ponedeljak, 16.09.2019. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 23:18

Zvezdina velika pobeda u Nemačkoj

Golom Ričmonda Boaćija u 30. minutu „crveno-beli” savladali Keln sa 1:0 (1:0) načinivši veliki korak ka plasmanu u narednu fazu. – Domaći fudbaleri u drugom poluvremenu tri puta pogodili stativu
Autor: Katarina Ivanovićčetvrtak, 28.09.2017. u 21:12
(Фото Бета/АП)

Keln – Pre 28 godina Crvena zvezda je poražena od Kelna sa 3:0, iako je imala dva gola prednosti nakon prvog meča, što je po rečima ljudi u klubu predstavljalo prekretnicu i početak puta za Bari gde su „crveno-beli“ naredne sezone osvojili titulu prvaka Evrope. I utakmica, odigrana na istom mestu, mogla bi da znači novi početak za Zvezdu jer posle nekoliko godina tavorenja na evropskoj sceni ponovo ima priliku da se bori za plasman u nokaut fazu.

Izabranici Vladana Milojevića slavili su protiv Kelna u drugom kolu Lige Evrope, što im je bila prva pobeda u ovom takmičenju nakon čak dvanaest godina, a do velikog podviga došli su zahvaljujući majstoriji Ričmonda Boaćija. „Crveno-beli“ su prikazali dva potpuno različita lica. Nakon prvog poluvremena u kom su bili dominantni u nastavku su prepustili inicijativu protivniku, a na njihovoj strani je bila i sreća pošto su Nemci tri puta pogađali stativu (dva puta Jojić i jednom Bitenkur): Keln – Crvena zvezda 0:1 (0:1).

Milan Borjan, koji je nakon povrede prsta ruke na meču protiv BATE-a propustio tri susreta, zaigrao je iako je njegov nastup prethodnih dana bio pod znakom pitanja. Za razliku od njega Milan Rodić nije mogao da se stavi na raspolaganje treneru, čak nije bio ni u protokolu, pa je Vladan Milojević odlučio da pruži šansu Marku Gobeljiću. Umesto Vujadina Savića, koji nije ni doputovao u Nemačku, zaigrao je Srđan Babić.

Iz tabora „crveno-belih“ su pre susreta poručili da žele da se nadigravaju sa protivnikom i da vide gde se u ovom trenutnu nalaze u odnosu na neku ekipu iz Bundeslige. Ono što su najavili su i ostvarili pošto su bili opasniji rival u prvom poluvremenu uspevši nekoliko puta da stave na muke golmana Horna.

Zvezda je zapretila već u šestom minutu kada je Kanga driblingom prošao celu Kelnovu odbranu i izašao sam pred Horna. Umesto da šutira odlučio je da i njega predribla, ali je otišao previše u desnu stranu pa je „prebacio“ prazan gol. Usledio je još jedan opasan napad gostiju kada je Radonjić prošao pored Sorensena, ali umesto da šutne na protivnički gol odlučio je da proigra Boaćija pa su odbrambeni igrači nemačke ekipe uspeli da intervenišu.

Nakon nešto mirnijeg perioda igre Zvezda je ponovo mogla da povede u 27. minutu kada Stojković proigrao Boaćija koji je glavom šutirao pored stative. Minut kasnije Kanga je sa distance šutirao pravo u protivničkog golmana iako je mogao da loptu prosledi do Boaćija koji je bio u mnogo boljoj poziciji od njega.

Napadi „crveno-belih“ su se isplatili posle pola sata igre kada su poveli prelepim pogotkom Ričmonda Boaćija, osmim ove sezone u evropskim nadmetanjima. Internacionalac iz Gane je dobio loptu od Donalda, izdržao duel sa Sorensenom, okrenuo se i sa 20-ak metara savladao Horna.

Keln, koji ove sezone ima dosta problema sa efikasnošću jer su njegovi igrači postigli samo dva gola u Bundesligi i Ligi Evrope, dobru priliku za pogodak nije iskoristio u 34. minutu. Borjan je „izboksovao“ loptu do Jojića koji je sa ivice šesnaesterca šutirao pored gola. Srpski internacionalac bio je najopasniji igrač nemačkog kluba, a novu priliku da izjednači rezultat nije iskoristio u finišu prvog poluvremena kada je sa 20-ak metara šutirao malo pored stative.

Trener domaće ekipe je u nastavku načinio dve izmene pošto je umesto Žirasija i Merea uveo Bitenkura i Osaku pa je domaćin u drugom delu bio dosta agresivniji i sve je ozbiljnije pretio. Najpre je Jojić centrirao sa desne strane, a Bintekur je glavom šutirao pored gola, a u 58. minutu srpski internacionalac nije iskoristio najbolju priliku za svoj tim u dotadašnjem delu meča kada je iz dobre pozicije, nakon dodavanja Kordobe, pogodio stativu.

Nekadašnji fudbaler Partizana, koji igra treću sezonu u dresu Kelna, u 66. minutu je ponovo zatresao okvir gola. Kelnov vezista je šutirao sa 20-ak metara, iskosa sa desne strane, ali je stativa opet sačuvala Borjanovu mrežu netaknutu. Da je neefikasnost glavni razlog katastrofalnih rezultata nemačke ekipe na početku sezone videlo se i u 74. minutu kada su igrači Kelna i treći put pogodili okvir gola. Ovoga puta neprecizan je bio Bitenkur koji, uprkos tome što je Borjan loše procenio let lopte, nije uspeo da zatrese mrežu.

Stadion: „Rajn Enerdži“. Gledalaca: oko 50.000. Sudija: Bas Nijhuis (Holandija). Strelci: 0:1 Boaći (30). Žuti kartoni: Olkovski, Horn (Keln), Kanga, Babić, Gobeljić (Crvena zvezda).

KELN: Horn 6, Mere 5,5 (od 46. Bitenkur 6,5), Sorensen 6, Hejnc 6, Olkovski 6,5 (od 76. Klemens), Ozkan 6, Leman 6, Jojić 7, Rauš 6, Kordoba 6, Žirasi 5,5 (od 46. Osako). Trener: Peter Šteger.

CRVENA ZVEZDA: Borjan 7, Stojković 7, Babić 7,5, Le Talek 8, Gobeljić 7, Donald 7,5, Krstičić 7 (od 78. Račić), Srnić 7,5, Kanga 7, Radonjić 7,5 (od 73. Milić), Boaći 8 (od 63. Pešić). Trener: Vladan Milojević.