Kragujevac – Ima štrajka, nema štrajka... Tako su početkom ove nedelje glasili novinski izveštaji o dešavanjima u fabrici automobila. Naime, sindikat „Nezavisnost” prvo je najavio da će u ponedeljak organizovati jednosatni štrajk upozorenja, a potom je medijima prosledio informaciju o odluci svoje uprave da se protest otkazuje. Rukovodstvo kompanije „Fijat-Krajsler automobili Srbija” (FKAS) nije odgovorilo na dopis ovog sindikata, a bez dogovora sa poslovodstvom svako odsustvo radnika sa posla bilo bi tretirano kao nezakonito i, naravno, primili bi manju platu.
Štrajk je planiran, kažu u „Nezavisnosti”, zato što dogovoreno posle letošnje tronedeljne obustave rada – nije u potpunosti ispunjeno. Ovaj „nerazumljiv potez” kolega, čelnici većeg Samostalnog sindikata nisu želeli posebno da komentarišu, navodeći da se problemi u fabrici postepeno rešavaju.
– Mi još nismo videli sporazum koji je u ime radnika, sa Vladom Srbije i poslovodstvom kompanije, potpisao Samostalni sindikat. Plate su nešto povećane, ali to je i dalje nedovoljno za normalan život. Primanja „Fijatovih” radnika u Italiji su i do četiri puta veća nego ovde u Kragujevcu. Zbog malih plata, sve više menadžera napušta fabriku. I moj poslovođa je to učinio.
Malo je urađeno i na reorganizaciji proizvodnje, pa su radnici, koji su ostali u fabrici posle gašenja jedne smene sredinom 2016, i dalje zatrpani poslom – navodi čelnik „Nezavisnosti” Zoran Stanić, naglašavajući da sindikat koji vodi u fabrici ne odustaje od namere da organizuje štrajk čim se završi zimski kolektivni odmor koji će trajati do Božića.
Radnicima „Fijata” je ove jeseni neto plata povećana oko 900 dinara, u bruto iznosu sa 38.500 na 39.713 dinara. U januaru 2018. trebalo bi da bude potpisan i aneks ugovora koji bi zaposlenima u kragujevačkoj fabrici automobila garantovao bruto osnovicu od 42.250 dinara. To je 7.750 dinara manje nego što su tražili tokom letošnjeg protesta. Podsećanja radi, zaposleni u „Fijatu” su zahtevali da im bruto plata bude povećana na 50.000 dinara, što rukovodstvo kompanije nije prihvatilo.
Kad je reč o isplati godišnjih bonusa za ostvarenu efikasnost, predsednik Samostalnog sindikata u fabrici Zoran Marković kaže da će se o tome tek pregovarati.
– Razmišljamo šta je bolje, da li da zaposleni dobiju jednokratnu novčanu naknadu ili da idemo na dodatno povećanje plata. Možda je to dugoročnije rešenje. Kad je reč o primedbama koje stižu iz „Nezavisnosti” u vezi sa radom komisije za tehnička merenja, koja je zadužena za reorganizaciju proizvodnje i rasterećenje radnika, treba reći da je samo celina u kojoj radi kolega Stanić dobila šest vozača. Problemi u fabrici se postepeno rešavaju, zato ne razumem potez „Nezavisnosti” koji je poslovodstvo kompanije, navodno, hteo da podseti šta je dogovoreno sa premijerkom Anom Brnabić – kaže Marković.
Osim reorganizacije posla i većih plata, radnici su tokom obustave rada u junu i julu ove godine tražili i da im se isplaćuje naknada za dolazak na posao noću, posle 22 sata, kada u Kragujevcu nema gradskog prevoza. Lokalna samouprava je garant ovog dela sporazuma koji se tiče malog broja radnika od ukupno 2.500 zaposlenih u kompaniji FKAS. Sve njih zajedno, ipak, najviše muči jedno pitanje: da li će „Fijat” ostati u Kragujevcu i po isteku ugovora iz 2008. koji je oročen na deset godina, odnosno, hoće li uskoro biti pokrenuta proizvodnja novog modela koji bi trebalo da zameni vremešni „500-L” čija je serijska proizvodnja počela još pre pet godina.