nedelja, 28.02.2021. ✝ Vеrski kalеndar € Kursna lista
sreda, 13.12.2017. u 20:23 Dragan Todorović

Remi po želji „večitih”

Dva različita lica najznačajnije utakmice u našem šampionatu, i na kraju realan ishod derbija: Partizan – Crvena zvezda 1:1 (0:0). – Domaćin poveo golom Sume u 62. iz jedanaesterca, izjednačio Boaći u 83. minutu
Детаљ са дербија (Фото Журнал/ И. Милутиновић)

Fudbaleri Partizana i Crvene zvezde odigrali su nerešeno 1:1 (0:0), u 156. večitom derbiju. Pred nešto više od 15.000 gledalaca u Humskoj, Partizan je poveo golom Sejdube Sume u 62. minutu iz jedanaesterca, nakon što je Vujadin Savić srušio Ognjena Ožegovića, a Milorad Mažić pokazao na belu tačku. Bio je to prvi penal za Partizan u derbijima posle više od 22 godine, odnosno posle 18. marta 1995. godine i 99. duela večitih koji je završen 2:2. Ipak, šest minuta pre kraja Zvezda je izjednačila golom Ričmonda Boaćija, šutem iz gužve u šesnaestercu, i sačuvala devet bodova prednosti do starta prolećnog dela sezone.

Zvezda se od samog starta legitimisala kao ekipa koja će po svaku cenu kidisati na pobedu. Trenutno vodeći tim na tabeli se odlučio na visok presing, sa željom da težište igre odmah prebaci na polovinu svog rivala dok se sa druge strane domaćin, ne naviknut na ovakav razvoj igre branio. Veliko iznenađenje u startnoj postavi prvaka bilo je što među glavnih fudbalerima nije bilo Zorana Tošića, jednog od najboljih igrača ove jeseni. Sa druge strane, ostala je potpuna nedoumica zbog čega u protokolu nije bilo mesta za beka Nemanju Miletića, Solomna? Zvezda je najvažniju utakmicu ove jeseni dočekala sa najjačim timom, što je bila odlična garancija, da ćemo gledati dobar derbi, sa evropskim rukopisom...

Mažića je čekao težak zadatak. Na početku utakmice nije baš sve išlo u željenom pravcu. Suočeni sa činjenicom da je derbi sve osim jedne obične utakmice, igrači oba tima su od starta zauzeli žestok gard. Bilo je i oštrih startova, i laktova i svega onoga što fudbalski sport ne priznaje na terenu. Zato je sudijska ekipa bila na teškom zadatku. Naravno, kao i obično kada su derbi mečevi.

Partizan je tek u 15. minutu, pošto se oslobodio žestokog pritiska, stvorio prvu šansu. Ožegović se sjurio po desnoj strani, doduše otišao je koji metar u desnu stranu, a onda se odlučio na udarac. Golman Borjan je bio dobro postavljen.

Partizanov tim je od starta zahvatila neka nervoza, a da zlo bude još veće brzo se povredio Jevtović, pa je umesto njega u igru ušao Radin. Zvezda je sa druge strane delovala ozbiljnije, Milojevićev tim je tačno znao šta hoće. Igrao se 30. minut kada se gost našao u opasnom napadu. Srnić je odlično centrirao sa desne strane, lopta je išla u peterac domaćina, Miletić i Ostojić su slabo reagovali, da bi na kraju lopta iznenada u nogu pogodila Pešića, ali, zahvaljujući dobro postavljenom Stojkoviću, Partizanova mreža je ostala mirna.

Koji minut kasnije Pešić je ponovo bio u nezadrživom naletu, potom se lako oslobodio Vulićevića, da bi na kraju golman Stojković uz dosta muke uspeo da uhvati loptu u svom naručju.

A onda u samom finišu utakmice novo uzbuđenje pred Zvezdinim golom. Lepo i tečno je išla akcija ,,crno – belih,, po levoj strani, usledio je odličan centaršut, potom je do lopte došao Ožegović, koji se znalački način oslobodio Savića i onda manirom iskusnog strelca šutirao oštro po zemlji. Tek toliko da golmana Borjana stavi na novo veliko iskušenje.

Na kraju kada se podvuče crta nakon prvog poluvremena opšta je konstatacija da je više uzbuđenja bilo na tribinama nego na terenu. Uopšteno, igra i nije bila na nivou nekadašnjih derbija. Kao da su se igrači potrošili od silnih evropskih uzbuđenja.

Đukić i Milojević su u drugo poglavlje utakmice, odlučujućih 45 minuta, ušli sa istim snagama, čuvajući tako  ljubomorno svoje glavne adute za sam finiš meča. Suočen sa ne malim problemima, desetkovan bez glavnih fudbalskih vedeta, Kosovića, Jankovića i Tošića, Partizanov srednji red se tako našao na velikom iskušenju. Trebalo je odupreti se Zvezdinim žestokim atacima, pre svih Kange i Donalda, koji su davali poseban pečat vicešampionu.

Ožegović je bio daleko konkretniji od Tavambe, ali, to je bilo malo za čvrstu odbranu uvaženog gosta, gde su dominirali Savić i La Talek. Ali, Partizan je u drugi deo krenuo daleko odlučnije. Rešen da prevaziđe malu igračku krizu, da rivalu pokaže ko je fudbalski gazda u Humskoj. Ipak, pošto su se navijačke strasti u dobroj meri umirile na tribinama, ponovo se fudbal našao u centu pažnje. I igra je živnula, sve je bilo bolje i drugačije nego u prvom delu.

A onda u 60. minutu penal za Partizan, iako se Mažić dugo dvoumio, da bi na asistenciju jednog od svojih pomoćnika, Ristića ili Grujića, pokazao na belu tačku. Tu nije bilo neke velike dileme jer je Savić u šesnaestercu srušio Ožegovića. Suma je tada u odsustvu Jevtovića, preuzeo punu odgovornost, usledio je udarac, ne toliko jak, golman Borjan je uspeo da dodirne loptu ali je ona na kraju završila pod prečku: Partizan – Crvena zvezda 1:0!

Međutim, Zvezda se nije povukla, nastavila je sa napadima, pa je u 66. minutu Jovičić, koji je koji minut pre toga zamenio indisponiranog Srnića, uputio sjajnu loptu, pravo na nogu opasnog Pešića, ali je Stojković pokazao da je ovo njegova godina. I u sledeća dva opasna napada gostiju golman Partizana je bio sjajan, ističući s pravom glavno mesto za prvog viteza derbija.

Drugi deo je bio pun uzbuđenja na obe strane, kao da su ,,večiti,, želeli da pokažu da nisu slučajno deo ozbiljne fudbalske Evrope. Bili su to momenti u kojima je fudbalska igra pokazala svu svoju lepotu.  Baš onakvu kakvu želimo, jer derbi je bio i ostao naša najveća fudbalska svetkovina. Jer sve teče i sve se menja, samo derbi ostaje.

Đukić je zatim video da Suma više nema taj fudbalski kapacitet, koji je potreban za poslednjih dvadesetak minuta, jer se očekivala još žešća borba na terenu, pa je umesto njega u poslednjih četvrt časa igre zaigrao kapiten Ilić, čiji je prevashodni zadatak bio da smiri igru. I ako je moguće još bolje poveže svoje redove, posebno srednji red koji je bio na izdisaju.

Pošto se Zvezda u finišu opredelila na igru i to na sve ili ništa, Partizanova odbrana se ponovo našla na velikom iskušenju. Igrao se 83. minut kada se Filip Stojković dobro oslobodio Antonova zatim je agilni bek uspeo da uputi odličan centaršut, stvorila se velika gužva pred golom Stojkovića da bi opasni Boaći iskosa sa nekih dvanaestak metara poslao loptu u desni ugao Partizanovog gola: Partizan -Crvena zvezda1:1!

Stadion Partizana. Gledalaca: 25.000. Sudija: Milorad Mažić (Vrbas). Strelci: Suma u 62. (iz jedanaesterca), Boaći 83. minut. Žuti kartoni: Vulićević, Ostojić (Partizan), Savić, Stojković (Crvena zvezda)

Partizan: Stojković 7,5, Vulićević 6, N. Miletić 6, Ostojić 7, Antonov 6, Jevtović - (od 20. Radin 7), Everton 6,5, Suma 7 ( od 72. Ilić -), Pantić 7, Ožegović 7,5(od 90. Jovanović -), Tavamba 7.

Crvena zvezda: Borjan 7, Stojković 7, Savić 7, Le Talek 7, Rodić 6, Donald 7, Krstičić 6, Srnić 6 (od 63. Jovičić 6), Kanga 7,5(od 90. Milijaš), Pešić 7, Boaći 7 (od 90. Gobeljić -).

Komеntari5
d2749

Panta SD
Nisam video da je Savic pipnuo loptu kod dosudjenog penala tj. da je "odneo " vec samo kopacku nekog Partizanovog igraca . Lopta je prosla bez kontakta Zvezdinog igraca i otisla bi van terena da nije bilo njegovog starta. Ali na zalost on je dodatno i onemogucio Ozegovica da otrci po nju van sto je on iskusno iskoristio da padne i dosudi se opravdani penal . Ne treba optuzivati sudije za svaku odluku jer zbog jedne lose e i ponistenog gola Risticu tj. Krasnodaru Zvezda je dosla do Lige Evrope i jedne od uspesnijih sezona . Steta da se derbi odigrao po ovakvom vremenu i terenu jer bi ovi momci pokazali vise da su uslovi za igru i teren bili bolji . Videcemo sta ce doneti zima i prelazni rok ali po svemu sudeci moraju se zaraditi neke pare i na prolece ce oba kluba biti losiji i slabiji . Pozdrav !
Jovan Milanovic
Everton, Suma, Tavamba, Le Talek, Donald, Kanga, Boaci, dovoljno za veciti derbi.
straja
Dve utakmice u razmaku od tri dana,dva puta isti klub,isto mesto i oba puta isti start...."najbolji sudija" oba puta svira jedanaesterac iako je ODBRAMBENI igrac odn0si loptu ispred igraca.....oba puta igrac se baca preko noge koja je vec izbila loptu....I to je "najbolji sudija" ....takav penal ni navijaci ne sude ali najbolji sudija O DA DADA!!Nisam siguran cini mi se da je i igrac isti!!
Petronije
Zvezda treba da slavi ovu utakmicu zbog penala koji niko ne spori osim tebe.da se jednom oslobodi tog tereta od 25 godina a već zrelo za rubriku velovali ili ne.Mazić je definitivno najbolji sudija u Evropi i imao je čast i obavezu da prekine bruku od 25 godina nedosuđenih penala za Partizan.Zvezda je bila bolja,penal je postojao,Stojković je čudo od golmana,Mazić je maestralno sudio,navijači Partizana po ko zna koji put su napravili nešto što uskoro treba da zahteva konačni obračun države sa takvim anomalijama....ovo su činjenice ostalo su naklapanja.
cvrc
mažić treba da dobije jedinicu za ovaj penal. On koji je UEFA sudija kao najbolji naš, svira penal za čist ispravni klizeći start. Jednostavno pao je pod opterećenjem toga da 22 godine nije sviran penal za partizan.