bele kuće, koji je nedavno kazao da se svako Trampovo oglašavanje na „Tviteru” tretira kao zvanično saopštenje predsednika SAD
„Bela kuća postupa nezakonito kada isključuje ljude sa ovog digitalnog foruma samo zato što se ne slažu sa predsednikom”, naveo je jedan od podnosilaca tužbe, preneo je Bi-Bi-Si. Prema njegovoj oceni, praksa blokiranja naloga trebalo bi da zabrine svakoga jer čak i ukoliko ljudi mogu da vide Trampov nalog, on će biti očišćen od svake kritike.
Aktuelni američki predsednik na „Tviteru” je od 2009. godine, a veoma aktivan postao je tokom izborne kampanje, kao i nakon što se uselio u Belu kuću. Koliko voli ovu društvenu mrežu svedoči neproverena informacija američkih medija da je „Tviter” jedina aplikacija koju ima instaliranu na svom mobilnom telefonu.