U prvih šest meseci ove godine u Srbiji je identifikovano 18 žrtava trgovine ljudima, seksualne eksploatacija i dalje dominantni oblik trafikinga, a žrtve su najčešće žene, ukazuju podaci nadležnih. Kako bi se trgovina ljudima predupredila, uz poruku „Ne dozvoli da te prevare i iskoriste”, sinoć je na Adi Ciganliji obeležen Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima. Na Beogradskom moru za decu, ali i odrasle priređen je obrazovni kamp „Sigurna zona” u kome su svi oni od volontera Crvenog krsta bili u prilici da saznaju šta sve obuhvata trgovina ljudima, ali i na koje sve načine mogu da se zaštite kako i sami ne bi postali žrtva ovakve vrste prevara.
– Ovakve akcije se organizuju kako bi se ukazalo koje sve zamke postoje, kako se one mogu prepoznati i izbeći. Kome otvoriti vrata, da li ući u kola sa starijima, da li primiti poklone od nepoznatih, o tome su volonteri razgovarali s decom. Savetovali su ih da budu oprezni – ukazala je Vesna Milenović, generalni sekretar Crvenog krsta Srbije.
Šta su deca i tinejdžeri saznali otkrile su nam dve drugarice imenjakinje Aleksandra Kosović (14) i Aleksandra Jeremić (16)
– Sugerisali su nam da vodimo računa na društvenim mrežama jer tamo ima dosta lažnih profila, da ne prihvatamo olako onlajn prijateljstva, ali i da na ulici ne pričamo s nepoznatima. Imamo drugaricu koja je baš preko interneta ugovorila susret s devojčicom, ali se ispostavilo da je bio dečak. Na sreću, našli su se na prometnom mestu, pa nije upala u nepriliku – kazale su dve Aleksandre.
Obrazovno druženje na Adi posetio je i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević.
– Ministarstvo je prepoznalo i svoju ulogu u svemu ovome. Diskriminacija, borba protiv nasilja i trafiking, sva ta pitanja se rešavaju jedino dugoročnim planiranjem, uvođenjem ovih tema u obrazovanje i kulturu. Srbija treba ozbiljnim pristupom da nivo svih ovih stvari dovede na statističku grešku, na nivo skandinavskih zemalja – istakao je Đorđević. On je dodao da će do kraja ove godine biti uređeni normativi i uputstva koji se tiču svih ovih oblasti. U ozbiljnije rešavanje ovih problema, finansiranjem projekata koji se time bave, krenuće se, kako kaže, od naredne godine.
– Tražiću povratne informacije, da vidim kakve su rezultate dali ti projekti – izričit je Đorđević, najavljujući i dugoročniju strategiju koja će biti rezultat rada nekoliko ministarstava.
Osim u Beogradu, „Sigurna zona” juče je bila priređena i u drugim gradovima Srbije na izletištima, kupalištima, u gradskim parkovima, ispred prostorija Crvenog krsta. Zainteresovani građani su se juče, osim učestvovanja u obrazovnom kampu, uključili i u međunarodnu foto-kampanju „Plavog srca”, pa su rukama pravili srca i na taj način pružali podršku žrtvama trgovine ljudima.
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović je povodom obeležavanja ovog dana poručio da će MUP nastaviti da posvećeno i svakodnevno radi na suzbijanju svih oblika trgovine ljudima.
– Učićemo decu u školama kako da se zaštite, kako da ne postanu žrtve, da izbegnu radnu i seksualnu eksploataciju, da izbegnu prinudu, da je prepoznaju, ali i kako da se obrate ljudima koji svakodnevno rade na prevenciji i merama čiji je cilj suzbijanje ovog užasnog krivičnog dela – istakao je Stefanović.
– U MUP-u su u toku reforme koje podrazumevaju će Uprava kriminalističke policije mnogo intenzivnije sarađivati s područnim policijskim upravama – naglasio je Stefanović.
Svetski dan trgovine ljudima ustanovljen je 2013. godine u okviru rezolucije usvojene na 68. zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.