sreda, 01.04.2020. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 23:08

Srbija u polufinalu

Četvrtfinale Evropskog prvenstva za odbojkaše u Poljskoj: Srbija – Bugarska 3:0 (25:21, 25:22, 28:26). – Zaslužen uspeh naše reprezentacije, koji je krunisan neverovatnim preokretom u finišu trećeg seta
Autor: Igor Jagličićčetvrtak, 31.08.2017. u 23:52
Заслужена радост: Србија је међу четири најбоље репрезентације у Европи (Фото ЦЕВ)

Od našeg izveštača

Krakov – Srbija će igrati u polufinalu 30. evropskog prvenstva u Poljskoj, posle veličanstvene maksimalne pobede nad Bugarskom – 3:0 (25:21, 25:22, 28:26), u jednom od najlepših četvrtfinalnih mečeva. Konačan rezultat samo donosi lažnu sliku da je meč protiv komšija bio lak, jer je na kraju srce naših odbojkaša odnelo trijumf, koji će se dugo pamtiti.

A počelo je nervozno, sa nekoliko loših sudijskih odluka, pa je puno posla imao „čelendž sistem”. Srbija je vodila sa 7:4, Bugarska stigla do izjednačenja – 7:7. Nastavljeno je žestoko, u igri poen za poen većinu napada rivala završavao je Cvetan Sokolov.

Blok Jovovića i sjajan servis Luburića, doneli su uzdah olakšanja, a nakon još jednog bloka, ovog puta Petrića, bilo je ugodnih 13:9. U nastavku meča, izdržala je Srbija žestok nalet protivnika, sjajno su Bugari servirali, a Kovačević i Rosić fenomenalno obavljali svoj osnovni zadatak. Još jedna bomba Luburića, donela je i pet poena prednosti našoj selekciji – 20:15.

Usledio je novi nalet Bugara i ko zna kako bi se sve završilo da je Sokolov prošao kontru, pri rezultatu 20:17. I pored toga, naš rival je prišao na dva poena zaostatka (21:19), ali je posle tajm-auta Nikole Grbića, naša selekcija uspela da se vrati u dobar ritam. Servis greška Rozalina Penčeva i bomba Luburića iz „zone 4”, doneli su tri vezane set-lopte (24:21) Srbiji. Već prvu je as servisom realizovao Kovačević!

Žestoko su Bugari otvorili drugi set i poveli s 8:3! Tajm-aut Grbića, pa i tehnički, smirili su naše momke, koji su počeli da tope prednost rivala. Servisima Lisinca i blokovima Podraščanina, Srbija je čak i povela (12:11), a da Konstantinov nije uzeo tajm-aut. Obiće mu se to o glavu nešto kasnije, kad su Kovačević i ponovo Podraščanin zagospodarili na mreži.

Tek pri rezultatu 17:14 selektor Bugarske je uzeo prvi odmor za svoje momke, ali ni to, pa ni izmena dizača (Seganov umesto Bratoeva), nije zaustavilo razigranu četu Nikole Grbića. Treći blok Podraščanina u setu, odveo je Srbiju na „plus 4” i bilo je jasno da naša selekcija ide ka osvajanju drugog seta. Nisu se predavali Bugari, ali nije dao Kovačević. Za kraj, u ratu nerava, usledila je rafalna paljba Petrića, koji je prošao poslednja tri napada, pa je Srbija duplirala vođstvo – 25:22 (2:0).

Napali su Bugari iz svih oružja i u trećem setu, imali prednost od dva poena (14:12). Lomila se utakmica u tim momentima, nisu dali momci u plavim dresovima Bugarima oka da otvore, da bi as Petrića vratio prednost na konto Srbije – 15:14, a greška Skrimova i „plus 2” – 16:14.

Nažalost, to nije bilo dovoljno za nešto mirniji nastavak seta. Sokolov je bio poslednja prepreka Srbiji, na putu ka pobedi. Doneo je Bugarima dva poena prednosti (uz as Nikolova), što su ovi čuvali do samog kraja. Pomoglo im je i nekoliko servis grešaka naše selekcije, ali je Podraščanin vraćao nadu (21:22 i 22:23). Nisu pomogle ni dve sjajne odbrane Rosića, jer je Luburić pogrešio u napadu za izjednačenje – 22:24. Kovačević je poništio prvu set loptu rivala, a Sokolov pogrešio na drugoj, za 24:24.

Skrimov je doneo i treću priliku za osvajanje prvog seta Bugarskoj (24:25), da bi posle tajm-auta Nikole Grbića, rivali imali i kontru, ali se naša selekcija čudesno odbranila, pa je Kovačević produžio dramu. Sa još nekoliko neverovatnih odbrana i novom kontrom Kovačevića, došla je Srbija do meč lopte (26:25), a realizovala je drugu, kad je Lisinac izblokirao Sokolova!

Srbija – Bugarska 3:0

Dvorana: Tauron. Gledalaca: 4.490. Sudije: Hodon (Slovačka) i Nastase (Rumunija).

SRBIJA: Okolić, Kovačević 11, Katić, Petrić 10, Škundrić, Stanković, Jovović 2, Buculjević, Atanasijević, Luburić 13, (Majstorović), Podraščanin 10, (Rosić), Lisinac 7. Selektor: N. Grbić.

BUGARSKA: Bratoev, Gocev, Penčev 6, (Černokožev), Skrimov 3, Seganov, Josifov 2, (Salparov), Todorov 1, Aleksijev, Ivanov, Penčev 7, Nikolov 4, Sokolov 20. Selektor: Konstantinov.