petak, 16.11.2018. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 23:06
Pripreme za svetsko fudbalsko prvenstvo 2018. u Rusiji

Dmitrović odbranio remi

Naša reprezentacija igrala nerešeno u Ulsanu, golman španskog Eibara najzaslužniji za Južna Koreja – Srbija 1:1 (0:0). – Još trojica debitanata u A timu
Autor: Dragan Todorovićutorak, 14.11.2017. u 14:01
(Принтскрин РТС)

Fudbaleri Srbije završili su ovu sezonu remijem u dalekom Ulsanu, igrajući nerešeno 1:1 (0:0) protiv reprezentacije Južne Koreje, sa kojom bi mogli da se sastanu na predstojećem Mundijalu. Domaćin je u najvećem delu meča bio bolji, a Srbija se sa dalekog puta vraća sa dobrim rezultatom  pre svega zahvljujući golmanu španskog Eibara Marku Dmitroviću, koji je u nekoliko navrata pokazao da je golman na koga naš stručni štab u budućnosti može najozbiljnije da računa. Šansu da upišu debitantski nastup za A tim dobili su osim golmana Dmitrovića još i Nemanja Radonjić i Nikola Aksentijević.

​Ivanović odigrao 100. meč za reprezentaciju
Pre utakmice na centrlnom terenu održana je mala fudbalska svečanost upriličena u čast našeg kapitena Branislava Ivanovića, koji je juče protiv Južne Koreje odigrao svoj 100. meč u dresu reprezentacije. Slavljeniku su poklone uručili ispred domaćina potpredsednik FS Južne Kioreje Vjung DeoČu kao i predsednik FSS Slaviša Kokeza. Inače, Ivanović je prvu utakmicu za reprezentciju odigrao 8. juna 2005. godine protiv Italije. Ovom utakmicom u Ulsanu kapiten Srbije je i zvanično ušao u ,,klub 100,, i priključio se Dejanu Stankoviću i Savi Miloševiću.

Domaćin se od samog starta legitimisao kao ekipa koja će jurišati na novu pobedu, baš kao i nedavno protiv Kolumbije. Budući učesnik Mundijala u Rusiji, koji je na trijumfalan način završio kvalifikacije na azijskom kontinentu, već u prvim minutima utakmica je pokazao glavne odlike svoje ekipe: frenetičnu borbenost, uporost i disciplinu sa kojom ne mogu da se pohvale i naši fudbaleri. Mladen Krstajić se odlučio da ovu utakmicu započne sa čak četvoricom ,,novozalanđana”, Grujićem, Milinković - Savićem, Živkovićem i Maksimovićem, što je još jednom potvrdilo odlučnost da će Srbija nekoliko meseci pre svetskog prvenstva u dobroj meri podmladiti tim.

Južna Koreja je kako i dolikuje ozbiljnoj ekipi znalački kontrolisala dobar deo teren, ne dozvoljavajući protivniku da ,,podigne glavu”,. Tek posle četvrt časa igre Srbija se oslobodila pristiska. Ali, samo na kratko, jer se protivnik trudio da održi željenu ravnotežu.

Son, fudbaler engleskog Totenhema, bio je zapravo najveća opasnost pred golom Vladimira Stojkovića. On i njegovi saigrači, često su kidisali u već prepoznatljivom stilu, da bi Srbija u 21. minutu preko Milinković - Savića prvi put zapretila. Fudbaler Lacija je nakon dodavanja Prijovića šutirao ali je lopta prošla pored stative.

U 25. minutu Ki Su Jung je napravio prekršaj nad Ljajićem, i to na idealnom mestu, samo metar od linije šesnaesterca. Za dobrog šutera to je bila idealna šansa da postigne pogodak. Koreja je postavila ,,živi zid”, sačinjen od gotovo čitavog tima, Ljajić je uzeo kratak zalet, zatim sjajno šutirao, ali je golman Hjun Vo pokazao da je u vrhunskoj formi. Sjajnom intervencijom i još boljom paradom uspeo je da sačuva svoju mrežu. Bili su to trenuci u kojima je naša reprezentacija bila rešena da nešto odlučnije krene u napad.

Son je uzvratio u 30. minutu, kada je malo odgurnuo Obradovića a sudija je smatrao da to nije bio prekršaj, pa je isti igrač nastavio akciju i iskosa sa desne strane šutirao ka dobro postavljenom Stojkoviću.

U odbrani domaćina dominirao je kapiten Ki, koji je sjajno komandovao svojom odbranom, čime je našim napadačima bio znatno otežan posao. Koreja je u finišu prvog poluvremena podigla tempo igre na još viši nivou, stvarajući dodatan pritisak na našu zadnju liniju. Srbija se grozničavo branila, da bi Čang u 40. minutu ponovo oprobao udarac. Neugodni Min Vo je često po levoj strani umeo da prođe da centrira, kao što je to uradio i u 43. minutu kada je pronašao Sona, najopasnijeg fudbalera, koji petom šalje loptu ka našem golu, ali golman Stojković ponovo dobro interveniše.

Utisak je da su naši fudbaleri više pažnje posvetili čuvanju gola, dok je Koreja, ne štedeći se, iako sa dosta izmenjenim timom u odnosu na prethodni meč sa Kolumbijom, pokazala da ima strašan potencijal. U 46. minutu šansu da debituje za nacionalnu selekciju Srbije dobio je Marko Dmitrović, golman španskog Eibara. Bio je to dobar potez Mladen Krstajića. Korejci su u drugom poluvremenu pokazali izvanrednu tehniku, kombinujući po terenu na laki jednostavan način, stežući iz časa u čas obruč oko našeg gola.

A onda u 59. minutu prva prava akcija našeg tima, koju je na našoj polovini započeo Živković, nastavo Milinković -  Savić da bi u svom stilu znalački završio Adem Ljajić, koji je ispred istrčalog golmana protivnika poslao iza njegovih leđa: Južna Koreja - Srbija 0:1!

Dva minuta kasnije penal za domaćina. Kineski sudija je smatrao da je Dža Čeol nepropisno zaustavljen, odnosno da ga je Vuković odgurnuo s leđa. Usledio je oštar protest naših reprezentativaca, reklo bi se sasvim opravdan, ali Ma Ning nije promenio svoju odluku. Dža Čeol je bio precizan, lopta je otišla u jednu a golman Dmitoviću drugu stranu:Južna Koreja – Srbija 1:1!

U 68. minutu umesto kapitena Ivanovića u igru je ušao po mišljenju mnogih stručnjaka njegov budući naslednik Miloš Veljković, fudbaler nemačkog Verdera iz Bremena. U 73. Son je uspeo da pobegne Obradoviću, usledio je dobar šut ali je golman Dmitrović odlično intervenisao. Šansu da debituje za A tim na ovoj turneji dobio je i fudbaler Crvene zvezde Nemanja Radonjić, koji je u 81.minutu zamenio Andriju Živkovića. Son je samo minut kasnije propisno namučio Dmitrovića, koji je na fenomenalan način opet spasio našu reprezentaciju.

Marko Dmitrović je u tri navrata uspeo da odbrani naš gol, a poslednji put na utakmici u 90. minutu kada je neuhvatljivi Son lako zaobišao Veljkovića ali je Dmitrović opet pokazao da se radi o sjajnom čuvaru mreže, da bi koji sekund kasnije usledio isti dvoboj u kome je golman Srbije ponovo izašao kao pobednik. U poslednjem minutu meča šansu da upiše debitantski susret u A timu Srbije dobio je Aksentijević, igrač niškog Radničkog.

Stadion u Ulsanu. Gledalaca: oko 40.000. Sudija: Ma Ning (Kina). Žuti karton : Ljajić (Srbija). Strelac: Ljajiću 59, Dža Čeol u 62. minutu (iz jedanaesterca)

Južna Koreja: Ču Hjun Vo 7 (od 82 .Mi Vun Hu -), Kim Min Vo 7, Kim Jung Von 7, JangHjun Su 7,Čui Čei Sun 7 (od 80. Ja Hin Hu- ), Ža Čeol 7 (od 70. Li HangHo -), Kvon Čang Hun 7, Ki Sung Jung 7 (od 85. Se Džong -), Son Hjun Min 8, Li Đae Sun  7 ( od 81. Li Džo -)g, Jun Vo Jung 7.

Srbija: Stojković 7 (od 46. Dmitrović 8), Rukavina 6 (od 90. Aksentijević-), Vuković 7, Ivanović 7 (od 68. Veljković 6), Obradović 7, Grujić 7, Makismović 6, Milinković Savić 6, 5 (od 74. Gaćinović 6), Ljajić 7, Živković 6 (od 81. Radonjić -), Prijović 6.