Naš čovek. Vranjanac, Miloš Zlatanović, napravio je najbolji brend u Americi u prethodnoj godini i to ponudivši žiriju novi izgled dolara na kome se, opet, nalazi jedan Srbin. O nominaciji za ovu prestižnu nagradu, koju dodeljuje „Grafik dizajn SAD”, poznati njujorški magazin, bilo je reči u „Politici” pre nekoliko meseci, a titula je u međuvremenu stigla u prave ruke. Dvadesetpetogodišnji mladić zasenio je stručnjake sa one strane Atlantika redizajniranim rešenjima novčanica od 50 i 100 dolara. Portret vojskovođe i američkog predsednika Julisiza Simpsona Granta na 50 „Miloševih” dolara zamenjen je slikom Martina Lutera Kinga koji je u američki sistem uveo jednakost svih rasa. Umesto jednog od tvoraca Deklaracije nezavisnosti, Bendžamina Frenklina, Miloš je na novčanicu od 100 dolara stavio koga drugog nego Nikolu Teslu, našeg najpoznatijeg naučnika koji je živeo u SAD.
Za ova rešenja Zlatanović nije dobio nikakvu novčanu nagradu, ali kaže da mu je ona i te kako popravila rang u svetu dizajna i da mu već stiže veći broj ponuda za posao.
– Priznanje jednog od najvećih magazina u svetu dizajna znači mnogo za moju afirmaciju. Bilo bi zanimljivo da jednog dana moje vizije dolara za 21. vek postanu i zvanična rešenja, ali za sada je sve na nivou eksperimenta. Nisam imao priliku da o pobedničkim rešenjima čujem mišljenja iz američkog ministarstva finansija, ali voleo bih da se u nekoj skorijoj budućnosti i to dogodi. Zanimaju me njihovi komentari. Dizajn novca je jedna od omiljenih stvari koje radim, a upoznao sam ga na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, gde sam i diplomirao 2016. godine. Novac je i ambasador države u svetu, a mislim da Tesla zaslužuje mesto i na dolaru, kao i na dinaru, jer je bio Srbin, ali i američki državljanin čiji su pronalasci izmenili istoriju čovečanstva – istakao je Vranjanac koji od svog talenta i živi u Čikagu, jer je zaposlen kao grafički dizajner u „Mekdonaldsovom” timu za celu Ameriku.

Koliko ga cene govori i činjenica da je za boravak u toj zemlji dobio radnu dozvolu koja se daje posebno nadarenim stručnjacima.
Miloš se nada da priznanjima ovde nije kraj. Nedavno sa Kanibal fontom, koji ga je proslavio, konkurisao je i za „Grafis” nagradu za najbolje slovne simbole (font) u Americi. Nju dodeljuje istoimena grafička kuća iz Njujorka osnovana 1952. godine, koja se bavi promocijom radova iz oblasti dizajna.
– Kanibal font, čiji sam dizajner, dobio je u 2017. godini Print magazin nagradu i A’dizajn nagradu u Milanu i koristi ga kompanija Najk koja je i njegov zvanični vlasnik. Prvi veliki projekat u 2018. godini takođe ću raditi za poznatog proizvođača sportske opreme. To je još jedna verzija fonta, sa drugačijim slovima – objasnio je dizajner koga je talenat vinuo sa „južne pruge” pravo u prestonicu „žutog taksija”.