Uzalud je juče vajar Mrđan Bajić pokušavao da objasni gradonačelniku Siniši Malom šta predstavlja skulptura „Odande dovde” koja je privremeno izložena na Savskom keju pored Beton hale, prvi čovek Beograda to nije razumeo jer, kaže, nema umetničku dušu.
To delo autora Mrđana Bajića i njegovog britanskog kolege Ričarda Dikona, koje će sredinom sledeće godine krasiti pešački most – vezu reke i Beogradske tvrđave – za Malog je potvrda da se Beograd i Srbija menjaju.
– Do pre četiri godine niste mogli da zamislite da imate skulpturu Ričarda Dikona u našem gradu. Ovo je velika poruka da on ima interes da menja Beograd i da naš grad postaje prepoznatljiv. Skulptura će biti nešto neviđeno do sada, ulepšaće Kalemegdan i Savsku promenadu i konačno je ostvarenje vekovnog sna da se grad spusti na reku – ističe Mali.
Skulpturu tešku pet tona i visoku sedam metara „Delta fondacija” juče je zvanično predala gradu kao poklon vredan 300.000 evra, dok je CIP donirao projekat mosta. To je treća zadužbina ove fondacije.
– Činjenica da je delo „Odande dovde” dar kompanije „Delta holding” simboliše veliki povratak zadužbinarstva kao jedinstvene srpske tradicije zbog čega smo i osnovali „Delta fondaciju” – naglašava Marija Desivojević Cvetković, viši potpredsednik „Delta holdinga” za strategiju i razvoj.
Umetničko delo sastavljeno iz dva dela – gornjeg, Dikonov rad od nerđajućeg čelika dovezen iz Engleske, i donjeg Bajićevog izlivenog od aluminijuma u Srbiji – za našeg vajara je karakteristično obeležje novog prolaza od reke ka tvrđani i dalje ka urbanizovanom jezgru grada. Skulptura, kaže Bajić, evocira susret prirodnog i urbanizovanog, vode i grada, modernog i tradicionalnog...
– Posebno se zahvaljujemo Dikonu, nije mogao da dođe jer je izgubio pasoš, koji za 11 godina koliko ima od rađanja ideje o mostu sa skulpturom do njene realizacije nije odustao od Beograda. Biće da smo bolji od onoga što često sami o sebi mislimo kada smo zaslužili Dikonovu dugotrajnu odanost – ističe Bajić.
Skulptura će biti postavljena na vrh postolja od deset metara kada sledeće godine bude završen pešački most koji će povezati reku i tvrđavu. U kuli će biti lift, takođe deo buduće pasarele čija je gradnja počela pre dva meseca. Ovaj posao podeljen je u dve faze: prva – izgradnja mosta i sređivanje platoa ispod i oko njega – potrajaće 270 dana, a druga za koju je predviđen rok od 150 dana obuhvata uređenje parka sa mini-fontanom između pasarele i restorana „Bela vista”.
Vrednost projekta, koji će da potraje 420 dana (14 meseci), iznosi oko 200 miliona dinara sa PDV-om.
Dikon: Bez Marine Andrić ne bi bilo projekta
– Bez Marine Andrić mi ne bismo ni počeli ovaj projekat, naveo je u pismu vajar Ričard Dikon, odajući počast ženi koja je pre nekoliko dana preminula. Andrićeva je 2006. godine pokrenula ideju o mostu sa skulpturom i u projekat bila uključena do pred njegovu realizaciju. Ona je u javnom preduzeću „Beogradska tvrđava” radila od njegovog osnivanja 2002. godine, kao dugogodišnji zamenik direktora.