Na tesnom trgu u centru male i nekad zaturene varošice, kočoperi se Spomenik trubaču. Ne jednom, već svima koji su prodefilovali kroz Guču a Dragačevski sabor uzdigli do visina na kojima je i danas. Ako je, valja se, i zbog narodnih muzičara, i zbog zahvalnih Dragačevaca. U vreme Sabora bar polovina od nekoliko stotina hiljada gostiju poželi da se fotografiše u senci spomenika, a srećnijima se ta želja i ostvari! Zbog toga je taj trg sa spomenikom jedno od najposećenijih mesta tokom nadmetanja duvača.
A ipak, tu kao da nešto nedostaje?
Dragačevski sabor je, i inače, jedno veliko čudo. Uza sve ostalo, to se otkriva i u tome što, kako godine odmiču, izranja sve više „osnivača” tog čuvenog praznika srpskih duvačkih kapela. Kao da niko u Guči i Dragačevu krajem pedesetih i početkom šezdesetih godina prošlog veka ništa drugo nije ni radio već smišljao duvački sabor? Zato bi povremeno i njih i goste valjalo podsetiti kako je počelo. Jer, stariji su već zaboravili, dok mlađi još nisu doznali.
Osnivači Dragačevskog sabora bili su Blažo Radivojević, u to vreme novinar čačanskog „Glasa”, docnije novinar i urednik „Politike”, Branko V. Radićević, književnik, a tada izveštač „Duge”, i Slobodan Penezić, koji je, uza sve ostalo, bio i potpredsednik Vlade Srbije.
Ideja da se Velikogospojinski vašar u Guči okiti nadmetanjem duvača iznedrena je za stolom čačanske kafane „Kod Lazovića”, iz koje su Blažo i Branko krenuli da obijaju pragove komiteta, skupština opština, udruženja, raznih sekretarijata i drugih kulturnih bastiona, ne bi li iskukali makar podršku za svoj naum. A kakvo su raspoloženje izazvali, dobro je te ih nisu pohapsili, ili smestili na zatvoreno odeljenje psihijatrije... a bivalo je i toga u ono doba!
Nikada nisu priznali kako su se domogli Slobodana Penezića, ali on ih je primio i saslušao, pa umesto da ih izmaršira iz kancelarije, zaćutao i utonuo u ozbiljno premišljanje. Posle nekog vremena samo je promrmljao:
– Dobro, ali nemoj da čujem da je bilo nekakvog srbovanja...
Dovoljno! Tako se i on upisao u povest Dragačevskog sabora, a kakvo je vreme bilo, njegove su zasluge možda i najveće!
Nažalost, prvom Saboru Krcun nije prisustvovao, imao je valjda neka preča posla, Branka je u poslednji čas izdala hrabrost, pa je čast da proglasi prvog pobednika prvog Sabora pripala Mirku Bojiću, tada novinaru „Duge”. Dogodine je prešao u „Ilustrovanu Politiku”, noseći u skromnom prtljagu i Dragačevski sabor, pa je naš najstariji i najčitaniji ilustrovani časopis decenijama bio pokrovitelj ovog nadmetanja i pisao o njemu naširoko, a svake godine pobednicima dodeljivao trubu i bubanj.
Dobro de, možda Krcunu, Blaži i Branku ne priliče bronzana poprsja na takvom mestu da ne zazivaju sitne pakosti veselijih gostiju Sabora, ali bi bar kamenorezac mogao u mermer da ukleše njihova imena, i kratku poruku o osnivačima Sabora i herojskim počecima, pa da tu ploču okače nadomak onog spomenika, negde na obodu trga, koliko da se zna. Jer taj dug se, kad-tad, mora vratiti.