Na znak Vladimira Putina, ministri energetike Rusije i Saudijske Arabije Aleksander Novak i Halid el Falih vuku poteze. Tim rečima Mohamad Barkindo, generalni sekretar OPEK-a, opisao je krajem oktobra odnos snaga između dva ključna aktera istorijskog sporazuma OPEK-a i bloka 11 država proizvođača nafte, decembra 2016. o zbirnom smanjenju petroproizvodnje za 1,8 miliona barela dnevno. Prvi novovekovni dogovor 24 petrodržave (od Bruneja do Venecuele) produžen je u junu ove godine do marta 2018. Njegova dalja sudbina najavljena je tema naftnog okupljanja 30. novembra u Beču. Skup je istovremeno i test daljih međusobnih odnosa vodećih proizvođača strateške sirovine, mimo Amerike.
Što se berzi tiče, očekivanja su da će Deklaracija o saradnji grupacije OPEK plus 11 potrajati barem do kraja 2018. godine.
Očekivanje je zasnovano na uspešnim ovogodišnjim rezultatima saradnje novog petrosaveza, ostvarenim u periodu potvrđenog globalnog privrednog rasta i vidnog pada zaliha nafte.
S jedne strane, globalni privredni oporavak, koji ističu i MMF i Svetska banka, doveo je da prvi put od 2013. tražnja nafte jesenas nadmaši ponudu.
S druge, OPEK i „ruski blok” odličnom međusobnom saradnjom podstakli su stabilizaciju tržišta i nametnuli su se kao pouzdan snabdevač, ocenio je Mohamed Barkindo.
U međuvremenu, optimizam berzi da će petrosporazum biti produžen do kraja iduće godine zasnovan je i na proceni Vladimira Putina početkom oktobra tokom susreta sa saudijskim kraljem Salmanom u Moskvi, kao i izjavama visokih zvaničnika Rijada pred kraj prošlog meseca.
Početkom oktobra, Putin je istakao da „podržava produžetak dogovora i nakon marta 2018, uz ogradu da će takav stav „zavisiti od razvoja situacije”.
Krajem oktobra princ Bin Salman je naglasio da „svakako” podržava produžetak važenja deklaracije.
„Kraljevina potvrđuje spremnost za produžetak dogovora o smanjenju proizvodnje, koji je pokazao svoju vrednost uravnoteženjem ponude i tražnje”, naveo je princ u saopštenju „neuobičajenom za petrotržište”, ocenio je londonski „Fajnenšal tajms”.
Verujući Bin Salmanu na reč, berze su hitro podigle cenu barela „brenta” iznad 62 dolara, najvišu od jula 2015. godine. Iz sličnog tonaliteta delovala je i izjava saudijskog ministra energetike Halid el Faliha u Bangkoku 2. novembra.
„Očekujem nastavak poboljšanja uslova na tržištu, ja kao i moje kolege iz i izvan sastava OPEK-a, sastajemo se za četiri sedmice u Beču. Očekujem da ćemo obnoviti našu odlučnost da vratimo već unapređeno stanje petrozaliha na normalan nivo.”
A, onda se negde desilo nešto.
Naime, hitro nakon prinčevskog saopštenja, ruski ministar energetike Aleksander Novak otvoreno je posumnjao da će dogovor o produženom zavrtanju slavina biti zasigurno postignut 30. novembra u Beču.
„Spremni smo da razgovaramo o temi i, ako bude neophodno, razmotrićemo produžetak. Ipak, bilo bi neophodno da analiziramo jako mnogo podataka da bismo razumeli prilike u trenutku donošenja odluke. Zbog toga verujemo da bi odluka mogla biti doneta i kasnije”, izjavu Novaka u Rijadu nakon prevoda, preneo je Rojters početkom novembra.
Berze su munjevito uočile da Moskva i Rijad ovih dana, naizgled iznenada, šalju protivrečne poruke o dnevnom redu skupa u Beču.
„Unutar petrosaveza kao da se postavlja pitanje kohezije”, procenu s Volstrita prenela je agencija Blumberg.
Da bi Moskva i Rijad ovih dana trebalo nešto da razjasne u četiri oka, posvedočila je pred kraj prošle sedmice najava susreta ruskog ministra energetike Aleksandera Novaka i njegovog saudijskog kolege Halida el Faliha u glavnom gradu Uzbekistana Taškentu „u četvrtak uveče”. Novak i El Falih izdaće dva saopštenja nakon susreta, objavila je britanska agencija. Iz Taškenta zatim sve do subote posle podne nije stigla nikakva vest o susretu Novaka i Faliha.
Potom je Halid el Falih iz Taškenta u svet poslao zagonetno upozorenje koje odstupa od ministarskog optimizma, izrečenog u Bangkoku.
„Generalno, zadovoljni smo strategijom 24 države koje su potpisale Deklaraciju o saradnji. Ipak, svi znaju da posao ni u kom slučaju nije završen. Imamo još dosta da uradimo da bismo oborili globalne zalihe. Misija nije zaokružena”, izjavio je El Falih nakon susreta s ministrima energetike Rusije, Kazahstana i Uzbekistana u Taškentu.
Berze sada počinju da sumnjaju da se nešto novo valja u redovima novog petrosaveza.
Ipak, vera berzi da je trogodišnja kriza na petrotržištu pri kraju još je postojana. Tu veru zasad ne umanjuju ni rast američkog petroizvoza, ni lobiranja oko izlaska saudijskog „Aramka” na berze, niti obnovljene pretnje Vašingtona novom rundom ekonomskih sankcija prema Rusiji ili one o poništavanju nuklearnog sporazuma s Iranom.