Pančevo – Jedan od trojice maloletnika koji su upali na Jevrejsko groblje u Pančevu i oskrnavili 47 grobova rušeći nadgrobne spomenike i ploče, a koji je bio bekstvu, pronađen je i uhapšen u Novom Sadu, potvrđeno je iz Policijske uprave Pančevo za „Politiku”. Druga dvojica, jedan uzrasta 16, a drugi 13 godina, nalaze se u pritvoru i čekaju da budu izvedeni pred sudiju za maloletnike Višeg suda u Pančevu, što bi trebalo da usledi pošto Više tužilaštvo u Pančevu zaprimi krivičnu prijavu, koja im još nije stigla, potvrđeno je za naš list.
U međuvremenu, spekuliše se da je među maloletnim huliganima koji su u noći između 8. i 9. decembra ove godine preskočili ogradu i demolirali Jevrejsko groblje i jedan od učesnika događaja od pre godinu dana kada su u Novom Sadu zapaljena dvojica beskućnika, kada je od posledica opekotina preminuo Dragutin T., a čovek koji je delio sa njim sklonište povređen.
„Politika” ima nezvaničnu potvrdu da je reč o Aleksandru K. koji je nakon pomenutog zločina smešten u Dom za decu i omladinu bez roditeljskog staranja „Spomenak” u Pančevu, a da je krajem prošle sedmice, neposredno pre incidenta na groblju, pobegao iz doma sa još dvojicom štićenika.
Dom za nezbrinutu decu „Spomenak” je, kako saznajemo, ustanova otvorenog tipa i štićenici u njemu žive kao kod kuće, što znači da im kretanje nije ograničeno. To se odnosi na sve uzraste štićenika kojih ovde ima uzrasta od sedam do 26 godina. Oni u domu mogu da borave sve do završetka školovanja, završno sa okončanjem fakultetskih studija.
Protiv sve trojice osumnjičenih maloletnika od 15 i 16 godina podneta krivična je prijava Višem tužilaštvu u redovnom postupku, dok trinaestogodišnjak koji je bio sa njima nije krivično odgovoran.
Čuvar koji živi u kućici na Jevrejskom groblju je u petak 8. decembra u noćnim satima uočio trojicu tinejdžera kako preskaču ogradu groblja i čuo lomljavu, ali iz nepoznatih razloga o tome nije odmah obavestio policiju. U toku noći 8. i 9. decembra oni su rušili spomenike i divljali po groblju, ali je slučaj prijavljen tek tri dana kasnije.
Upravnik doma „Spomenak”: Niko od štićenika nema veze sa događajem u Novom Sadu

„To što se desilo je užasno. Naša deca su dala izjave. Očekujem da će me neko od nadležnih obavestiti o čemu je reč kako to već procedura nalaže”, izjavio je za Portal 013 info Vladimir Stevanovski, v. d. direktora Doma „Spomenak” u Pančevu. On je dodao da niko od štićenika koji su trenutno u ovom domu nema nikakve veze sa tragičnim događajem u Novom Sadu, kada su spaljena dvojica beskućnika. O. J.
Sa dvanaest godina palio beskućnika, majci se sudi
Jedan od maloletnika koji su osumnjičeni za rušenje Jevrejskog groblja u Pančevu navodno je jedan od trojice dečaka koji su bili zajedno u društvu kada je u Novom Sadu prošlog decembra zapaljen beskućnik Dragutin Todorčević (64). Od posledica opekotina, čovek je ubrzo umro u bolnici.
Pojedini mediji čak tvrde da je reč o istom onom dečaku iz društva koji je palio kartone i bacao na beskućnika u snu, i koji je kasnije smešten u dom za maloletne prestupnike u Pančevu. On je tada imao 12 godina.
Zbog svog uzrasta nije mogao da odgovara krivično, jer je starosna granica odgovornosti 14 godina, pa javno tužilaštvo goni njegovu majku Draginju Jovanov (49). Sudi joj se za grubo zanemarivanje deteta, za koje je zaprećena kazna do tri godine zatvora. Suđenje ipak nije odmaklo dalje od početka jer se okrivljena ne odaziva pozivima suda, a policija je na drugo ročište u novembru nije privela, iako je to sudski bilo naloženo.
Šta je sa drugom dvojicom dečaka iz Novog Sada? U tužilaštvu je našem listu rečeno da u tim slučajevima nije bilo osnova za pokretanje postupka. Jedan od njih je bio štićenik Dečjeg sela u Sremskoj Kamenici, a drugi ima porodicu gde se majka ranije već žalila novosadskom Centru za socijalni rad da ne može da „izađe na kraj” sa sinom.
Obavljajući vanredni nadzor, socijalni inspektori su tada konstatovali propuste u radu stručnjaka Centra za socijalni rad u Novom Sadu u organizovanju zaštite jednog maloletnika, te da nije obezbeđen adekvatan tretman i blagovremeno izdvajanje iz porodice.
Za drugog maloletnika naveli su da je stručan rad obavljen u skladu sa ovlašćenjima, da je maloletnik upućen u domski smeštaj, a da je o njegovom ponašanju vaspitač izveštavao stručnog radnika centra.
Za treće dete (najverovatnije dečak čijoj majci se sudi) naveli su da je centar imao objektivne teškoće u sprovođenju postupka zaštite. Navodno je reč o tome da je porodica često menjala prebivalište, pa ni majka ni dete nisu bili dostupni socijalnim radnicima. Propusti nisu nađeni u Dečijem selu. S. Kovačević