Fudbalsko nasilje i huliganizam na stadionima samo su deo delinkventnog ponašanja navijača. Protiv huligana je najviše krivičnih prijava podneto zbog razbojništava i krađa, nasilničkog ponašanja, nanošenja teških telesnih povreda, ubistava i trgovine droge, pokazuju podaci novosadske policije. Tu su i prijave za napad na ovlašćeno službeno lice, ugrožavanje sigurnosti, falsifikovanje i nasilje u porodici. Jedno od bitnih obeležja svih krivičnih dela koje čine takozvani navijači je – nasilje.
U tom smislu, kada se spomenu huligani, neizbežne su slike policajca Nebojše Trajkovića kojem su takozvani navijači „Crvene zvezde” gurali baklju u usta na tribinama stadiona u poluvremenu meča beogradskog tima s „Hajdukom” iz Kule. Slike francuskog navijača Brisa Tatona koji je došao u Beograd da bodri „Tuluz” u utakmici protiv „Partizana”, kojeg su na smrt pretukli navijači beogradskog kluba, obišle su svet pre deset godina.
Nemačka štampa je uoči meča „Crvene zvezde” i „Kelna”, u septembru ove godine, pisala naširoko o Ivanu Bogdanovu, koji je pre sedam godina, predvodeći domaće navijače, izazvao nerede koji su prekinuli utakmicu reprezentacija Italije i Srbije u Đenovi. Takođe, brojne krivične prijave svedoče o vezi navijača s kriminalnim grupama, čiji su često članovi i vođe.
Ko su ovi navijači–huligani pokazalo je najnovije istraživanje „Socio-demografske karakteristike nasilnih navijačkih grupa na fudbalskim utakmicama” u koje je „Politika” imala uvid. Njime je obuhvaćeno 139 članova 18 navijačkih grupa, starosti od 16 do 40 godina, s područja Novog Sada i okoline. Reč je o navijačima fudbalskih klubova „Vojvodina”, „Crvena zvezda”, „Partizan” i „Novi Sad”, koji su, prema oceni novosadske policije, najuticajniji, najrizičniji i najbrojniji. Autori istraživanja, Valentina Baić i Zvonimir Ivanović, profesori Kriminalističko-policijske akademije, i Stevan Popović iz novosadske policije su u analizi koristili podatke PU Novi Sad od 2011. do polovine 2016. godine.
Fudbalski huliganizam, nasilje na stadionima, agresivno ponašanje navijača i nelegalno posedovanje oružja je, u većem broju zemalja uključujući i Srbiju, u porastu je u poslednjih deset godina. Ovakvo nasilje nije uvek u vezi sa sportom, događa se i na ulici. Reč je o ekstremnim grupama, ali i pojedincima.
Analiza podataka novosadskog Odseka za praćenje nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama je pokazala da je većina prestupnika punoletna i da su srednjeg i nižeg socio-ekonomskog statusa. Značajan procenat njih izdržavaju roditelji.
Uglavnom su završili srednju školu, dok je znatno manji procenat njih samo sa osnovnom ili nezavršenom školom. Najveći broj navijača je nezaposlen, dok je znatno manje onih koji su zaposleni ili rade povremeno, odnosno sezonski.
Zanimljivo je, međutim, da u najvećem procentu nije poznato čime se bave. A od broja čije je zanimanje poznato, najviše je radnika, zatim studenata, učenika i onih bez ikakvog zanimanja.
Uglavnom nisu oženjeni, čak skoro 75 odsto njih. Svega 3,6 odsto huligana je oženjeno, a 0,7 razvedeno. Za petinu nije poznat bračni status.
Zvezda popularna, Korida odana
Na području Novog Sada ima 14 navijačkih grupa, čiji članovi navijaju za fudbalske klubove „Partizan”, „Crvena zvezda”, „Vojvodina” i „Novi Sad”. Za „Zvezdu” navijaju grupe „Futog”, „Veternik”, „Delije”, a za „Vojvodinu” – „Liman”, „Firma centar”, „Red firm sanatorijum”,
„G-3”, „Sremska Kamenica”, „Bulevar”, „Grbavci”, „Grupa Petrovaradin”. Za „Novi Sad” navijaju „Korida”, „Korida familija”, a za „Partizan – „Grobari 1970”. Najbrojnije su „Crvena zvezda” (22,3 odsto), „Korida” (13,7 odsto), „Firma centar” (12,2 odsto), „Partizan” (10,7 odsto), „Liman” (10,7 odsto) i „G-3” (8,6 odsto). Najodaniji, odnosno najredovniji na utakmicama su navijači „Koride”, zatim „Partizana”, „Crvene zvezde” i „G-3”.
Kult muškosti
Anglosaksonska istraživanja su pokazala da su članovi huliganskih grupa najčešće muškarci do 27 godina, iz nižih društvenih slojeva, koji neguju kult muškosti i održavaju čvrstu povezanost u grupi. Karakteriše ih takmičarski mentalitet, a samopotvrđivanje postižu sukobljavanjem sa članovima suparničkih navijačkih tabora.