Osmake u narednim mesecima očekuje naporna priprema za prvu prekretnicu u školovanju i ona se neumoljivo bliži. Na osnovu ukupnog uspeha u osmogodišnjem školovanju i ispitima koji ih čekaju, oni će se „boriti” za mesta u srednjoškolskim klupama. Zbirke testova koje će im pomoći u polaganju kvalifikacionih ispita uveliko se prodaju. Neki đaci su već počeli da obnavljaju gradivo, a pripremna nastava u školama i opštinama tek predstoji. Tu su i razne školice i nastavnici koji organizuju privatne časovi, ali oni „koštaju”.
Zadaci na završnom ispitu biće nepoznati. Nijedan od njih neće biti objavljen ni u jednoj zbirci. Međutim, svi zadaci će biti izabrani tako da učenik mora da pokaže znanje koje je definisano standardima za kraj osnovnog obrazovanja iz svih predmeta koji će se naći na maloj maturi.
Ukoliko roditelji požele da upišu školarca u neku od privatnih škola za pripremu male mature, moraće da izdvoje pozamašnu svotu novca. Prag bodovanja svake godine se menja, a pojedinim đacima uspeh možda neće doneti dovoljan zbir za upis u željenu srednju školu. Ne preostaje im ništa drugo nego da dobro zagreju stolicu, zatraže dodatne časove i posvete više pažnje obnavljanju matematike, srpskog i predmeta koji čine kombinovani test.
Uprkos besplatnim tečajevima koje organizuju opštine i mogućnosti škola da održavaju časove u toku celog drugog polugodišta, mnogi đaci će posegnuti i za privatnim časovima.
Tako i „Gimnazija plus” organizuje pripreme kroz dva programa koji će se odžavati sve do 16. juna.
U okviru prvog programa, prva četiri časa su gratis. Na tim časovima obavlja se uvodno testiranje za procenu znanja učenika i uvod u tehnike rešavanja testova. Nastava se realizuje dvočasima, a u junu će đaci ići dva puta nedeljno.
Drugi program počeće 24. februara i trajaće do 16. juna.
A cena je, naravno, različita. Što je vremenski period kraći, smanjuje se i broj rata. Za prvi program plaćanje je moguće u šest rata, dok je za drugi maksimalno četiri jednake mesečne rate.
Za upisan jedan predmet čija se priprema obavlja u formi dvočasa rata je 3.000, odnosno 4.050 dinara, a fond časova je 40 ili 36. Dva predmeta koštaju od 2.660 do 3.600 dinara, a za tri od 2.660 do 3.600 dinara po rati.
U grupama od 10 učenika u toku vikenda radiće i polaznici škole „Svet nauke”.
– Naši đaci rade u manjim grupama jer smo zaključili da je to najbolji način za sticanje znanja. Profesori mogu svakom od njih da posvete pažnju, a već 25. februara biće upisane po dve grupe iz matematike, srpskog jezika i kombinovanog testa. Održaćemo po 25 dvočasa iz svih predmeta. Pred sam prijemni ubacićemo i dodatne časove, a do tada će se održavati dva puta nedeljno, vikendom. Dolazak na jedan predmet košta 18.750 dinara, dva su 33.750 dinara, a kompletan „paket” je 40.000 dinara – navodi Dejan Nenadić, jedan od desetak profesora u školi „Svet nauke”, i dodaje da su domaći zadaci u okviru pripremne nastave obavezni.
I u Gimnaziji „Sveti Sava” od 25. februara počinju pripremu male mature sa novom grupom, dok će u Devetoj i Desetoj gimnaziji na Novom Beogradu startovati 3. i 4. marta. Tečajeve u ovim kućama znanja priređuje „Fakultas” studio za edukaciju.
Časovi za buduće srednjoškolce održavaće se subotom i nedeljom od 10 i 10.30 časova, a trajaće do 9. i 10. juna.
Ukupan fond za srpski jezik i matematiku biće po 32 školska časa, a priprema za polaganje kombinovanog testa obuhvatiće 40 školskih časova.
Roditelji koji upišu decu na ove pripreme moraće da izdvoje od 14.800 dinara do 40.000 dinara, u zavisnosti da li će pohađati jedan, dva ili sva tri tečaja. Mala olakšavajuća okolnost biće i plaćanje na četiri rate.
Osmaci će moći da ponesu iz škole najviše 60 poena, a na završnom ispitu imaće priliku da osvoje još 40 poena. Testovi iz srpskog jezika i matematike nosiće po 13 bodova, dok će se kombinovani test u koji ulaze pitanja iz biologije, fizike, istorije, geografije i hemije vrednovati sa 14 bodova.