Svaki Norvežanin posle samo nekoliko klikova na računaru može da sazna kolika je plata bilo kog njegovog sunarodnika. Registar, koji je nekada štampan i bio dostupan u biblioteci, od 2001. nalazi se na internetu i sadrži informacije o poreskim obveznicima, uključujući visinu primanja i porez koji su platili. Međutim, uprkos radoznalosti koju su godinama pokazivali pretražujući ovu bazu podataka, broj onih koji su to učinili od 2014. višestruko je opao. Tada su napravljene izmene koje odvraćaju ljude od njuškanja po ovim osetljivim ličnim detaljima.
Iako u većini firmi zaposleni imaju prilično dobru predstavu o tome koliko ko zarađuje, i mada su platne razlike (za isti posao) u ovoj skandinavskoj zemlji male, pa ni uvid u primanja ne bi izazvao velika iznenađenja, pojedine grupe lobirale su kod vlade da ohrabri ljude da razmisle dvaput pre nego što zavire u ovaj registar. Vlasti su zato pre tri godine ukinule mogućnost anonimnog pretraživanja. Pristup je moguć samo uz jedinstveni matični broj, a svaki poreski obveznik može da vidi ko pretražuje informacije o njemu. Ta ograničenja smanjila su broj pretraga sa 16,5 miliona na dva miliona godišnje.
U prošlosti je bilo slučajeva da su baš zbog dostupnosti podataka o platama u Norveškoj, deca iz porodica sa malim primanjima bila žrtve nasilja vršnjaka koji su te podatke znali
„Za mnoge je to postala čista zabava. U jednom trenutku ćete prijavljivanjem na ’Fejsbuk’ automatski moći da vidite koliko vaši prijatelji zarađuju”, ocenio je za Bi-Bi-Si Tom Stavi, novinar jednog norveškog dnevnika.
Cilj ovih ograničenja bio je i da odvrati kriminalce da tragaju za bogatašima koje će kasnije da ucenjuju. Nove mere ipak nisu sprečile uzbunjivače da upozoravaju na podatke koji im se učine sumnjivim.
Ovolika transparentnosti važna je u ovoj kraljevini delom i zbog toga što njeni stanovnici plaćaju velike poreze na primanja, u proseku oko 40 odsto, dok je evropski prosek oko 30 odsto, podaci su Evrostata, agencije za statistiku EU.
„Kada plaćate toliko, onda želite da znate da li i drugi ispunjavaju tu obavezu i kuda ide taj novac”, navodi Stavi.
Međutim, u prošlosti je bilo slučajeva da su baš zbog dostupnosti podataka o platama, deca iz porodica sa malim primanjima bila žrtve nasilja vršnjaka koji su te podatke znali, navodi Bi-Bi-Si.