Beogradska tvrđava, Muzej grada i Biblioteka grada Beograda priredili su na kalemegdanskom šetalištu izložbu „Beograd carskog generala i slavnog inženjera, barona Doksata de Moreza”. Autorski tim, bibliotekar savetnik Ljubica Ćorović i viši kustos Vladimir Tomić, predstavili su publici jedan manje poznat period beogradske istorije 18. veka, dokumentovan izborom gravira iz zbirke Muzeja grada.
Nikolu Doksata smatraju prvim beogradskim urbanistom. On je sagradio najstariju sačuvanu zgradu u Beogradu, u ulici Cara Dušana 10 na Dorćolu čija je gradnja trajala od 1724. do 1727. Bio je pukovnik austrijske carske vojske kada mu je kao novom šefu Uprave za gradnju Beogradske tvrđave poverena izrada novog, do tada najambicioznijeg projekta rekonstrukcije tvrđave (1723). Danas jedna ulica na Zvezdari nosi njegovo ime.
„Ulaskom u sastav proširenog Habzburškog carstva 1717. godine, Beograd postaje glavno pogranično utvrđenje, ali i okosnica za dalje ratove protiv Turske na Balkanu. Zatečena orijentalna varoš sa zastarelim utvrđenjem nije zadovoljavala velike planove Dvorskog ratnog saveta u Beču. Ideal evropskog baroknog grada podrazumevao je opsežnu rekonstrukciju tvrđave, ali i plansku izgradnju čitave varoši. Posao rekonstrukcije Beogradske tvrđave poveren je baronu Nikoli Doksatu de Morezu, talentovanom inženjerijskom pukovniku. Radovi su započeti u junu 1723, a završeni u julu 1736. godine”, navode autori izložbe.
U izvorima stoji da je Nikola Doksat, rođen 1682. u švajcarskom kantonu Bern, kao inženjerijski oficir učestvovao u Ratu za špansko nasleđe u Flandriji (1702–1714), habzburško-osmanskom ratu u Podunavlju (1716–1718), gde je teško ranjen u opsadi Temišvara –desno koleno mu je ranjeno, levo rame smrskano, a levi kuk teško nastradao; a ranjen je bio i u ratu na Siciliji (1717–1720).
Među starim i retkim knjigama Biblioteke grada Beograda nalazi se i knjižica štampana 1757. godine na nemačkom jeziku „Život carskog generala i slavnog inženjera, gospodina barona Doksata de Moreza, pogubljenog 20. marta 1738. u Beogradu, uz opis pojedinih dešavanja u tadašnjem ratu protiv Turaka”, nepoznatog autora, koju je preveo Milorad Sofronijević.
U ovoj knjizi se navodi da je Doksat po carevom posebnom naređenju morao da pregleda utvrđenja u Beču i delovima kraljevine Mađarske i da ih po svom nahođenju poboljša. Svako ko bi njegove skice i jednom video, morao je biti zadivljen njihovom preciznošću.
Doksat je imao i zadatak da od turske najezde brani nišku tvrđavu. Tvrđava je imala neznatan broj ljudstva i municije u odnosu na više puta brojniju tursku vojsku, pa je Doksat odlučio da je, uz pogodbu, preda bez borbe. Uspeo je da ubedi Turke da će bitka i za njih biti teška i izdejstvovao je mirno povlačenje iz Niša, bez formalne predaje, što je doživljeno kao kapitulacija bez borbe i izdaja. S druge strane, pominje se da je tvrđavu predao prema izričitom naređenju… Nakon svega, jedni su ga smatrali herojem jer je spasao vojsku, a drugi kukavicom. Pred vojnim sudom u Beogradu osuđen je na smrt odsecanjem glave i pogubljen u zoru 20. marta 1738, nadomak utvrđenja koje je sam podigao. Smrtna presuda je izazvala kritike ali svih sedamdesetak molbi za pomilovanje su odbijene. Autor knjige zaključuje: „Kad bi svi komandanti posle kapitulacije gubili glave, ko bi poželeo ili hteo da prihvati čast da komanduje…”
Ostalo je zapisano da je tokom večeri pred pogubljenje Morez jeo i pio kao i obično i čitave noći mirno spavao. Ta okolnost uverila je savremenike da nije postupio iz zle namere, jer iskustvo potvrđuje da mnogostruki prestupnik ne može zbog griže savesti da tako opušteno i bezbrižno spava. Ujutro je tražio čaj i pomolio se. Posilni mu je stavio povez preko očiju a dželat zadao udarac i tek iz trećeg puta ga pogubio. Dok je još vođen na gubilište, vojnicima koje je spasao u Nišu, ovaj general je rekao: „Zbogom, prijatelji moji, vi bar znate zašto umirem! A njegove poslednje reči su: „O, tvrđavo, ja sam te izgradio, a ti mi uzimaš život!”
Doksatov doprinos su podzemni prolazi u tvrđavu, a legende kažu da je njegovim pogubljenjem u stvari trebalo da se prikrije tačna lokacija tajnih prolaza koji su vodili u tvrđavu i iza nje. Kružila je i priča da je njegova imovina iznosila 200.000 forinti i da je zbog toga naknadno okrivljen i za koristoljublje. Govorilo se, međutim, i da je iza njega ostala samo kuća nadomak tvrđave koja je prodata da bi se namirili dugovi koje je general napravio kada ju je kupio, kao i da je jedinu ličnu imovinu – zlatnu dugmad za košulju, poklonio čuvaru u tamnici pred odlazak na smaknuće.