Kosovska Mitrovica – Parasotosom u Crkvi Svete Petke, u Lapljem Selu kod Gračanice, obeležena je 17. godišnjica napada na autobus „Niš-ekspresa”. U selu Livadice kod Podujeva tada je poginulo 12 i povređeno 43 raseljenih Srba, koji su u pratnji Kfora krenuli na zadušnice u Gračanicu. Parastosu su prisustvovali članovi porodica stradalih, Srđan Popović, gradonačelnik Opštine Gračanica, kao i putnici koji su tog kobnog dana preživeli teroristički napad.
Strašni zločin, koji je dogodio 16. februara 2001. godine, posle više od deceniju i po, ostao je nerasvetljen, a porodice žrtava i dalje čekaju pravdu. Ovaj teroristički akt jedan je najvećih i najmonstruoznijih koji se desio naočigled međunarodnih vojnih i civilnih snaga na Kosovu i Metohiji, a izvršen je aktiviranjem mine postavljena u cevi u propustu ispod magistralnog put Niš–Priština, kojima je trebao da prođe konvoj autobusa. Daljinskim upravljačem aktivirana je eksplozivna naprava koja je raznela prvi od šest autobusa i tada je na licu mesta poginulo deset putnika, dok su dve osobe povredama podlegle kasnije. Među poginulima je bila i najmlađa žrtva, dvogodišnji Danilo Cokić.
U napadu su poginuli Nebojša (1974) i Snežana (1975) Cokić (roditelji dvogodišnjeg Danila), Mirjana Dragović (1981), Sunčica Pejčić (1972), Tihomir Stojković (1969), Dragutin Vukotić (1954), Lazar Milikić (1943), Milinko Kragović (1943) i Nenad Stojanović (1943), a kasnije su preminuli supružnici Tokić iz sela Skulanevo kod Prištine.
Tokom istrage, britanski vojnici Kfora su istog dana demontirali još nekoliko sličnih eksplozivnih naprava s daljinskim upravljačem na putevima koji vode ka Sirinićkoj Župi (ka Štrpcu).
Zbog ovog zločina 2001. godine uhapšen je Fljorim Ejupi, član samozvane OVK, da bi kasnije u Osnovnom sudu u Kosovskoj Mitrovici bio osuđen na 40 godina zatvora. Međutim, u drugostepenom postupku Vrhovni sud Kosova ga je zbog nedostatka dokaza oslobodio 2009. godine.
Ejupi je odmah po hapšenju sproveden u američku vojnu bazu „Bondstil”, ali je ubrzo pod sumnjivim okolnostima uspeo da pobegne. Spekulisalo se da se na slobodi našao pošto je pobegao kroz ventilacione cevi u kuhinji.
Pored Ejupija, povezani s ovim terorističkim činim, bili su uhapšeni Ćelji Gaši, Avdij Behljulji i Jusuf Veljiu, a oslobođeni su zbog nedostatka dokaza.
Napad na autobus „Niš-ekspresa” u Livadicama jedan je od najtragičnijih primera stradanja Srba na Kosovu i Metohiji od završetka rata 1999. godine i dolaska međunarodnih snaga.
Povodom 17 godina od napada na autobus „Niš-ekspresa” oglasila se i Kancelarija za Kosovo i Metohiju, a u saopštenju dostavljenom „Politici” istaknuto je da je kažnjavanje počinilaca ovog i drugih zločina nad Srbima preduslov uspostavljanja poverenja i pomirenja između dva naroda.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju apeluje na međunarodne institucije na terenu da u ime čovečnosti i evropskih vrednosti učine dodatne napore kako bi ovaj i ostali nerasvetljeni zločini nad Srbima dobili sudski epilog.
„Zločini poput ovog podsećaju na činjenicu da su albanski teroristi po završetku ratnih sukoba na Kosovu i Metohiji započeli, pred očima međunarodnih snaga, krvavi pir čiji je cilj bio završetak etničkog čišćenja srpskog i drugog nealnbanskog stanovništva. Ta organizovana kampanja terora i zastrašivanja je mrlja na obrazu političara u Prištini, koji do sada nisu pokazali iskrenu spremnost za suočavanje s prošlošću, ali pre svega međunarodne zajednice, jer do danas nije uspela da osigura uslove za nepristrasno suđenje počiniocima”, stoji, između ostalog, u saopštenju kancelarije za Kosovo i Metohiju.