Jedan od najbrutalnijih sukoba navijača na srpskim stadionima desio se preksinoć na fudbalskoj utakmici između Partizana i Crvene zvezde. Mnogi akteri masovne tuče završili su u dežurnim medicinskim ustanovama ranjeni, prebijeni, krvavih glava, sprženi bakljama i goli. Engleski mediji opisali su ovaj incident kao „građanski rat”.
Većina onih koji su učestvovali u tim neredima još nije pronađena. MUP je saopštio da je privedeno 26 osoba, i da se radi na identifikaciji onih koji su učestvovali u incidentima. Među uhapšenima su i državljani Hrvatske, Rusije, Grčke i Bugarske. Povređeno je 20 osoba, kojima je lekarska pomoć ukazana na Vojnomedicinskoj akademiji. Najteže je prošao jedan od učesnika tuče koji je prevezen na neurohirurgiju. Njemu su otkinuti nos i uho i izbijeni svi zubi. Među povređenima su trojica hrvatskih državljana iz Splita, od kojih je jedan izboden nožem. Nezvanično saznajemo da su trojica povređenih Hrvata ultimat fajt borci, koji su tamošnjoj policiji poznati po reketiranju i nasilničkom ponašanju.
Razlog za haos na stadionu bila je bitka za prevlast između dve navijačke grupe Partizana oko toga ko će „komandovati” tribinom. Incident je počeo u 15. minutu utakmice, a završio se 25 minuta kasnije. U masovnoj tuči huligani su pokazali neverovatnu brutalnost: jedni druge pržili su bakljama, gazili po glavama, udarali protivnike tako da su im lica bila natečena i neprepoznatljiva. Zatim su poraženi skinuti do gole kože i ostavljeni da stoje u dnu tribine dok su im stvari bacane na lomaču i zapaljene. Na kraju su izbačeni sa tribine na atletsku stazu tako goli i povređeni, gde su ih prihvatili Žandarmerija i hitna pomoć, pa su odvedeni na VMA.
Bitka za prevlast među navijačima Partizana traje još od ubistva Aleksandra Stankovića, zvanog Sale Mutavi, koji je likvidiran u „sačekuši” u oktobru prošle godine. Njegove ubice još nisu pronađene. Vođenje tribine posle toga je preuzeo Veljko Belivuk, zvani Velja Nevolja, koji je ubrzo uhapšen zbog pomaganja u ubistvu Vlastimira Miloševića.
Preksinoćni incidenti ponovo su aktuelizovali problem koji Srbija ima sa huliganima. Opet se postavlja pitanje ko je zakazao i zašto nadležne službe ništa nisu naučile iz mnogobrojnih ranijih ispada. Valja podsetiti da Srbija ima zakone i propise koji preciziraju postupanje i nadležnosti u slučajevima huliganskih ispada, ali da se oni u praksi slabo primenjuju.
Zakon o nasilničkom i nedoličnom ponašanju na sportskim priredbama usvojen je u julu 2003, a u dva navrata posle toga, prilikom divljanja huligana na stadionima, ali i njihovih međusobnih obračuna, usvojene su izmene istog zakona – jednom 2005, a drugi put 2009. Zatim su usvojeni akcioni plan i nacionalna strategija, koju još niko nije ni video, a kamoli mogao da objektivno uporedi šta je od toga urađeno, a šta ne.
Većina je pri svakoj od tih državnih odluka smatrala da će pomenuti zakon rešiti problem s huliganima i da će slika na našim stadionima biti idilična, poput one u Velikoj Britaniji. Međutim, zakon se očigledno ne primenjuje. Protiv pojedinaca koji naprave incident policija podnosi krivične i prekršajne prijave, ali veliki broj prijava, kao po nepisanom pravilu, ne dobije epilog na sudu. Policija uhapsi huligana, napiše mu prijavu, dovede ga do nadležnog sudije, gde se sve završi blagim kaznama.
Nijedan vođa navijača nikada nije procesuiran, a upravo su oni najodgovorniji za sve nerede i za njih su predviđene najstrože sankcije.
Jedna od poznatijih državnih mera za sprečavanje nasilja bila je i obaveza prisustva sudije za prekršaje na stadionu, tokom odigravanja utakmice. To je i učinjeno u nekoliko navrata, pa je zabeleženo da su na derbiju 2013. za pokušaj unošenja kuka za meso, satara i ostalih mesarskih rekvizita izrečene kazne od 10.000 do 20.000 dinara. Predsednik Prekršajnog suda u Beogradu Milan Marinković juče je za „Politiku” rekao da je sudija za prekršaje „uredno dežurao na derbiju”.
Važna mera za borbu protiv huligana bila je i zabrana ulaska na stadion onima koji su učestvovali u ranijim incidentima i njihovo javljanje u policijsku stanicu za vreme održavanja visokorizične utakmice. Iz MUP-a juče nismo dobili odgovor na pitanje koliko je huligana u vreme preksinoćnog derbija bilo u policijskoj stanici. Iz Višeg suda su obećali da će nam u ponedeljak dostaviti podatke o broju kažnjenih huligana.