Koreni srpske tehničke civilizacije počinju još u srednjem veku u doba vladavine dinastije Nemanjića. Začeci inženjerstva su u rudarsko-metalurškim poduhvatima kao što je rudnik Novo Brdo i građenju veličanstvenih sakralnih i drugih objekata. Obnavljanjem srpske države posle viševekovne otomanske vlasti i stvaranjem moderne države u 19. veku oživelo je i inženjerstvo u Srbiji. Inženjeri se tada pretežno školuju u Austrougarskom carstvu i u Francuskoj. Već 1868. godine, 3. februara, bila je osnovana „Inženjerska družina”, koja je preteča današnjeg Saveza inženjera i tehničara Srbije. Inženjerski savez je 150 godina prolazio kroz razne mene, ali je stalno bio aktivan i društveno prepoznatljiv. Mnogi značajni inženjeri i naučnici svih struka bili su i sada su aktivni članovi. Prvi predsednik bio je arhitekta i urbanista Emilijan Josimović, a istaknuti počasni član Nikola Tesla.
Vrlo značajan momenat u radu i afirmaciji saveza bila je izgradnja zgrade Doma inženjera Srbije 1936. godine i Novog doma inženjera „Nikola Tesla” 1967. godine. Sredstva za izgradnju domova obezbeđivali su inženjeri, privrednici i dobrotvori čime je inženjerska inteligencija iskazala značaj i volju za okupljanjem i delovanjem kroz formu udruženja i saveza kao izraz stručnog, naučnog i intelektualnog, te kritičkog angažovanja. Savez danas ima više od četrdeset, što strukovnih, multidisciplinarnih, tematskih, što gradskih i regionalnih članica. U njegovom sastavu je Razvojni centar kao i Inženjerska akademija Srbije. Aktivnosti su raznorazne: okupljanje, debate, konferencije, izdavaštvo, saradnja sa drugim strukama i udruženjima, održavanje stručnih ispita, izložbe, rad sa studentima, srednjoškolcima, mladim istraživačima. Članovi saveza broje više hiljada inženjera iz svih gradova i opština Srbije. Savez i njegove članice su nevladine organizacije koje se samofinansiraju iz svojih aktivnosti i članarine. Značaj i uloga saveza u društvu veliki su i u Srbiji i u široj evropskoj i svetskoj inženjerskoj zajednici, što se očituje kroz vidove članstva u međunarodnim, srodnim organizacijama, te u domaćem ambijentu, kroz afirmaciju znanja i saradnju sa drugim udruženjima, državnim organima, privredom, školstvom, a naročito u brojnosti i kvalitetu svojih članova.
Motiv na marki i koverti prvog dana: znak i jubilarni logo Saveza inženjera i tehničara; zgrade Doma inženjera Srbije i Novog doma inženjera „Nikola Tesla”. Stručna saradnja: dr Igor Marić, predsednik Saveza inženjera i tehničara Srbije. Grafička obrada marke: Jakša Vlahović, akademski grafičar.