četvrtak, 18.10.2018. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 23:48

Zvezdi ne ide bez Antića

Košarkaši Crvene zvezde poraženi u Istanbulu od Efesa – 104:95 (22:21,28:25,27:25,27:24).- Loša odbrana i izostanak iskusnog centra koštali srpskog šampiona desetog evroligaškog poraza
petak, 12.01.2018. u 21:05
Милко Бјелица био је један од ретких који су пружили солидну партију у Истанбулу ( Фото Евролига)

Košarkaši Crvene zvezde nisu uspeli da prvi put pobede Efes na njegovom parketu i zanimljivijom učine borbu za plej-of. Srpski šampion je u utakmicu ušao bez energije, suviše mekano u odbrani i minus iz prvog poluvremena od 13 razlike pokazao se odlučujućim, bez obzira što su „crveno-beli“ u nekoliko navrata došli na zaosatak jednog poseda. Stekao se utisak da se Zvezda više štedela za sutrašnju utakmicu protiv Cedevite, jer je ABA liga označena kao prioritet, a uz malo više truda mogla je da dobije utakmicu u Istanbulu i napravi veliki korak u borbi za doigravanje.

Iako su većim delom bili u u vođstvu u uvodnoj deonici, energija kojom su igrali košarkaši „crveno-belih“ nagoveštavala je da im se loše piše. Lako su košarkaši Efesa dolazili do koša, ili iz centralnog „pika“ ili igrom „jedan na jedan“, a posebno su loše branili centra Danstona. Iako je bio na klupi, iskusni Pero Antić nije bio spreman da pomogne zbog upale tetive stopala, a poznato je koliko znači za igru Zvezde u svakom pogledu

Uostalom, sve tri utakmice koje je propustio, njegov tim je izgubio, protiv Bamberga, Unikahe i Baskonije. Bez lidera, odbrana je pala na ispitu, a Jovanović i Janković nisu mogli da se nose sa iskusnim Danstonom i Braunom, kao i Simonom koji je prodorima pravio razliku. Ipak, napadački „crveno-beli“ su uspeli da pariraju preko raspoloženih Bjelice i Feldina.

Trener Alimpijević je čestim izmenama tražio petorku koja će da zatvori prilaze košu, ali to kao da je još više pokidalo ritam igre tima. Skoro sve „ničije“ lopte padale su u ruke igrača turskog tima, koji je do poena dolazio i posle ofanzivnih skokova (ukupno sedam) ili prodorom. Seriju Efesa do maksimalnih plus 13 (43:30) predvodio je raspoloženi Dragić, koji je za tri i po minuta postigao devet poena, dve „trojke“ i dva plus jedan. Pomoć mu je stigla i od Brauna koji je napadao i sa pozicie krila i niskog posta, a Zvezdina odbrana jednostavno nije postojala. Za 15 minuta domaćin je ubacio čak 41 poen, ali u finišu četvrtine počela je da se nazire neka angažovanija igra. Par dobrih odbrana materijalizovali su Davidovac i Ročesti i na veliki odmor srpski šampion je otišao sa samo četiri poena manjka – 50:46.

Treća četvrtina je bila kopija prethodne. Zvezda je došla na dva poena zaostatka, a onda ponovo  pala u odbrani, ušla u ritam Efesa. Odbrana „jedan na jedan“ je zatajila i turski tim je bez većih muka ponovo došao do dvocifrene prednosti – 67:57, u 26 minutu. Odgovora u tim trenucima nije bilo, Feldin se napadački „ugasio“ posle prve četvrtine, a Ročesti je pokazao nervozu. Ipak, ni tada Efes nije uspeo da „prelomi“ utakmicu. „Crveno-beli“ su defanzivno reagovali, a na drugoj strani terena sa po šest poena Jovanovića i Jankovića prišli na samo koš zaostatka (71:69). Ipak, u poslednjih deset minuta Efes je ušao sa šest poena prednosti.

Iako je u prvih 30 minuta bio dobro čuvan, Mekalum je pokazao zašto je najbolji strelac Efesa. Preuzeo je odgovornost, iskoristio bonus „crveno-belih“ i sa devet poena doneo plus osam domaćinu pet minuta pre kraja (88:81) i to je bio udarac od kog se srpski šampion nije oporavio. Efes nije dozvolio da se kocka sa pobedom, ređali su se smušeni napadi Zvezde, pa je posle Budućnosti izgubila još jednu utakmicu na veliki broj poena, što u svakom slučaju zaslužuje analizu.

Dvorana: „Sinan Erdem“. Gledalaca: 3.000. Sudije: Perez (Španija), Konttas (Grčka) i Balak (Izrael).

EFES: Mekolum 20 (jedna „trojka“), Braun 10, Batuk, Motum 12 (1), Štimac 2, Daglas 12 (1), Dragić 24 (3), Danston 13, Simon 11 (1). Nisu igrali Bitim, Demir i Mustafa.

CRVENA ZVEZDA:  Dangubić 8 (2), Davidovac 10 (1), Lazić 2, Feldin 8 (1), Janković 9 (1), Ročesti 14 (1), Lesor 11, Enis 5 (1), Jovanović 13, Bjelica 15 (1). Nisu igrali Radičević i Antić.