Poslednja izmena 23:12

Šešum: Nisam očekivao pobedu Švedske, imali smo sreće

utorak, 16.01.2018. u 23:24
Репрезентација Србије (Фото Бета/Хина)

Split - Kapiten rukometne reprezentacije Srbije Žarko Šešum priznao je da nije očekivao pobedu Švedske nad Hrvatskom (35:31) kojom je njegovom timu obezbedio prolaz u drugu fazu Evropskog prvenstva i naglašava da je srećan što je ostvaren prvi cilj.

Srbija je zavisila od Švedske jer je u direktnom sudaru ranije za jedan gol u pobedi nad Islandom (29:26) ispustila prolaz, ali su Skandinavci iznenadilai domaćina i završili kao prvi u A grupi.

„Maksimalno smo igrali protiv Islanda, ali nismo uspeli da ostvarimo pobedu od četiri gola razlike i zato smo bili tužni. Ipak, Švedska je odigrala fenomenalno, a mi nismo očekivali da će čak ni bod uzeti velikom favoritu kao što je Hrvatska”, rekao je Šešum za sajt RSS-a. Šešum, igrač utakmice protiv Islanda sa pet golova, ističe i sreću kao veliki faktor.

„Imali smo sreće, Šveđane je sve išlo večeras. Zadovoljni smo zbog prolaska, ostvaren je prvi cilj”, kazao je on. Rivali „orlova” u Zagrebu biće Francuska, Norveška i Belorusija, a Šešum ima veliki respekt prema njima.

„Francuska i Norveška su vrh svetskog rukometa, a Belorusi kao i mi ne prenose bodove. Prva grupa nam je bila jaka, ova će biti još teža i idemo da damo sve od sebe”, zaključio je Šešum. Srpski rukometaši već u utorak igraju protiv Norveške na otvaranju druge runde EP. (Tanjug)

Pobeda koja nije ugasila nadu

Od našeg izveštača

Split – Rukometna reprezentacija Srbije upisala je prvu pobedu na Evropskom prvenstvu, pošto je u Splitu pobedila selekciju Islanda sa 29:26 (12:12). Srbija je takmičenje u Grupi A završila sa jednom pobedom i dva poraza, a isti skor ima i Island. Izabranicima Jovice Cvetkovića je za prolaz u drugu fazu takmičenja bila potrebna pobeda od četiri i više golova razlike protiv Islanda i imali su u samom finišu meča šansu za to, ali Petar Nenadić nije iskoristio poslednji napad.

Ponovo smo imali priliku da vidimo jednu lošu, neborbenu i neorganizovanu Srbiju. Ovog puta protiv Islanda, koji je takođe igrao ispod proseka. Počeo je Jovica Cvetković ovaj meč bez Petra Nenadića, sa Stefanom Vujićem na srednjem i nije to delovalo loše. Na krilima su bili Bogdan Radivojević i konačno Nemanja Ilić.

Na početku utakmice je bilo i nagoveštaja da će se Orlovi boriti na ovom meču i igrati znatno bolje nego na prethodnim susretima. I imali su odmah u 11. minutu 7:5, potom i 8:6, bili na pola puta od željenog rezultata, a onda je usledila serija Islanda koji je brzo okrenuo rezultat na 8:9 (20). Tada je rival imao bolju igru i na golu odličnog Pala Gustavsona, koji je uspeo da skine nekoliko zicera. Međutim, imala je Srbija Vladimira Cuparu, ali ništa to nije vredelo jer njegovi saigrači nisu uspeli iz čistih pozicija da pogode gol.

Taman kad su Orlovi ponovo bili u šansi da postignu pogodak za plus dva Nemanja Ilić je promašio siguran šut, a u poslednjem minutu Srbija je imala još jednu priliku, ali je Zelenović nerezonski šutirao, promašio i dao Islandu priliku za pogodak. Ribari su to naravno iskoristili i na poluvreme se otišlo nerešenim rezultatom.

Mijajlo Marsenić se nije najbolje snašao na ovom meču, vrlo brzo je bez ikakve potrebe zaradio dva minuta kazne, odbrana Orlova je u prvih trideset minuta delovala prilično konfuzno i „šuplje“, dok je napad bio katastrofalan. Bez ikakve organizacije ili izgrađene akcije, golove je Srbija postizala isključivo posle individualnih akcija i čudnih dodavanja.

Island je sa više želje i motiva otvorio drugi deo igre, posle samo šest minuta imao plus dva 13:15, dok su Orlovi i dalje bili loši u napadu. Dosta su grešili, promašivali i imali potpuno nerezonske šuteve. Ribari su bili konkretniji i smireniji, lako dolazili do pogotka i da na golu nije bilo Vladimira Cupare, ko zna kako bi se ovaj meč završio.

U 42. minutu Island je vodio četiri razlike (16:20), Orlovi kao da su postali rasterećeniju, a u igru je ušao i mladi Jovanović, pa je najpre Radivojević pogodio, a potom i Nenadić, pa je u 45. minutu na semaforu stajalo 19:21.

Nisu uspeli izabranici Jovice Cvetkovića da smanje na gol minusa, pa su u nastavku jurili prednost Islanđana. U tome su uspeli u 49. minutu golom Šešuma, pa je rezultat bio 22:23. Radivojević je pogodio iz kontre i samo minut kasnije je konačno bilo nerešeno – 23:23.

Vodila se dobra borba, a onda je mladi Jovanović pogodio sa deset metara za prvo vođstvo Srbije posle dužeg vremena – 25:24. u 54. minutu je bilo 25:25, a onda je Srbija golovima Jovanovića i Ilića stigla na plus tri 29:26! U poslednjem minutu je Island imao napad, nije ga iskoristio, a onda je Nenadić sekund pred kraj šutirao, a Gustavson je odbranio.

Spalaidum Arena. Gledalaca: 3000. Sudije: Lopez i Ramirez (Španija). Sedmerci: Srbija 3(3), Island 4(2). Isključenja: Srbija 6, Island 8 minuta.

SRBIJA: Cupara (12 odbrana, sedmerac), Ivanišević, Šešum 5, Vujić 2, Đukić, Berljanski, Nenadić 3 (2), Radivojević 4, Marković, Đorđić 1, Ilić 5, Crnoglvac, Jovanović 3, Zelenović 4, Marsenić 2, Obradović.

ISLAND: Gustavson (13 odbrana), Bjorgvinson, Kristijanson 4, Palmarson 4, Karson 2, Halgrimson, Atlasion, Elison, Sigurdson 8, Gislanson, Gudmunson 3, Magnuson, Gunarson 4 (2), Arnarson, Gunarson, Smarason.