Sedmicu uoči praznika ministar omladine i sporta Vanja Udovičić je putovao s kraja na kraj sveta da bi i u inostranstvu povezao dva sektora koja su mu poverena u Vladi Srbije. Zbog mladih se našao u Njujorku, na Omladinskom forumu Ekonomsko-socijalnog saveta Ujedinjenih nacija da bi onda stigao i do naše male reprezentacije u Pjongčangu, gde se do 25. februara održava Zimska olimpijada. Iz časovne zone koja kasni za našom sedam sati, u onu koja žuri ispred nas osam, na minus 27 stepeni... Šta je to za ministra, bivšeg vrhunskog sportistu, koji i sada svakog jutra isplivava kilometar u bazenu i onda odlazi na posao?
– Pozivaju nas na mnoge svetske omladinske i sportske skupove, više nego ranije i traže ne samo da učestvujemo na panelima već i da imamo izlaganja, često uz isticanje da Srbija spada u primer dobre prakse. Kada razgovarate s kolegama iz drugih zemalja onda shvatite da oni mnogo više cene Srbiju nego što mi ponekad sami sebe cenimo. U Njujorku je bilo oko 60 predstavnika različitih zemalja, u direktnom kontaktu mnogo se više postiže a benefit mog razgovora s kolegama videće se kroz mogućnost da mladi više putuju i razmenjuju iskustva i stiču prijateljstva – ističe Udovičić.
– U poslednjih šest meseci realizujemo postignute dogovore i potpisujemo deset novih ugovora koji će mladima pomoći da ostvare još mnogo toga korisnog. Inače, na Forumu sam se susretao s kolegama zaduženim za omladinski sektor, počev od Bugarske, Tunisa, Emirata, Danske, Španije, Izraela do Indonezije, mada podsećam da s Indonežanima već imamo lepu saradnju i razmenu posredstvom pilot projekta – dodaje naš sagovornik.
– Nešto sasvim novo je bio susret s predstavnicima Indije, druge najmnogoljudnije zemlje na svetu, s kojom Srbija ima već uspostavljen bezvizni režim, što će svakako biti značajno i za organizovanje dogovorenih kampova, omladinskih i sportskih.
Recimo u razgovoru sa Šamom bin Sohail Faris al Mazrui, ministarkom zaduženom za omladinski sektor u Ujedinjenim Emiratima, Udovičić je predložio još veću razmenu studenata, mada su se saglasili da će i ubuduće UAE intezivno ulagati u Srbiju, posebno u omladinsko preduzetništvo.
Kada se posle tih dogovora i susreta vrati u svoju kancelariju u Novom Beogradu, ministra omladine čekaju i domaće obaveze prema generaciji koju muči nezaposlenost, koja bi uz stipendiju možda lakše razvijala talenat ili razmišlja da digne sidro i pođe nekud daleko... Pitamo ga kako Ministarstvo prati ili bolje rečeno „snima” stanje među mladima, njihova interesovanja i zahteve, kako pokušava da reši bar neke od njihovih problema.
– Pre svega govorimo o generaciji mladih u koje se ubrajaju svi od 15 do 30 godina. Po podacima popisa stanovništva iz 2011. godine oni čine 19,74 procenata ukupnog stanovništva Srbije. S obzirom na to da govorimo o osobama koje s 19 ili 24–25 godina završavaju srednje škole i fakultete, pred njima su najveći, ali ne i jedini, izazovi, poput nedovoljne zaposlenosti i ekonomskih problema, što postoji i u mnogim zemljama sveta, Evrope i regiona – podseća ministar Vanja Udovičić.
– Bez obzira na sve, nastojimo da što je moguće potpunije sagledamo situaciju, mada mladi i sami pokušavaju da nađu odgovor na sve izazove s kojima se suočavaju. Ministarstvo omladine i sporta od svog osnivanja 2007. godine realizuje godišnja istraživanja o položaju i potrebama mladih u Srbiji. Ova istraživanja na reprezentativnom uzorku jedno su od polazišta za izradu strateških dokumenata iz omladinske politike, kao i za postavljanje prioriteta u finansiranju programa i projekata od javnog interesa u oblastima omladinskog sektora – nastavlja naš sagovornik, ističući da su Nacionalna strategija za mlade kao i Akcioni plan glavni dokumenti kojih se drže da bi sarađivali s drugim ministarstvima i organima uprave, pokrajinskim organima, opštinama i gradovima, udruženjima mladih i udruženjima za mlade.
Nekadašnji ferijalni, omladinski i ostali savezi su otišli u istoriju, nema radnih akcija...
– U evidenciji Ministarstva omladine i sporta upisano je 1.359 udruženja mladih, udruženja za mlade i njihovih saveza. Povremeno radno angažovanje je i dalje osnovna delatnost omladinskih zadruga, ali su i njihove mogućnosti uslovljene ponudom na tržištu rada. Povoljnija putovanja omogućava evropska omladinske kartice, koja važi u 39 evropskih zemalja i korisnicima do 30. godine omogućava oko 80.000 popusta u oblasti kulture, sporta, saobraćaja, trgovine, turizma u celoj Evropi. Procenjuje se da je kartica doprla do barem 50.000 mladih kod nas od 2011. kada je uvedena – ističe ministar.
Radne akcije su posebna tekovina koja ima različite interpretacije, uverava Udovičić i podseća da su bitno promenjene mnoge okolnosti, od ekonomskih do normativnih, tako da ni radne akcije nalik na one posleratne ne mogu da budu organizovane na način kao pre šest i više decenija.
– Ministarstvo omladine i sporta će u 2018. godini nastaviti da podržava programe projekte za mlade kroz konkurse za sprovođenje Nacionalne strategije za mlade. Na ovaj način finansiraćemo udruženja mladih, udruženja za mlade i njihove saveze kao i jedinice lokalne samouprave koje imaju osnovanu kancelariju za mlade. Cilj ovih projekata jeste sveukupno poboljšanje kvaliteta života mladih, njihovo zapošljavanje. Nastavićemo da promovišemo zdrave i bezbedne stilove života, bavljenje sportom, promovisaćemo pozitivne vrednosti među mladima, toleranciju, nenasilje, poštovanja ljudskih i manjinskih prava, a kroz program „Mladi su zakon” širom Srbije realizovaćemo međunarodne volonterske kampove i omladinske volonterske akcije, promovišući tako volonterizam mladih – najavljuje ministar omladine.
O navijačima i huliganima
– Veliki izazov savremenog sporta je razdvajanje navijanja od huliganstva i nasilja. Navijanje čini sastavni deo sporta i ima nezamenljivu ulogu i značaj. Huliganstvo i nasilje narušavaju lepotu sporta i poseban su predmet mera i aktivnosti mnogih državnih organa, koje podržava veliki deo sportske javnosti – uzvraća Vanja Udovičić.
Na vezi s onima koji su otišli
Stalno se govori o odlasku mladih u inostranstvo, tamo oni dakle postaju „naša dijaspora”. Uspostavlja li Ministarstvo omladine neku vezu s njima?
– Pre svega smatram da je mladima svojstveno da putuju, istražuju i menjaju mesto boravka, da se vraćaju, u šta sam se uverio dok sam jedno vreme živeo i igrao u Italiji. Oni sa severa selili su se na jug, oni s juga na sever, pa preko granice... Ali evo konkretnog odgovora. Uz podršku Međunarodne organizacije za migracije MOS je 2016. godine sproveo pilot projekat „Mladi i dijaspora”. Cilj je bio da se ojača saradnja s našim mladima u dijaspori. Projekat je ostvaren u saradnji s pet kancelarija za mlade u Srbiji i to tako što su one uspostavljale vezu s kancelarijama u inostranstvu. Tako su „spojene” kancelarije u Kladovu i Beču, Lapovu i Parizu, Staroj Pazovi i Bratislavi, Novom Pazaru i Istanbulu kao i Leskovcu i Minhenu – podseća „omladinski” ministar.
– Neki od konkretnih rezultata su studijske posete srpskoj dijaspori u tim gradovima zbog zajedničkih mini projekata, potom „Letnje škole” u Srbiji tokom kojih su održavani časovi stranih jezika iz zemlje dijaspore za mlade iz Srbije, organizovani su okrugli stolovi na kojima su prezentovani primeri uspešnih mladih ljudi iz dijaspore, razgovarano je o pospešivanju preduzetničkog duha, transferu znanja, formiranju baze podataka o mladima u dijaspori... – dodaje Udovičić.
Stipendije za talentovane
Fond za mlade talente Republike Srbije koji od 2008. radi pod okriljem Ministarstva omladine i sporta godišnje nagrađuje i stipendira više od 3.200 učenika srednjih škola i studenata, kao i one koji se usavršavaju u inostranstvu. Od 2014. godine do danas povećan je broj stipendista za studije u Srbiji s 1.000 na 1.300, a iznos stipendije s 25.000 dinara na 30.000 dinara mesečno, navodi ministar, najavljujući da je u narednim godinama planirano povećanje broja stipendiranih studenata za makar 50 po godini. Učenici srednjih škola dobijaju novčane nagrade u iznosu od 20.000 do 200.000 dinara za uspehe na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Stipendije je u protekloj deceniji primalo više od 23.000 učenika srednjih škola i studenata i u te svrhe potrošeno je oko šest milijardi dinara.