Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – Oslobađajuću presudu u prvostepenom postupku Naseru Oriću Srbi ne mogu da poštuju, ne mogu da poštuju ni Sud i Tužilaštvo BiH, kao ni državu u kojoj su predodređeni da budu pobijeni, a da za to niko ne bude kažnjen, rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik. „Nisu nam potrebna nikakva uveravanja stranaca da se sudska presuda mora poštovati”, kaže Dodik.
Zbog ove „nedopustive presude” on poziva Srbe koji rade u pravosudnim institucijama BiH da ih napuste, a sve srpske predstavnike u institucijama BiH na jedinstvo kad je reč o Sudu i Tužilaštvu BiH.
Rekavši da je ovo „tačka koja se neće tek tako završiti”, Dodik dodaje kako je to „možda prilika da se rehabilituje priča o već zakazanom referendumu i da se odbije priča o Sudu i Tužilaštvu BiH”. Oslobađajuća presuda Oriću predsedniku RS je dokaz da nema kazne za zločine nad Srbima i da je samo dovoljno da „Bošnjak sudi Bošnjaku i on će biti oslobođen”. Zbog novonastale situacije najavljuje sastanak koalicije, a lideri partija koje su u sastavu vladajućeg bloka izjasnili su se da „pravosuđe treba vratiti u dejtonske okvire”.
Povodom prvostepenog oslobađanja Orića i Sabahudina Muhića, Dodik kaže da je to poniženje srpskog naroda i još jedno uverenje da ova zemlja ne treba da postoji i podseća: „Činjenica da je bilo i Bošnjaka koji su svedočili o zločinima Orića nije bila dovoljna da se izrekne kazna za zločin koji je učinio”.
Udruženja srpskih žrtava oslobađajuću presudu Oriću vide kao „smak pravosuđa u BiH i kraj Suda BiH”, „nepravdu za žrtve”, „krah i sumrak pravde u BiH”. Smatraju je „legalizacijom zločina nad Srbima”, koja otvara „lov na Srbe”. Ova udruženja ohrabruju političare da sprovedu referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH. „Za srpski narod je on i dalje ratni zločinac”, poručuju.
Predsednica Udruženja žena žrtava rata Božicu Živković Rajilić presudu je razumela kao poruku da su Srbi legitimne mete, koje može da ubija kako i ko hoće i da za to nikada neće odgovarati.
Da se ne može ići putem budućnosti ako se u predmetima gde su Srbi postradali zločini ne osuđuju, upozorava Vukota Govedarica, predsednik SDS-a, za kog je oslobađajuća presuda Oriću „kap koja je prelila čašu”. I on naglašava: „Potrebna nam je korenita reforma pravosuđa, jer ovako više ne može”.
Presudu Oriću je Govedarica opisao kao sramnu: „Srbi u BiH žive u vremenu kada zavide mrtvima. Bruka i sramota”. Uveren je u to da je Tužilaštvo izvelo jasne dokaze za ubistvo sudije Slobodana Ilića, Mitra Savića i Milutina Miloševića i primećuje da, po dosadašnjim presudama, ispada da su Srbi ubijali sami sebe.
Za predsednika PDP-a Branislava Borenovića oslobađanje čoveka koji je „kriv za ogromna stradanja” jeste „sramotno” i najava faze potpunog nepoverenja.
Oslobađanje Orića za ministra bezbednosti BiH Dragana Mektića predstavlja „kraj priče i teški poraz Tužilaštva BiH”. „Kada je Tužilaštvo BiH odbilo da podigne optužnicu za slučaj Dobrovoljačka, udruženja porodica žrtava su uložila prigovor koje već četiri godine neće da razmotre”, podseća Mektić.
Potpredsednik Socijalističke partije rekao je kako „Srbi po nekoj, hajde da kažemo, komandnoj odgovornosti dobiju po 10, 15, 20 i 30 godina, što je neshvatljivo”.
Predsednica Udruženja „Majke Srebrenice” Hatidža Mehmedović u presudi vidi „ogromnu satisfakciju za žrtve” jer je Sud BiH, ipak, „uradio nešto da ne izjednači žrtvu i agresora”.
Bivši načelnik Opštine Srebrenica Ćamil Duraković očekivao je oslobađajuću presudu Naseru Oriću. „Za nas Srebreničane je važno da žrtva nije izjednačena s počiniocem”, izjavio je on za televiziju N1.