nedelja, 27.09.2020. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
sreda, 21.02.2018. u 19:59 Katarina Ivanović

Zvezdino evropsko putovanje završeno u Moskvi

CSKA slavio u revanšu šesnaestine finala Lige Evrope pogotkom Alena Dzagojeva u finišu prvog poluvremena – 1:0 (1:0)
Славље домаћих играча (Фото Бета)

Od našeg izveštača
Moskva – Fudbaleri Crvene zvezde nisu uspeli da načine još jedan evropski podvig. Nakon 180 minuta velike borbe u osminu finala Lige Evrope prošao je CSKA koji je u revanšu slavio pogotkom Alena Dzagojeva. „Crveno-beli“ su dugo odolevali ruskom klubu, ali ih je trenutak dekoncentracije u finišu prvog poluvremena koštao plasmana u narednu fazu: CSKA – Crvena zvezda 1:0 (1:0).

Trener „crveno-belih“ Vladan Milojević ni u revanšu nije mogao da računa na Ričmonda Boaćija, koji nije ni doputovao u Moskvu sa ekipom, pa je izveo identičan sastav kao i u Beogradu. Sa druge strane njegov kolega Viktor Gončarenko zbog žutih kartona iz startne postave je morao da izostavi Aleksandra Golovina umesto kog je zaigrao Sergej Ignaševič. On je zauzeo mesto u odbrani dok je Pontus Vernblom, koji može da igra na više pozicija, susret počeo u napadu sa Ahmedom Musom. Osim toga beloruski stručnjak je nakon samo 25 minuta bio prinuđen da umesto Viktora Vasina, koji se povredio, u igru uvede Kirila Nababkina.

Iako se prethodnih dana u ruskim medijima spekulisalo da će susret,zbog izuzetno niske temperature biti odložen, meč je počeo u najavljenom terminu. Temperatura je u trenucima kada je utakmica počela bila dvanaest stepeni ispod nule, ali je kako je duel odmicao bila u padu. Za razliku od utorka kada je u ruskoj prestonici vejao sneg za vreme utakmice nije bilo padavina, ali je zaleđen teren u pojedinim trenucima ometao igru obe ekipe.

Gost, kom je da bi prošao u narednu fazu bio potreban trijumf ili bilo koji remi sa golovima, prvi je zapretio. Nakon kontranapada lopta je došla do Bena, ali novajlija koji je zimus došao iz Olimpijakosa nije uspeo da ozbiljnije ugrozi Akinfejeva. CSKA je uzvratio u devetom minutu kada je Musa prošao po levoj strani,pokušao da uposli Vernbloma, ali je Borjan pratio akciju i uspeo da uhvati loptu.

Zvezda je tek posle dvadesetak minuta uspela da se oslobodi pritiska domaćina koji je na početku duela uglavnom imao loptu u svom posedu, igrajući na protivnikovoj polovini, ali tokom kojih osim Musine šanse nije ozbiljnije zapretio „čuvaru mreže“ beogradskog tima. Krstičić je u 20. minutu najpre uposlio Radonjića koji nije uspeo da proigra Pešića. Potom su pokušali Krstičić, čiji udarac je izblokiran, i Ben, nakon kontranapada, ali nije bilo promene rezultata.

Moskovljani najbolju priliku nisu iskoristili u 35. minutu. Posle ne toliko opasnog udarca Fernandesa Borjan je pao preko Muse, a portugalski sudija je pokazao da se igra nastavi iako se činilo da je Zvezdin golman fauliran. U toj gužvi lopta je stigla do Kučajeva koji je imao idealnu situaciju, ali je šutirao pored gola. Pet minuta kasnije „crveno-beli“ nisu uspeli da povedu nakon kontranapada „tri na dva“. Ben je poslao loptu do Pešića koji je umesto da je propusti do Radonjića, koji je bio u boljoj poziciji, zakačio loptu kopačkom i poslao je ka protivničkim igračima.

Kada se činilo da Zvezda ima bolje šanse i da je bliže pogotku dozvolila je rivalu da postigne gol u najgorem mogućem trenutku, u finišu prvog poluvremena. Fernandes je rukom primirio loptu, ali je akcija nastavljena pošto se sudija nije oglasio, i poslao ju je na boku do Kučajeva. On je pronašao Dzagojeva koji je sa pet metara matirao Borjana.

CSKA je početkom drugog dela mogao da duplira prednost i dođe do plasmana u osminu finala. Najpre je Stojković u 48. izbacio loptu ispred Vernbluma, a onda je Borjan dobro intervenisao nakon još jednog pokušaja švedskog univerzalca. Ruski klub, koji bi bio eliminisan u slučaju da se susret završi rezultatom 1:1, želeo je što pre da dođe i do drugog pogotka. Fernandes je u 58. prošao po desnom boku, uposlio Vitinja koji je bio na ivici kaznenog prostora, ali je brazilski internacionalac bio neprecizan.

Moskovljani su bili dosta konkretniji u nastavku igre, a „crveno-beli“ su imali dosta sreće da ne prime pogodak u 64. minutu. Musa je sa levog krila proigrao Dzagojeva koji je pokušao glavom, ali je Borjan u padu uspeo da sačuva svoj gol. Lopta se odbila do Fernandesa koji nije iskoristio gužvu u kaznenom prostoru da „zatrese“ protivničku mrežu. Zvezdin golman je bio najbolji pojedinac gostujuće ekipe u drugom poluvremenu, a Beograđani su zahvaljujući njegovim odličnim intervencijama i dalje bili u igri za plasman u narednu rundu. Donald je dvadeset minuta pre kraja dodao loptu Musi, ali je golman „crveno-belih“ prisebnom reakcijom uspeo da sačuva svoj gol.

Kakvu priliku nije iskoristio Pešić deset minuta pre kraja. Srnić je, nakon odličnog prodora, u padu centrirao ka Zvezdinom napadaču koji se našao sam ispred Akinfejeva, ali Nišlija nije uspeo da „zahvati“ loptu. Krenuli su gosti na sve ili ništa u finišu meča, a Ben je u poslednjim trenucima šutirao malo pored gola.

Stadion: „VEB arena“. Gledalaca: 18.753. Sudija: Horhe Souza (Portugalija). Strelci: 1:0 Dzagojev (45+1) Žuti kartoni: Vernblom, V. Berezucki, Kučajev (CSKA), Le Talek, Stojković (Crvena zvezda).

CSKA: Akinfejev 7, V. Berezucki 7,5, Ignaševič 7,5, Vasin - (od 26. Nababkin 7,5), Fernandes 7, Dzagojev 8, Natho 7,5, Vitinjo 7,5 (od 76. Milanov), Kučajev 7,5, Musa 7,5, Vernblom 7,5. Trener: Gončarenko.

CRVENA ZVEZDA: Borjan 8, Stojković 6,5, Le Talek 7, Savić 7, Rodić 7, Jovičić 7 (od 88. Račić), Donald 6 (od 79. Srnić), Ben 7, Krstičić 7, Radonjić 7 (od 88. Adžić), Pešić 6. Trener: Milojević.

Milojević: Sitnice su presudile

Trener Crvene zvezde Vladan Milojević nakon susreta je rekao:

– Imali smo nekoliko izglednih prilika iz kojih smo morali da postignemo pogodak. Nismo ga dali, a primili smo i to je odlučilo ovaj dvomeč. Na ovom nivou su sve ekipe kvalitetne i tu tokom 180 minuta sitnice mogu da presude i odluče pobednika. CSKA ima prepoznatljivu igru i može da uradi još mnogo toga u ovom takmičenju. Imaju dosta iskusnih igrača koji dugo igraju na okupu. Samo Ignaševič ima više evropskih utakmica nego svi moji igrači zajedno. Nakon susreta je bilo dosta emocija, ali moramo da idemo dalje. Niko ne zamera Pešiću na promašaju. Kada vidite da je igračima teško znate koliko im je stalo do pobede. Moramo se okrenuti narednim utakmicama.

„Crveno-beli“ su ovim porazom eliminisani iz Lige Evrope, a novinare je interesovalo da li je Milojević zadovoljan postignutim.

– Uvek može bolje, ali moram da budem zadovoljan učinkom svoje ekipe. Dobro smo igrali u Evropi ove godine. Ponosan sam na moje igrače i na klub, koji je bivši evropski prvak, što se vratio i ovo je samo jedan korak ka povratku među evropske velikane. Naročito nakon godina tokom kojih smo imali velikih problema. Imali smo najveći prosek gledanosti što je pokazatelj da su se navijači uželeli velikih utakmica. Pozitivno je, što sam video i pre puta, da moji igrači imaju pobednički mentalitet i da su dali sve od sebe da pobede. Svi smo želeli da prođemo, ali to je fudbal i nadam se da ćemo iz ovog poraza izvući pouke. Jedna greška može da presudi, naročito što se utakmice Lige Evrope razlikuju od našeg šampionata. Ovo iskustvo treba da nam bude zalog za budućnost.

Zvezdin stručnjak nije mogao da izdvoji koji susret, od 16 odigranih, mu je bio najdraži.

– Malo ste me zatekli sa pitanjem. Svaka utakmica je bila bitna tako da ne bih izdvajao nijednu. Zvezda je jedini klub koji je krenuo od prvog kola kvalifikacija, startovali smo protiv Florijane 29. juna na +30, a evo poslednju smo igrali na -15.

Ekipe su igrale po izuzetno hladnom vremenu zbog čega se pominjalo da bi susret mogao da bude odložen.

– Nismo navikli na hladnoću, ali mislim da smo se prilagodili tokom utakmice. Kako je bilo za protivnika tako je bilo i za nas.

Milojević nije želeo da komentariše spornu situaciju koja je prethodila pogotku CSKA.

– Ne bih to komentarisao, sudija je procenio da nije bilo igranja rukom. Neki put su greške na našu štetu, nekad na štetu protivnika, sve je to deo fubdala. To sada više i nema veze.