Najvažniji cilj ustavnih amandmana je jačanje nezavisnosti sudstva, uz ravnotežu tri grane vlasti, a istovremeno i njihovu međusobnu kontrolu, rekla je ministarka pravde Nela Kuburović u Palati Srbija, na četvrtom i ujedno poslednjem okruglom stolu na kojem se raspravljalo o radnom tekstu amandmana na Ustav Srbije u oblasti pravosuđa.
– Interes građana Srbije mora biti na prvom mestu u procesu izmene Ustava i ravnoteže između nezavisnosti i odgovornosti sudstva. Sve dosadašnje reforme mogu da padnu u vodu ako ne ojačamo vladavinu prava, ako nemamo efikasno sudstvo koje građanima Srbije pruža sigurnost i stabilnost, ali ne samo građanima, već i privredi, investitorima, preduzetnicima, malim i srednjim preduzećima – rekla je premijerka Ana Brnabić.
Premijerka je navela da sudstvo u Srbiji mora biti mnogo efikasnije i mnogo odgovornije nego što je danas.
– Radni tekst amandmana biće revidiran u skladu sa mišljenjima koja su dostavljena, pa će konačan predlog biti upućen na mišljenje Venecijanskoj komisiji. Nema reči o povlačenju teksta. Ministarstvo pravde čvrsto stoji iza toga – kazala je ministarka Nela Kuburović.
Venecijanska komisija će uputiti svog eksperta u Srbiju, koji će uzeti u obzir sva mišljenja i onda će biti utvrđen konačan tekst, dodala je ona.
– Amandmani na Ustav mogu biti usvojeni ako za njih glasa najmanje dve trećine poslanika, a ako građani to potvrde na referendumu, da bismo bili sigurni da smo uradili pravu stvar – navela je Kuburovićeva.
Objašnjavajući suštinu izmena kada je reč o sastavu Visokog saveta sudstva, ministarka je naglasila da će ubuduće sve sudije birati direktno VSS, a ne Narodna skupština, ali da će upravo zbog toga skupština imati ulogu u izboru polovine članova ovog tela, jer se na taj način uspostavlja ravnoteža između sudijskih i nesudijskih predstavnika u VSS.
Koji će biti kriterijumi za izbor pet članova iz redova takozvanih istaknutih pravnika, to neće biti propisano Ustavnom, nego novim zakonom o Visokom savetu sudstva. Na osnovu izmena ustava, biće doneti novi pravosudni zakoni, a rokovi za njihovo usvajanje biće propisani ustavnim zakonom.
Zamenik predsednika VSS, sudija Branislava Goravica rekla je da VSS ima primedbe na predloženi broj članova, sastav i način odlučivanja Visokog saveta sudstva. Osvrnula se na mnogobrojne izjave na okruglim stolovima o tome kako su građani nezadovoljni pravosuđem.
– U Srbiji je 70 odsto svih sudskih postupaka koji su dvostranački. To znači da je uvek jedna strana nezadovoljna, ona koja je izgubila spor. I sudije su takođe građani ove zemlje, pa je i interes sudija da imamo pravnu državu. Ne postoji čarobni štapić i ne postoji takvih pet istaknutih pravnika koji će popraviti stanje u pravosuđu – kazala je sudija Goravica.
Osvrnula se i na uvođenje Pravosudne akademije u Ustav i postavila pitanje da li će ova akademija, kroz odabir svojih polaznika početne obuke, preuzeti ulogu Visokog saveta sudstva i birati buduće sudije umesto njega.