Dijalog umetnika i prostora, kao i potreba da se definiše prostor kao zajednički element pripadanja, neke su od tema koje predočava kustoski projekat „Staying here with you”, koji je predstavljen prošlog četvrtka u rezidenciji ambasadora Švajcarske u Beogradu. Kroz instalacije, video radove i performanse Katje Šenker, nagrađivane švajcarske umetnice i Ivana Grubanova, istaknutog srpskog umetnika, cilj projekta jeste zajedničko razumevanje uprkos političkim, istorijskim, kulturnim i ekonomskim razlikama između dve zemlje.
– Prvi put se dešava saradnja između švajcarske umetnice Katje Šenker i mene, koja podrazumeva dva slična pristupa sa dve različite kulturne teritorije, a mesto sastanka je specifična lokacija - ekstrateritorijalni prostor. Otuda i naslov „ostajati ovde sa tobom”, jer nam je želja da naš umetnički susret napravi kanal komunikacije i otvorenost između naše dve kulture, koji će opstati – kaže za „Politiku” Ivan Grubanov, koji je do sada imao samostalne izložbe u Srpskom paviljonu tokom 56. Venecijanskog bijenala, u Amsterdamu, Atini, Berlinu, Hagu…
Katja Šenker, dobitnica brojnih priznanja u Švajcarskoj, koja je izlagala u Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, Španiji, Indiji i Kini, ističe za naš list da dolaskom u Beograd traga za onim što se ovde već nalazi, za ljudima, arhitekturom, istorijom... Govoreći otkud potreba za definisanjem prostora i koje su to zone nesigurnosti za umetnika, kaže da niko ne voli nesigurnost:
– Kroz istoriju, svako traži način da bude pažen, i zato kao umetnik koji reskira, težim da eliminišem preveliku meru sigurnosti. Ali, da bih to uradila neophodno je da najpre osetim prostor, arhitekturu, okolinu kako bih je mogla „razbiti”. Performansom, koji umetniku pruža mogućnosti kojih nema u svakodnevnom životu, istražujem granice sopstvenog tela u datom prostoru – kaže Šenkerova. Sličnosti između dvoje umetnika Grubanov nalazi u samom umetničkom činu:
– Oboje se bavimo teritorijama na specifičan način: Katja intimnim i javnim prostorom i njihovim razgraničenjema, a ja društvenim i istorijskim prostorom i razgraničenjima između prošlosti i sadašnjosti. U duhovnom i materijalnom smislu imamo veliki broj podudarnosti, ali dolazimo iz dva različita ambijenta, gde je ključna razlika kako se kultura tretira i posmatra institucionalno i u javnom prostoru – kaže naš umetnik, dodajući da prošlost nikada nije bila snažnija.
Stalno smo okrenuti prošlosti i kroz nju pokušavamo da projektujemo neke sadašnje identitete, koji su, u dobroj meri, zasnovani na fikciji, kaže on.
– Kroz savremenost koračamo unatraške, zagledani u prošlost. Zato sam izveo performans, koji govori o tome da i jugoslovensko nasleđe guramo od sebe kako ga ne bismo uvrstili u svoj kulturni kod, jer bismo u suprotnom morali da se bavimo mnoštvom činilaca koji nas uznemiravaju– zaključuje Ivan Grubanov.
Projekat „Staying here with you”, kustoskinja Ester Marie Jungo iz Švajcarske i Ksenije Samardžija iz Srbije, traje do 20. decembra.