BUDIMPEŠTA – Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je da je danas u Budimpešti, tokom razgovora sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, istaknuto da je Srbija za Mađarsku najozbiljniji kandidat za članstvo u Evropskoj uniji.
„Moram da napomenem da je premijer Orban ovde posebnu čast ukazao našoj delegaciji, ali i Srbiji kao zemlji kandidatu za članstvo u Evropskoj uniji i čak nekoliko puta ponovio da Mađarska vidi Srbiju kao najozbilnijeg kandidata za članstvo i kao zemlju koja pripada i evropskom prostoru, i sutra i Evropskoj uniji”, istakla je ministarka Joksimović.
Kako je naglasila, bilaterlani odnosi su izvanredni.
Prema njenim rečima, za to su najviše zaslužni Aleksandar Vučić, sada kao predsednik, a ranije kao premijer, i Orban, jer su gradili stabilne i trajne odnose.
To nam „mnogo znači u pogledu naseg regionalnog pozicioniranja i u pogledu našeg evropskog puta, a posebno u pogledu naših ljudi, dakle građana Srbije koji su mađarske nacionalnosti i koji su spona naše saradnje”, naglasila je Joksimović.
Joksimović: Trudimo se da obezbedimo stabilno snabdevanje gasom
Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović rekla je danas u Budimpešti da je za građane ključno pitanje da li će posle 2020. godine imati stabilan izvor snabdevanja gasom, zbog čega je važno raditi i na regionalnim projektima poštujući obaveze iz Trećeg energetskog paketa EU.
Ministarka Joksimović je učestovala na Šestom godišnjem forumu makro-regionalne strategije EU za područje Dunava, na panelu koji se ticao energetske bezbednosti zemalja u podunavskom regionu.
„To je takođe višestruko značajano za nas. Mi jesmo zemlja kandidat, imamo obaveze u okviru Poglavlja 15 i usklađivanja sa Trećim energetskim paketom, ali sa druge strane, ključno pitanje koje će nam postaviti naši građani je da li ćemo imati stabilan i predvidiv izvor snabdevanja gasom posle 2019/2020. godine”, rekla je Joksimović.
Ona je dodala da političari na to pitanje moraju da daju odgovor našim građanima, uvažavajući istovremeno činjenicu da smo zemlja kandidat za članstvo u EU i da imamo obaveze iz Trećeg energetskog paketa.
„Govorili smo o regionalnim projektima iz oblasti gasnog snabdevanja, o interkonektorima, između ostalog i o projektu od posebnog značaj za nas - interkonektoru između nas i Bugarske”, dodala je ona.
Kako kaže, taj interkonektor neće rešiti problem do kraja, ali je i te kako doprinos diversifikaciji gasnog snabdevanja.
Podsetila je da je projekat u dobroj meri finansiran iz sredstava EU, odnosno IPA fondova i kofinansiran iz budžeta Srbije.
„Pripreme idu dobro iako je bilo nekih problema i kašnjenja”, zaključila je Joksimović.
Kako je rekla, razgovoralo se o tome kako zemlje ovog regiona koje su visoko zavisne od uvoza gasa i drugih energenata mogu da obezbede svojim građanima energetsku bezbednost i kako da se kroz saradnju, pa i u okviru dunavskog regiona, pokrenuti projekte koji se na primer tiču novih ineterkonektora između Srbije i Mađarske, možda u okviru Turskog toka, Srbije i Hrvatske.
„Pokušavali smo da pronađemo dodatne instrumente i projekte kako da obezbedimo energetsku bezbednost i stabilnost i kako da doprinesemo ne samo EU i regionu, već pre svega našim građanima”, rekla je ministarka.
U tom smislu, Srbija je prepoznata kao pouzdan stabilan partner, kao neko ko učestvuje u problemima sa kojima se EU suočava, ne samo kad je u pitanju migrantska kriza već i energetska bezbednost i kao neko ko doprinosi, poštujući pre svega sopstvene interese, zaključila je ministarka. (Tanjug)