utorak, 02.03.2021. ✝ Vеrski kalеndar € Kursna lista
nedelja, 27.08.2017. u 21:07 Katarina Ivanović

Bez golova u 155. „večitom” derbiju

Emotivno pražnjenje i umor nakon evropskih iskušenja uticali na fudbalere Crvene zvezde i Partizana koji su odigrali nerešeno u sedmom kolu domaćeg šampionata – 0:0
Детаљ са утакмице (Фото Иван Милутиновић)

Iako su svi sa nestrpljenjem čekili 155. „večiti” derbi, nakon plasmana Crvene zvezde i Partizana u grupnu fazu Lige Evrope, dva tima su odigrala daleko ispod očekivanja. Emotivno pražnjenje i umor nakon evropskih iskušenja izgleda da su uticala na oba tima koja nisu ličili na ekipe koje su samo tri dana ranije eliminisale Krasnodar odnosno Videoton: Crvena zvezda – Partizan 0:0 (0:0).

„Crveno-beli” su bili nešto bliže pobedi pošto je Aleksandar Pešić u prvom poluvremenu pogodio prečku, a imali su u tom delu i dva zicera, dok „crno-beli” nisu uspeli da upute nijedan šut u okvir gola. Međutim, igrači Partizana su smatrali da su dva puta oštećeni, kada sudija Grujić nije dosudio dva jedanaesterca za njih. Za razliku od prvog poluvremena gde su ekipe imale solidne prilike, pre svega Zvezda, drugo je bilo ispod svih očekivanja, a u tom periodu jedino je vredan pomene pokušaj Kange koji je šutirao malo pored stative.

Trener „crveno-belih” Vladan Milojević je umesto povređenog Milana Rodića u startnu postavu uvrstio Marka Gobeljića, dok je od prvog minuta zaigrao i Nenad Krstičić koji je pre nekoliko dana potpisao ugovor. On će menjati Branka Jovičića koji je zbog teže povrede završio prvi deo sezone. Zvezdin strateg je odlučio i da u napadu zaigraju Ričmond Boaći, koji je blistao u kvalifikacijama za Ligu Evrope sa sedam golova, i Aleksandar Pešić, koji je sa pet pogodaka najbolji strelac tima u domaćem šampionatu. Sa druge strane njegov kolega Miroslav Đukić izveo je isti sastav koji je samo tri dana ranije ubedljivo pobedio Videoton (4:0).

Bez većih incidenata
Za razliku od prethodnih derbija, 155. prvenstveni okršaj „večitih” rivala prošao je bez većih incidenata. Izuzimajući nekoliko upaljenih baklji i upotrebu pirotehničkih sredstava, kao i međusobna prepucavanja između navijačkih grupa koja su postala uobičajena, navijači ovog puta nisu bili u prvom planu.

Meč je počeo prilično burno pošto je Partizanov Brazilac Everton već u prvom minutu dobio žuti karton nakon što je kopačkom, nehotice, u lice udario novajliju Krstičića. Četiri minuta kasnije Savić je blizu aut linije faulom zaustavio Sumu, a „crno-beli” su žučno protestovali kod sudije Grujića smatrajući da je i on zaslužio javnu opomenu.

Zvezda je zapretila u 11. minutu kada je, nakon slobodnog udarca koji je izveo Kanga, lopta stigla do Boaćija, ali je Stojković na vreme izašao i uspeo da „skrati ugao”. Nakon kornera koji su „crveno-beli” potom izveli malo je nedostajalo da Đurđević postigne autogol.

„Crno-beli” su u prvih dvadesetak minuta dva puta smatrali da ih je glavni arbitar oštetio za jedanaesterac. Najpre u 14. minutu kada je nakon duela sa Donaldom Tavamba pao u kaznenom prostoru, a zatim i osam minuta kasnije kada je Janković pokušao da prođe Le Taleka, ali je pao. Međutim, sudija Grujić mu je pokazao žuti karton smatrajući da simulira. Jedinu priliku da ugrozi Borjanov gol u tom periodu propustio je Janković kada je, nakon slobodnog udaraca sa 20-ak metara, loptu poslao preko gola.

Zvezda je zaigrala bolje u finišu prvog poluvremena kada su njeni igrači propustili nekoliko izglednih šansi da postignu vodeći gol. Aleksandar Pešić je u 34. minutu, nakon pasa Krstičića, šutirao ka protivničkom golu, golman Stojković je već bio savladan, ali je lopta pogodila prečku. Priliku da savlada Stojkovića nije iskoristio ni Boaći iz kontranapada pošto zbog neravnog terena nije uspeo da primiri loptu koja je nezgodno odskočila i izgledna akcija je propala. Srnić je propustio zicer u 39. minutu kada je izašao sam pred protivničkog golmana, ali je Stojković odlično intervenisao. Partizanov golman je izašao na vreme uspevši da mu „skrati ugao” i tako ga zbuni prilikom šuta pokazavši da je i dalje odličan u situacijama jedan na jedan.

Nakon dvadesetak minuta drugog poluvremena, tokom kojih nije bilo izglednijih prilika ni na jednoj strani, Kanga je u 63. minutu mogao da dovede svoj tim u vođstvo. Srnić je glavom spustio loptu do Gabonca koji je šutirao iz prve na suprotnu stativu, ali je lopta završila nekoliko santimetara od gola.

Uzvratio je Partizan šest minuta kasnije kada je Stojković oborio Tavambu na dvadesetak metara od gola. Međutim, Đurđević je iz izgledne prilike šutirao preko gola.

Kanga je u nekoliko navrata pokušao sa distance da savlada Stojkovića, ali za razliku od susreta protiv Krasnodara kada je dao prelep gol sa 30-ak metara, protiv Partizana nije bio precizan. Devet minuta pre kraja Vulićević je igrao rukom na osamnaest metara od gola rivala, ali je Donald iz slobodnog udarca pogodio samo „živi zid”.

Stadion: „Rajko Mitić”. Gledalaca: 32.841. Sudija: Danilo Grujić (Niš). Žuti kartoni: Gobeljić (Crvena zvezda), Everton, Janković, Radin, Đurđević (Partizan).

Crvena zvezda: Borjan -, Stojković 6, Savić 7, Le Talek 7, Gobeljić 6,5, Krstičić 6,5 (od 77. Milijaš), Donald 6,5, Srnić 6 (od 90. Adžić), Kanga 7, Pešić 6 (od 76. Radonjić), Boaći 6,5. Trener: Vladan Milojević.

Partizan: Stojković 8, Vulićević 7, Nemanja R. Miletić 6, Ostojić 7, Nemanja G. Miletić 6, Radin 6, Everton 6, Janković 6,5 (od 75. Đuričković -), Tavamba 6,5, Suma 6 (od 68. Ilić 6), Đurđević 6. Trener: Miroslav Đukić.

Đukić: Zadovoljni smo bodom, Milojević: Bili smo bliži pobedi

Trener Partizana Miroslav Đukić je rekao da je zadovoljan nakon remija, a zatim je prokomentarisao susret:

– Derbi je prošao u fer i korektnoj igri na obe strane. Mislim da je nakon svega što je prikazano meč zasluženo završen bez pobednika. Bilo je pakleno igrati u ovom ritmu, dosta smo se emotivno ispraznili posle velikog uspeha i plasmana u Ligu Evrope. Dan pre susreta ekipa je na treningu bila „mrtva”, bio sam uplašen kako će tim izgledati na derbiju. Zato sam zadovoljan ovim bodom jer su igrači bili umorni. Odigrali smo težak meč, mislim da nijedna ekipa nije htela previše da rizikuje pre pauze zbog reprezentativnih obaveza.

Na pitanje da prokomentariše odlične odbrane Vladimira Stojkovića, Đukić je kratko odgovorio:

– Zbog toga je i doveden.

Njegov kolega Vladan Milojević je dodao:

– Ne mogu da kažem da sam zadovoljan bodom, mi nikada ne igramo na nerešeni rezultat. Hteli smo da pobedimo. Na nešto smo i ličili u prvom poluvremenu, ali se u drugom delu videlo da je ekipu sustigao umor. Po šansama smo bili bliže trijumfu, pre svega u prvom poluvremenu kada smo pogodili prečku i imali dva zicera. Mislim da više nije moglo ni da se očekuje nakon evropskih utakmica i velikog uspeha obe ekipe. Počeli smo sezonu desetog jula, odigrali smo dosta utakmica. Mislim da su igrači želeli više, ali da telo jednostavno nije moglo da izdrži. Igračima je potreban odmor, mnogi od njih nisu prošli ni pripreme. Dobro će nam doći odmor da se odmorimo i psihički i fizički od fudbala.

Komеntari3
2e913

Momčilo Stojanović
Poslednjih godina derbiji su uglavnom bili ovakvi.Slab fudbal,slabo suđenje i orgijanje na tribinama.Cela utakmica,jedan fudbalski potez,kada je Suma vezao u mornarski čvor Savića i to još od vremena Šekularca na našim terenima nije viđeno.Javljaju se neki samoproklamovani sudijski eksperti i pokušavaju da objasne nešto na način kako se ne može objasniti.Kod ovog poteza Sume žuti karton i tačka.Kod faula nad Tavambom,on gradi loptu i igrač Zvezde ga udara po stajnoj nozi,znači penal.Situacija sa Jankovićem,takođe jasna,nije penal,ali nije ni žuti karton,jer igrač u punom trku i na mali kontakt pada.Da bi se ovo videlo ne mora se biti samoprozvani ekspert i tu je svakoj diskusiji kraj.Realno Zvezda bolja,ali nije zaslužila pobedu,jer nije dala gol.Od svega u derbiju pozdravljam potez Đukića i Terzića da posle utakmice se pozdrave i porazgovaraju.To je gospodski.Da zaključim da nije bilo poteza Sume i Terzića i Đukića,ovaj derbi nije morao ni da se igra.
bane
Niko te ne tera da gledaš inače Partizan je igrao na reziltat i zato nema lepršavosti.
Milos miokovic
Dati kom. je priznati da si gledao a to je bruka i sramota kao i sama predstava a platiti pa gledati je sutra obratiti se lekaru........,45min'tri nazovi suta u okvir gola a u drugi45nijedan,90min bezbroj pogresnih dodavanja,nijedan dribling,zbog cega se pored zgoditaka i gleda ova igra.......koment.na areni izvodjenje sl.udarca zove sansom.......klinci kao klonirani izgledom,samo odradjuju neke fizicke zadatke na terenu,.....pa' to je igra koju znas i volis ili si visak u svemu tome.........to se neda nauciti i zavoleti....