Prvi pacijenti već su pristigli u novootvoreni objekat Klinike za rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović” u Sokobanjskoj ulici u Beogradu. Bolji uslovi za boravak bolesnika, uređene sobe, savremena oprema, koja pomaže pri oporavku, krase zgradu koja se prostire na 1.850 kvadratnih metara. Novi objekat sadrži 50 kreveta, a vrednost investicije iznosi oko milion evra.
Pacijenti, koje smo zatekli na rehabilitaciji, imali su samo reči hvale za medicinare „Sokobanjske”.
– Posle šloga sam došao ovde. Dugo se već nalazim na rehabilitaciji i zadovoljan sam uslovima za boravak. Terapeuti su odlični i dosta sam napredovao u oporavku – kaže Dragan Stanojević iz Beograda.
I pacijent Novak Dimitrijević napominje da ima samo reči hvale za terapeute koje treba još više nagraditi, dok Biljana Radujko, mama pacijenta, ističe da je u novoj zgradi sve lepo, da je zadovoljna što njen sin ima zasebno kupatilo i da su kreveti bolji nego u drugim bolnicama.
– Sve je u službi pacijenta i to je nešto što me raduje. Osoblje je izuzetno posvećeno bolesnicima i trude se da pomognu koliko god mogu – dodaje Radujkova.
– Teški pacijenti u proseku ovde ostaju oko 60 dana – naglašava Aleksandar Mutavdžić, glavni tehničar klinike, zbog čega je važno raditi na sprečavanju komplikacija usled smanjene pokretljivosti, otvaranja rana (dekubitisa), problema sa plućima...
– Bitno je brinuti o pacijentima, negovati ih, podizati im noge, meriti važne parametre, davati terapiju – kaže Mutavdžić.
Oprema za novi objekat nabavljena je novcem Ministarstva zdravlja, pojašnjava prim. dr Željko Kanjuh, direktor ove kuće, i dodaje da su nabavili savremena terapijska pomagala zahvaljujući čemu će se proširiti mogućnosti za bolji oporavak pacijenata.
– Rehabilitacija je proces učenja pacijenta kako da živi sa nesposobnošću u okruženju. Naša klinika u Sokobanjskoj ulici nije banja, kako je mnogi doživljavaju, već predstavlja ustanovu za produženo lečenje – ističe dr Kanjuh.
Kroz ambulante ove klinike, koja ima 15 objekata, godišnje prođe oko 20.000 ljudi, dok oko 2.600 pacijenata bude smešteno. Izgradnjom nove zgrade stvoreni su preduslovi da se smanji lista čekanja na prijem za stacionarnu rehabilitaciju i povećanja efikasnosti u zbrinjavanju. Trenutno pacijenti, koji ne spadaju u hitne, čekaju do šest meseci na rehabilitaciju. U proteklih desetak godina na rehabilitaciju se najčešće dolazilo zbog jednostrane paralize nastale usled šloga i povrede glave, oduzetosti ruku i nogu, bolesti kičmenog stuba, išijalgije i diskus hernije, degenerativnih oboljenja zgloba kuka i kolena, multiplaskleroze, limfedema, dečje paralize. Svaki deseti pacijent je mlađi od 18 godina, a najčešći bolesnici, koji traže pomoć, imaju od 50 do 64 godine.
– Ukoliko neko želi da ima poboljšane uslove smeštaja, potrebno je da plati participaciju, čija cena zavisi od intenziteta nege. Na lični zahtev, boravak u jednokrevetnoj sobi, gde se pruža opšta nega, dnevno iznosi 4.000, a u dvokrevetnoj 3.200 dinara. Najviše pacijenata imamo iz Beograda, ali nam stižu i oni iz drugih delova Srbije – rekao je dr Kanjuh.
U ovoj ustanovi, s vremena na vreme, uvode se savremeni vidovi terapija. Jedna od njih je i transkranijalna magnetna stimulacija. Ona se koristi u poboljšanju oporavka pacijenata koji su imali povrede ili specifična oboljenja centralnog nervnog sistema. Reč je o bezbolnoj metodi, kojom se stimuliše moždana aktivnost uz pomoć svojevrsne potkovice-aplikatora, a koja se sprovodi u sklopu projekta koji je odobrilo Ministarstvo zdravlja. Preliminarni rezultati rehabilitacije ovom metodom su veoma pozitivni.