Gotovo u svim zemljama Evrope žene čine obrazovaniji deo populacije, a podaci Evrostata govore da je na univerzitetima u EU tokom 2015. godine diplomiralo pet miliona studenata – većinu njih čine žene. Estonija ima najveći procenat žena među diplomiranim studentima, ali i najveću razliku u platama između žena i muškaraca koja iznosi 27 odsto. Analiza Evropskog statističkog biroa takođe svedoči da žene čine većinsku radnu snagu u profesijama kao što su obrazovanje i zdravstvo, dok muškarci dominiraju u informacionim tehnologijama i inženjerskim zanimanjima.
I dok ekonomisti skreću pažnju na činjenicu da jaz u zaradama u Evropskoj uniji iznosi 16 odsto u korist muškaraca, glavna tema u britanskim medijima ovih dana su razlike u platama između žena i muškaraca zaposlenih na Bi-Bi-Siju.
Nakon što je britanski javni servis objavio zarade zaposlenih, više od 40 najpoznatijih novinarki i voditeljki zatražilo je hitnu akciju kako bi se izjednačile njihove plate sa muškim kolegama koje rade isti posao. Naime, najplaćenija osoba na britanskom javnom servisu je televizijski i radijski voditelj Kris Evans koji zarađuje oko 2,2 miliona funti godišnje, a najplaćenija novinarka Klaudija Vinklman zarađuje između 450.000 i 500.000 funti.
Dr Zorica Mršević: Plata i ugled profesije se smanjuju kada u nju uđu žene
I u Srbiji žene čine obrazovaniji deo populacije, a statistika svedoči da su od 47.000 studenata koji svake godine diplomiraju na univerzitetima u Srbiji, oko 28.000 njih žene. Zanimljiva statistika rodne (ne)ravnopravnosti izvedena iz poslednjeg popisa stanovništva govori da su žene te koje u većem procentu upisuju i završavaju fakultete, pa se tako, primera radi, 2012. godine među upisanim studentima nalazilo 56 odsto žena, a među diplomiranim akademcima – 58 odsto.
Podaci izvedeni iz istraživanja Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja jasno govore da žene čine većinsku radnu snagu u manje plaćenim zanimanjima – u sektoru zdravstvene i socijalne zaštite radi čak 79 odsto žena u poređenju sa 21 odsto muškaraca, dok u oblasti obrazovanja 73 odsto zaposlenih čine žene. Muškarci čine više od 70 odsto zaposlenih u sektoru saobraćaja, građevinarstva i rudarstva, dok je među rukovodiocima – menadžerima, zakonodavcima i funkcionerima, učešće muškaraca na nivou dve trećine.
Analiza Republičkog zavoda za statistiku koja je publikovana u knjizi „Žene i muškarci u Srbiji 2014. godine” veoma ilustrativno svedoči da su žene, gotovo u svim sektorima, manje plaćene od muškaraca za isti posao. Najveća razlika je u finansijskom sektoru i delatnostima osiguranja, u kome plata žena iznosi 91.144 dinara a plata muškarca – 120.518 dinara. Paradoksalno je da je čak i u sektoru zdravstva i socijalne zaštite, u kojoj žene čine većinu zaposlenih, plata žene u proseku manja za 15.463 dinara u odnosu na zaradu muškarca. U sektoru trgovine na veliko i malo platni jaz iznosi oko 20.000 dinara – na štetu žena.
Dr Zorica Mršević, naučna saradnica na Institutu društvenih nauka i dobar poznavalac rodno senzitivnog zakonodavstva, primećuje da se i plata i ugled profesije smanjuju kada u nju uđu žene. Međutim, ono što je zajedničko i slabije i bolje plaćenim poslovima jeste to da se uglavnom muškarci nalaze na šefovskim položajima.
„Mi živimo u svetu koji su dizajnirali muškarci i moramo da se prilagođavamo njihovim pravilima igre. Otkada su žene dobile priliku da se obrazuju, njihovi akademski uspesi po pravilu su veći nego kod muškaraca. Australijski psiholog Stiv Bidalf skreće pažnju na činjenicu da se muškarci sve manje obrazuju i predviđa da će se do polovine ovog veka procenat muškaraca koji završavaju fakultete drastično smanjiti. Uzroci su brojni – 80 odsto đaka koji imaju probleme sa učenjem su dečaci, a 90 odsto đaka koji imaju probleme sa vladanjem takođe su dečaci. Devojčice su bolji đaci – one bolje uče, bolje pamte, imaju bolju koncentraciju, postižu bolje rezultate na pisanim i usmenim testovima i to dečake demorališe. Osim toga, pubertet ne ostavlja tako katastrofalni učinak na školsko postignuće devojčica, kao što je slučaj sa dečacima. Ali, dečaci na kraju završe u bolje plaćenim profesijama, jer je patrijarhat ipak skrojen po meri muškaraca”, zaključuje naša sagovornica.