Premijerka Ana Brnabić je izjavila danas, na predstavljanju „Bele knjige 2017” Saveta stranih investitora u Srbiji (FIC), da je u Srbiju uloženo osam milijardi evra u prethodnih pet godina.
Brnabić je istakla da je to jedan od dokaza koliko je Srbija napredovala i zahvalila svima koji su verovali u Srbiju i dali poverenje našoj zemlji.
„To je jako važan zakon i ova vlada mora da ga donese. Razgovarala sam sa ministrima o ovome i radimo na tom zakonu”, rekla je Brnabić odgovrajući na pitanja novinara.
Kako je rekla, tačno je da se kasni sa tim zakonom, ali vlada mora da ga donese zbog njegovog značaja, što će biti i urađeno.
Ona je zahvalila partnerima i na podršci za reforme u Srbiji kako bi postala jedna od najkonkurentnijih nacija u svetu.
Brnabić je ocenila da je 2017. godina bila veoma uspešna i da građani mogu da budu zadovoljni i ponosni, ali da preostaje dugačak put kada je reč o sprovođenju reformi.
„Na tri ključna stuba treba da se fokisiramo, a to su privreda, javna uprava i vladavina prava”, navela je Brnabić.
Ona je podsetila da je Vlada Srbije uspela da postigne makrekonomsku stabilnost i fiskalnu konsolidaciju i poručila da će biti nastavljeno sa fiskalnom disciplinom, a posebno u oblasti javne upave.
„Uspeli smo i da smanjimo javni dug i da preokrenemo situaciju”, naglasila je Brnabić. Rekla je da ima ogromno poštovanje prema FIC-u i svima koji su izabrali srbiju kao svoju poslovnu destinaciju.
„Imali do sada najbolje rezultate na rang listi Svetske banke Duing biznis pošto smo na 43. mestu od 190 zemalja. To je treća godina zaredom da unapređujemo svoju poziciju na rang listi SB. I to je pokazatelj da sprovodimo reforme. Napredovali smo i za 12 mesta na Globalnoj listi konkuretnosti Svetskog ekonomskog foruma”, naglasila je Brnabić.
Kako je rekla, predstoji još dosta posla da bi bili još konkurentniji.
Ona je podsetila da je pre dve nedelje SB proglasila Srbiju za zemlju broj jedan u Jugoistočnoj Evropi prema kriterijumima implementacije reformi i naglasila da je to veliki uspeh.
Navela je i da je Srbija trenutno na prvom mestu na osnovu indeksa po perofmansama za grin fild investicije po Fajnenšl tajmsu.
Brnabić je poručila da će reforme biti nastavljene.
Brnabić ističe da se, kada je reč o ekonomskim pokazateljima, inflacija kreće u okviru projektovanih granica, da se smanjuje i stopa nezaposlenosti, da je došlo do rasta privatnog sektora i drugo.
„Ako pogledamo par godina unazad javni sektor je bio najomiljeniji poslodavac, što je slalo pogrešni signal i sada je to preokrenuto. Pokazatelji su odlični, ali moramo da budemo skromni i da sve držimo pod strogom kontrolom”.
Ističe da treba da se fokusiranmo na to da to kraja godine odgovorimo očekivanjima i podsetila da su se investitoeri složili sa sindikatima da minimalac bude povećan za deset odsto.
Prema njenim rečima, vlada će uraditi sve da se ovi troškovi ne preliju na investitore.
Brnabić kaže da će se gledati na koji način može da se smanji poreski teret, ali da se ne ugrozi stabilnost.
„Nadamo se da ćemo do kraja novembra moći da najavimo do kog nivoa će biti povećana neoporeziva dobit”, rekla je Brnabić.
Najavila je i da će do kraja godine biti usvojen program za reformu poreske uprave.
Objasnila je da će biti restrukturirana Poreska uprava, tako što će biti odvojeno ono što nije ključno za nju, što će biti delegirano drugim telima.
Izrazila je očekivanje da će u 2018. biti efikasnije refundiranje PDV onima koji na to imaju pravo, da će biti ojačan inspekcijski nadzor i da će se sprovoditi projekat E-inspektor.
Ona je naglasila da je smanjena javna potrošnja i da se sada zna koji je optimalan broj radnika u lokalnoj samoupravi, ali da imamo višak u javnoj upravi, a manjak u zdravstvu.
Rekla je da su e-uprava, e - usluge ključ za borbu protiv korupcije, što će biti fokus u naredne dve godine.
FIC svake godine, od 2003, objavljuje tu publikaciju, koja predstavlja sveobuhvatnu sliku poslovne klime u Srbiji.
U „Beloj knjizi” su date preporuke za unapređenje poslovne klime u Srbiji, prioriteti u ekonomskoj politici i predlozi za poboljšanje uslova poslovanja.
Prisustvuju i potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, ministar prirede Goran Knežević, predsednica FIC i regionalna direktorka kompanije Nestel Adriatik Jana Mihajlova, potpredsednica UO FIC-a i direktorka Telenora Ingeborg Ofsthus i član UO FIC-a i regionalni direktor za razvoj za Jugoistočnu Evropu kompanije Ikea Srbija Vladislav Lalić.
Brnabić: Odluka o Komercijalnoj banci u narednih nekoliko meseci
Premijerka Ana Brnabić je izjavila danas da se razgovara sa suvlasnicima Komercijalne banke - EBRD i IFC - o njenoj eventualnoj privatizaciji, kao i da se odluka o tome očekuje u narednih nekoliko meseci.
Ona je rekla novinarima da postoje dve opcije za Komercijalnu banku - da se krene u privatizaciju do kraja godine ili da se ide na opciju koju smo nasledili - da kažemo da nećemo da idemo u privatizaciju.
„Druga opcija bi značila da EBRD i IFC aktiviraju svoje pravo dogovoreno 2006. godine na osnovu kojeg bismo morali iz budžeta da im isplatimo garantovani iznos. Mislim da je to 252 miliona evra”, rekla je Brnabić.
Ona je kazala da to nije bilo dobro ispregovarano za Srbiju, što je sada nasledila ova vlada.
Kako kaže, vlada se sada trudi da dobro izbalansira.
„Imali smo razgovore i ja i Vujović sa EBRD i IFC da svaki korak izvagamo zajedno kako ne bismo morali ništa da plaćamo iz budžeta”, rekla je Brnabić.
Na pitanje da li se razmišlja o privatizaciji Telekoma, Brnabić je podsetila da su bila dva pokušaja i da analizira najbolji model za Telekom.
„Imamo sada važnije stvari na agendi”, rekla je ona.
Dodala je da je sada bilo važnije da se nađe partner za Galeniku, kako bi ta kompanija postala profitabilna, kao i da se obezbedi socijalni program za radnike.
(Tanjug)